12-4-2021

23
-1-1400

تقويم جديد: روزه سخت

تقويم قديم: روزه سخت

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

 قديس باسيل معترف، اسقف پاريوم (٧٦٠ م)

    

قديس اسحاق سورى (٥٥٠ م)  

روز گراميداشت

تقویم جدید :  12  آوريل

تقويم قدیم  :  25  آوريل

 

قرائت كتاب مقدس

ساعت ششم ؛

اشعيا ٣٧: ٣٣ – ٣٨: ٦

 سرويس مغرب؛

قرائت عهد عتيق: پيدايش ١٣: ١٢ -١٨

قرائت عهد عتيق: امثال ١٤: ٢٧- ١٥: ٤

 

دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٣؛ 

 ای خداوند دشمنانم چه بسیار شده اند. بسیاری به ضد من برمی خیزند. بسیاری برای جان من می گویند: «به جهت او در خداخلاصی نیست.» لیکن تو ای خداوند گرداگرد من سپر هستی، جلال من و فرازنده سر من. به آواز خود نزد خداوند می خوانم و مرا از کوه مقدس خود اجابت مینماید. و اما من خسبیده، به خواب رفتم و بیدار شدم زیرا خداوند مرا تقویت می دهد. از کرورهای مخلوق نخواهم ترسید که گرداگرد من صف بسته اند. ای خداوند، برخیز! ای خدای من، مرا برهان! زیرا بر رخسار همه دشمنانم زدی؛ دندانهای شریران را شکستی. نجات از آن خداوند است و برکت تو بر قوم تو میباشد.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

دوشنبه، دعا به میکائیل مقدس و تمام فرشتگان

تروپاريون ؛

ای فرمانده تمامی لشکریان آسمان، ما نالایقان بی‌وقفه از تو استدعا می‌کنیم که ما را با سپر دعاهایت در برگیری و زیر بالهای جلال روحانى خود بپوشانی. ما در برابر تو افتاده، فریاد می‌زنیم: «از ما در برابر تمامی آسیب ها محافظت کن، ای سرور قدرتهای آسمان!»

 

كونتاكيون ؛

شما، ای سروران و رهبران لشکر خدا، ای خادمین جلال الهی و راهنمایان بشر، بطلبید هر آنچه را که برای ما نیکوست، و برایمان رحمتی بی‌کران بطلبيد، ای فرمانده لشکرهای آسمانی.

 


انديشه هاى قديس تئوفان راهب"چشمان خداوند در همه جا است و بر بدان و نيكان می نگرد. »(امثال 15: 3).

آه ، اگر فقط موجود هوشمند همیشه این را به یاد می آورد! پس از آن جرأت نمی کرد نه تنها آشکارا خشم گيرد و به فجور نفسانی بپردازد ، بلکه در اندیشه ذهن و حرکات قلبش اجازه هیچ چیز ناخوشایند خدا را نمى داد. او آنگاه مانند یک جنگجوی در برابر تزار در جبهه ، با تمام توجه و شدت به خود می ایستاد ، تا از وظايف خود غافل نشود و زیر خشم و مجازات تزار قرار نگیرد. دستورات خداوند، براى او مقاله اى است که هم طرز تفکر مناسب او را تعریف می کند و هم اینکه او باید در احساسات و خلقیاتش چگونه باشد. در تمام این موارد ، او کاملاً سودمند خواهد بود.

 

آه ، اگر فقط موجود هوشمند همیشه این را به یاد می آورد! پس از آن جرأت نمی کرد نه تنها آشکارا خشم گيرد و به فجور نفسانی بپردازد ، بلکه در اندیشه ذهن و حرکات قلبش اجازه هیچ چیز ناخوشایند خدا را نمى داد. او آنگاه مانند یک جنگجوی در برابر تزار در جبهه ، با تمام توجه و شدت به خود می ایستاد ، تا از وظايف خود غافل نشود و زیر خشم و مجازات تزار قرار نگیرد. دستورات خداوند، براى او مقاله اى است که هم طرز تفکر مناسب او را تعریف می کند و هم اینکه او باید در احساسات و خلقیاتش چگونه باشد. در تمام این موارد ، او کاملاً سودمند خواهد بود.

مبانى ارتدوكس

 

راز مقدس انتصاب.

در آيين مقدس انتصاب، یک مسیحی به یکی از سه درجه سلسله مراتب کلیسا منصوب می شود: شماس ، كاهن یا اسقف. در طى مراسم ليتورگى الهى ، آيين مقدس انتصاب در محراب انجام می شود. كهانت فقط یک انتخابات ، يا انتصاب نیست ، بلکه یک راز مقدس است ، که در آن خدا خود فیض ویژه (عطاياى ویژه) را برای انجام خدمت او می دهد. راز مقدس انتصاب از زمان رسولان انجام می شده است.

در کلیسای اوليه، دستگذارى براى كاهن و اسقف با رضایت مردم انجام می شد ، و ، به عنوان یک قاعده ، افرادی که توسط مردم انتخاب می شدند تا این درجه بالا می رفتند: فرياد مردم "axios" (به یونانی يعنى "شایسته است") ) هنوز هم به منظور انتصاب گفته می شود ، و تأیید انتصاب را اعلام می کند ... بنابراین ، در دوران باستان ، پاترياركها نیز انتخاب می شدند ، مواردی از انتخاب یک فرد غیر روحانی و به عنوان پاتريارك وجود دارد.

باید در نظر داشت که پاتريارك ، اسقف اعظم ، متروپوليتن ، كاهن اعظم درجات انتصاب نیستند بلکه درجات سلسله مراتبی در بين درجات كهانت هستند. به عنوان مثال ، درجه یک پاتريارك بالاتر از ساير اسقفان نیست.

راهبان را در انتصاب براى شماس و كاهن،  شماس اعظم و راهب اعظم می نامند.

مطابق با آیین نامه 14 و 15 شورای ششم كليسايى جهانى ، شما می توانید از سن 25 سالگی یک شماس شوید ، و از 30 سالگی كاهن شوید. موانع شرعی برای انتصاب وجود دارد: ازدواج دوم ، معلولیت های جسمی ، رذایل اخلاقی .. .

نکته: اتهام بر يك شخص روحانى را به هیچ وجه جز با دو یا سه شاهد نپذيريد (1 تيموتائوس. 5: 19).

 

درس روز

 معمار حیله گر

یک مرد ثروتمند یک بار با معماری تماس گرفت که برای او کار می کرد و گفت:

- در سرزمینی دور خانه اى بساز. مصالح ، طراحی - همه چیز به اختیار شما است. من می خواهم این خانه را به یکی از دوستان خاصم هدیه کنم.

معمار که از این سفارش خوشحال شد ، به محل ساخت و ساز رفت. در آنجا قبلاً طیف گسترده ای از مواد و ابزارها برای وی تهیه شده بود.

اما إز آنجا که این معمار یک فرد حیله گر بود. او فکر کرد: "من حرفه خود را به خوبی می دانم - اگر من از مواد درجه دو استفاده کنم یا کاری با کیفیت بالا انجام دهم ، هیچ کس متوجه نخواهد شد. ساختمان هنوز طبیعی به نظر می رسد. فقط من می توانم از نقص جزئی مطلع شوم. اما از این طریق می توانم سفارش را سریعتر انجام دهم و همچنین با فروش گران قیمت مصالح ساختمانی سود خوبى نیز کسب كنم. "

کار تا تاریخ تعیین شده به پایان رسید. مشتری رسید ، همه چیز را بررسی کرد و گفت:

- خیلی خوب! اکنون زمان ارائه این خانه به دوستم فرا رسیده است. او آنقدر برای من عزیز است که برای او در استفاده از هیچ ابزار و مصالحی برای ساخت و ساز پشیمان نیستم. این دوست گرانقدر تو هستی! من این خانه را به تو می دهم!

 خداوند به هر شخص وظیفه ای در زندگی می دهد و به او اجازه می دهد آزادانه و خلاقانه آن را انجام دهد. و در روز رستاخیز ، هر یک از ما آنچه را که در تمام زندگی خود ساخته ايم به عنوان پاداش دریافت خواهیم کرد.