10-4-2021

21
-1-1400

تقويم جديد: روزه، روغن مجاز

تقويم قديم: روزه، روغن مجاز

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

شهيدان پارسى شيخ يعقوب ، و آزادانس و عبديوس شماس (٣٨٠ م)

 

    

شهيدان آفريكانوس، پومپيوس، ماكسيموس، الكساندر، تئودور و ٣٣ شهيد ديگر (٢٥٠ م)

 

روز گراميداشت

تقویم جدید :  10  آوريل

تقويم قدیم  :  23  آوريل

قرائت كتاب مقدس

قرائت انجيل صبح ؛

انجيل يوحنا ٥: ٢٤- ٣٠

سرويس مغرب ؛

قرائت رساله رسولى   :     عبرانيان ٦: ٩- ١٢

قرائت انجيل مقدس    :     انجيل مرقس ٧: ٣١- ٣٧

 

دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور١٤٣؛ 

ای خداوند دعای مرا بشنو و به تضرع من گوش بده! در امانت و عدالت خویش مرا اجابت فرما! و بر بنده خود به محاکمه برمیا. زیرا زنده ای نیست که به حضور تو عادل شمرده شود. زیرا که دشمن بر جان من جفا کرده، حیات مرا به زمین کوبیده است و مرا در ظلمت ساکن گردانیده، مثل آنانی که مدتی مرده باشند. پس روح من در من مدهوش شده، و دلم در اندرونم متحیر گردیده است. ایام قدیم را به یاد می آورم. در همه اعمال تو تفکر نموده، در کارهای دست تو تامل میکنم. دستهای خود را بسوی تو دراز میکنم. جان من مثل زمین خشک، تشنه تو است.ای خداوند، بزودی مرا اجابت فرما زیرا روح من کاهیده شده است. روی خود را از من مپوشان، مبادا مثل فرو روندگان به هاویه بشوم. بامدادان رحمت خود را به من بشنوان زیرا که بر تو توکل دارم. طریقی را که بر آن بروم، مرا بیاموز زیرا نزد تو جان خود را بر می افرازم. ای خداوند مرا از دشمنانم برهان زیرا که نزد تو پناه برده ام. مرا تعلیم ده تا اراده تو را بجا آورم زیرا خدای من تو هستی. روح مهربان تو مرا در زمین هموار هدایت بنماید. به خاطر نام خود ای خداوند مرا زنده ساز. به خاطر عدالت خویش جان مرا از تنگی برهان. و به خاطر رحمت خود، دشمنانم را منقطع ساز. و همه مخالفان جان مرا هلاک کن زیرا که من بنده تو هستم.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

شنبه، دعا به مادر خدا، تمام مقدسین، مؤمنين وفات‌یافته

 

تروپاريون ؛

ای رسولان، شهیدان و انبیا، اسقف‌های مقدس، قديسين و پارسایان، که نبرد نیکو را جنگیده و ایمان را حفظ نموده‌اید، شما در برابر نجات‌دهنده، دلیری دارید. نزد او برایمان شفاعت کنید زیرا او نیکوست و دعا کنید که جانهایمان را نجات دهد.

 كونتاكيون ؛

ای مسیح، به مقدسین و جانهای خادمینت آسایش ببخش، در جایی که دیگر خبری از بیماری و غم و آه و ناله نيست، بلکه تا به ابد حیات است.

  


انديشه هاى قديس تئوفان راهب  (عبرانيان ٦: ٩- ١٢ ؛ مرقس ٧: ٣١- ٣٧)

 

 

 

"گوشت و خون نمی تواند وارث ملكوت خدا شود" (1 قرنتیان 15: 50).

بنابراین ، برای دریافت ملكوت ، لازم است تعويض بدنی و خونى داشته باشیم ، یعنی در چنین ماهیتی از زندگی تأیید شود که گویی خون و بدنى وجود ندارد. این امر با چشم پوشى کامل از خون و اعمال نفسانی حاصل می شود. «اعمال جسمانی معلوم است. آنها عبارتند از: زنا ، فسق ، ناپاکی ، فحاشی ، بت پرستی ، جادوگرى، دشمنی ، نزاع ، حسادت، كينه ، خشم ، تعصب ، شقاق ، (وسوسه ها) ، بدعت ها ، نفرت ، قتل ، مستی ، عياشى و امثال اينها. "رسول با ذکر همه اینها ، می افزاید:"چنانكه پيشتر به شما هشدار دادم، باز مى گويم ، كنندگان چنين کارها وارث ملكوت خدا نمى شوند "(غلاطيان 5: 19-21).

گوش هایی برای شنیدن داشته باشید ، بگذارید بشنود.

 

مبانى ارتدوكس

 

 

راز مقدس عشاء ربانى (ايوكريست).

عشاء مقدس ربانى (یا ايوكريست) آيين مقدسى است که در آن نان و شراب مخصوص تهیه شده به بدن و خون مسیح تبديل می شود ، و سپس مومنان بدن و خون مقدس مسیح را دريافت مى كنند (در آن شراكت مى جويند)  برای بخشش گناهان و ورود به زندگی ابدی. در این آیین مقدس ، ما در خدا-انسان سهيم می شويم ، با او متحد می گرديم.

 

با نزدیک شدن به عشاء مقدس ، ما تصویر شراب و نان را می بینیم و هنگام خوردن ، طعم آنها را احساس می کنیم. با این وجود ، کلیسا می آموزد که این نمادین نیست ، بلکه بدن و خون واقعى مسیح است ، و تاریخ کلیسا موارد کافی را می داند زمانی که افرادی که در این مورد شک داشتند ، خداوند به وضوح به آنها اطمینان داد که ديدگاه آنها اشتباه است ، و آنها در جام مقدس، خون و گوشت انسانى را دیدند. البته از نظر روانشناختی برای يك فرد دشوار است که بتواند به این شکل ارتباط برقرار کند. بنابراین ، خداوند بدن و خون خود را تحت فرم نان و شراب به ما می دهد.

  

چرا خداوند فقط این راه را براى ارتباط مردم با خودش بنا کرد؟ خوردن و آشامیدن راهی است که فرد در زندگی بخشیده شده توسط خدا شرکت می کند. سقوط به همين روش انجام شد - از طریق خوردن میوه درخت معرفت نيك و بد. نخستين انسان فرایند تغذیه را از اتحاد با خدا جدا کرد. در ايوكريست ، اتحاد با خدا از طریق خوردن اتفاق می افتد و به ما یادآوری می کند که خدا منبع حيات ماست. در عین حال ، هنگامی که بدن مسیح را می پذیریم ، او را مانند هر ماده غذایی دیگر به خود تبديل نمی کنیم ، بلکه آن باعث تبديل ما می شود. به همین دلیل است که می گوییم "ارتباط" ( Communion ) ، ما بخشی از چیز عظيم تری می شویم.

نان نمادی از زندگی است. شراب - نمادی از افراد مورد علاقه و محبوب (از بهترین انگور و تبدیل شده). جام نمادی از وحدت است.

یکی از تصاویر ايوكريست وحدت مادر و نوزاد در رحم اوست: آنها دارای یک سیستم گردش خون واحد و وحدت بدنی هستند.

ما در کدام یک از اشخاص تثلیث اقدس مشارکت مى كنيم؟ همه. اولین دعا برای عشاء ربانى اين است "من با بدن و خون مقدس تو متحد خواهم شد و تو را که در من زندگی می کنی و در من ساكن می شوى ، با پدر و روح القدس تو خواهم داشت." 

چرا راز مقدس عشاء ربانى ارتباط در یونانی - شکرگذاری (ايوكريست) گفته مى شود؟ بالاخره ما هدیه را از طرف خدا قبول می کنیم. اما چون كل دنیا و حتى خود ما متعلق به او مى باشد ، چه هدیه اى می توانیم براى خدا بیاوریم؟ بیایید سخنان نبوی این مزمور نويس را بیاد آوریم: «خداوند را چه ادا كنم،  براى همه احسانهايى كه به من نموده است؟ پياله نجات را خواهم گرفت و نام خداوند را خواهم خواند »(مزمور 116: 3-4).

 

 

توصيه عملى

آیا ایمانداران ارتدوکس تولد خود را جشن می گیرند؟

 

بله ، آنها این کار را می کنند. زندگی یک هدیه عالی از جانب خداست. حیات زمینی در آمادگی برای زندگی ابدی به انسان داده می شود. مومنان ارتدوکس در روز تولد خود با دعای تشكر براى سالهایی که زندگی کرده اند به خدا متوسل می شوند و سعی می کنند در آن روز یا روز قبل اعتراف كرده و عشاء مقدس ربانى را دريافت کنند. می توانید یک سفره جشن برای مهمانى خانواده و دوستان خود تنظیم کنید.