15-4-2021

26
-1-1400

تقويم جديد: روزه سخت

تقويم قديم: روزه سخت

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

 

قديس آريستاركوس از ٧٠ رسول(٦٧م)قديس پودنس از ٧٠ رسول(٦٧م) 


قديس تروفيموس از ٧٠ رسول(٦٧م)  

شهيد آناستازيا شاگرد رسولان پولس و پطرس (قرن ١)

    

      شهيد واسيلىسا شاگرد رسولان پولس و پطرس(قرن ١) 

روز گراميداشت

تقویم جدید :  15  آوريل

تقويم قدیم  :  28  آوريل

 

قرائت كتاب مقدس

ساعت ششم ؛

اشعيا ٤٢: ٥- ١٦

 سرويس مغرب؛

قرائت عهد عتيق : پيدايش ١٨: ٢٠- ٣٣

قرائت عهد عتيق : امثال ١٦: ١٧- ١٧: ١٧

 

دعاى روزانه

 

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٨٨؛ 

ای یهوه خدای نجات من، شب و روز نزد تو فریاد کرده ام. دعای من به حضور تو برسد، به ناله من گوش خود را فراگیر. زیرا که جان من از بلایا پر شده است و زندگانی ام به قبر نزدیک گردیده. از فرو روندگان به هاویه شمرده شده ام و مثل مرد بی قوت گشته ام. در میان مردگان منفرد شده، مثل کشتگان که در قبر خوابیده اند، که ایشان را دیگر به یاد نخواهی آورد و از دست تو منقطع شده اند. مرا در هاویه اسفل گذاشته ای، در ظلمت در ژرفی ها. خشم تو بر من سنگین شده است و به همه امواج خود مرا مبتلا ساخته ای. آشنایانم را از من دور کرده، و مرا مکروه ایشان گردانیده ای محبوس شده، بیرون نمی توانم آمد. چشمانم از مذلت کاهیده شد. ای خداوند، نزد تو فریاد کرده ام تمامی روز. دستهای خود را به تو دراز کرده ام. آیا برای مردگان کاری عجیب خواهی کرد؟ مگر مردگان برخاسته، تو را حمد خواهند گفت؟ آیا رحمت تو در قبر مذکور خواهد شد؟ و امانت تو در هلاکت؟ آیا کارعجیب تو در ظلمت اعلام می شود و عدالت تو در زمین فراموشی؟ و اما من نزد تو ای خداوند فریاد بر آورده ام و بامدادان دعای من در پیش تو می آید. ای خداوند چرا جان مرا ترک کرده، و روی خود را از من پنهان نموده ای. من مستمند و از طفولیت مشرف بر موت شده ام. ترسهای تو را متحمل شده، متحیر گردیده ام. حدت خشم تو بر من گذشته است و خوف های تو مرا هلاک ساخته. مثل آب دور مرا گرفته است تمامی روز و مرا از هر سو احاطه نموده. یاران و دوستان را از من دور کرده ای و آشنایانم را در تاریکی.

بعد از مزمور: 

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

پنج شنبه، دعا به رسولان مقدس و قدیس نیکولاس

 

تروپاريون ؛

ای رسولان مقدس، نزد خدای رحیمِ ما شفاعت نمایید تا بخشایش گناهانمان را به جان ما عطا فرماید!

 

كونتاكيون ؛

ای خداوند، تو واعظین استوار، آنانی که الهام الهی یافته‌اند، یعنی رسولان مقدس را به آرامش و بهره‌مندی از برکاتت وارد ساخته‌ای. زیرا زحمات و مرگ ایشان را فراتر از هر قربانی سوختنی پذیرفته‌ای، ای تو تنها کسی که از رازهای دلمان باخبری.

 

 


انديشه هاى قديس تئوفان راهب" تكبر پيش رو هلاكت است" (امثال 16: 18).

به افکار شیطانی راه ندهید، آنگاه هیچ سقوطی وجود نخواهد داشت. در عين حال ، چه چیزی بیشتر مورد غفلت قرار می گیرد؟ افکار، آنها مجاز هستند هر چقدر دلشان بخواهد غليان كنند و فکر نمی کنند که هرگز آنها را اهلی کنند یا آنها را به سمت کارهای منطقی سوق دهند.

در همین حال ، در این آشفتگی درونی ، دشمن نزدیک می شود ، شر را در دل می گذارد ، او را فریب می دهد و او را به سمت این شر سوق می دهد. و یک شخص ، بدون توجه به آن ، آماده شر است. برای او اين مى ماند که یا شرى که قلب او را به هم ریخته است برآورده کند یا اینکه مبارزه كند. اما اندوه ما این است که تقریباً هیچ کس مسئولیت دومی را برعهده نمی گیرد و همه ، گویی به شر گره خورده اند، و کشانده می شوند.

 

مبانى ارتدوكس

 

نشانه های سنت مقدس چیست؟

همراه با سنت مقدس که توسط کلیسا نگهداری می شود ، سنت های خصوصی که به تقدس مربوط نیستند در آن جریان دارند. افسانه های خصوصی درباره همین واقعیت ها ممکن است متفاوت باشد. باید با قضاوت مناسب با آنها رفتار شود.

نشانه های سنت مقدس عبارتند از: قدمت (از رسولان) ، جهان شمولی ، فراگير بودن ، تداوم ، مطابقت با کتاب مقدس (کتاب مقدس به عنوان بخشی از سنت مقدس در نظر گرفته شده است).

 

 توصيه عملى

 

چگونه می توان از عادت های بد خلاص شد؟

با کمک خداوند می توانید از شر عادت های بد خلاص شوید. شما به اعتراف در یک توبه صادقانه در آنها ، عزم راسخ برای اصلاح خود و عملكرد تلاش برای اصلاح نیاز دارید. "ملكوت آسمان زورمند به پيش می رود ، و زورآوران آن را تصاحب می كنند" (متی 11: 12).

 

خلاص شدن از شر عادت ها و اعتیاد بد نباید به خودی خود در زندگی روحانى هدف باشد. این باید وسیله ای برای نزدیک شدن به خدا شود. برای غلبه بر گناه ، باید از آن عميقا متنفر باشید ، متوجه شوید که داوطلبانه برده آن شده اید ، و این شما را به جهان زیرین می کشاند. و روزانه دعا كنيد تا منجی براى خلاص شدن از شر رذیلت منفور به شما كمك كند.

به عنوان ابزار اضافی ، به ويژه هنگامى كه نفسانيات طاقت فرسا هستند، توصیه می شود که آب مقدس را همراه با دعا بنوشید و انجیل بخوانید.

 

 

درس روز

  

یک راهب از راهب گابریل پرسید که روزه چیست؟

وی پاسخ داد: "اکنون توضیح خواهم داد" و در مورد تمام گناهانی که مرتکب شده بود به راهب گفت.

از شرم ، راهب نمی دانست چه کاری انجام دهد. به زانو افتاد ، گریه کرد.

 و پير با لبخند گفت: حالا برو - ناهار خود را بخور.

راهب پاسخ داد: "نه پدر ، متشکرم ، من نمی خواهم".

- این همان روزه داری است ، وقتی گناهان خود را به یاد می آوری، توبه می کنی و دیگر به غذا فکر نمی کنی.