17-4-2021

28
-1-1400

تقويم جديد: روزه، روغن مجاز

تقويم قديم: روزه، روغن مجاز

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قديس آكاكيوس اسقف   (٤٣٥ م)

    قهرمان شهيد شمعون، اسقف پارسى و يارانش (٣٤١ م)    

روز گراميداشت

تقویم جدید :  17  آوريل

تقويم قدیم  :  30  آوريل

 

قرائت كتاب مقدس

قرائت انجيل صبح ؛

انجيل مرقس ٨: ٢٧- ٣١

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : عبرانيان ٩: ١- ٧

 قرائت انجيل مقدس   : انجيل لوقا ١: ٣٩- ٤٩، ٥٦     

 

دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور١٤٣؛ 

ای خداوند دعای مرا بشنو و به تضرع من گوش بده! در امانت و عدالت خویش مرا اجابت فرما! و بر بنده خود به محاکمه برمیا. زیرا زنده ای نیست که به حضور تو عادل شمرده شود. زیرا که دشمن بر جان من جفا کرده، حیات مرا به زمین کوبیده است و مرا در ظلمت ساکن گردانیده، مثل آنانی که مدتی مرده باشند. پس روح من در من مدهوش شده، و دلم در اندرونم متحیر گردیده است. ایام قدیم را به یاد می آورم. در همه اعمال تو تفکر نموده، در کارهای دست تو تامل میکنم. دستهای خود را بسوی تو دراز میکنم. جان من مثل زمین خشک، تشنه تو است.ای خداوند، بزودی مرا اجابت فرما زیرا روح من کاهیده شده است. روی خود را از من مپوشان، مبادا مثل فرو روندگان به هاویه بشوم. بامدادان رحمت خود را به من بشنوان زیرا که بر تو توکل دارم. طریقی را که بر آن بروم، مرا بیاموز زیرا نزد تو جان خود را بر می افرازم. ای خداوند مرا از دشمنانم برهان زیرا که نزد تو پناه برده ام. مرا تعلیم ده تا اراده تو را بجا آورم زیرا خدای من تو هستی. روح مهربان تو مرا در زمین هموار هدایت بنماید. به خاطر نام خود ای خداوند مرا زنده ساز. به خاطر عدالت خویش جان مرا از تنگی برهان. و به خاطر رحمت خود، دشمنانم را منقطع ساز. و همه مخالفان جان مرا هلاک کن زیرا که من بنده تو هستم.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

شنبه، دعا به مادر خدا، تمام مقدسین، مؤمنين وفات‌یافته

 

تروپاريون ؛

ای رسولان، شهیدان و انبیا، اسقف‌های مقدس، قديسين و پارسایان، که نبرد نیکو را جنگیده و ایمان را حفظ نموده‌اید، شما در برابر نجات‌دهنده، دلیری دارید. نزد او برایمان شفاعت کنید زیرا او نیکوست و دعا کنید که جانهایمان را نجات دهد.

 

كونتاكيون ؛

ای مسیح، به مقدسین و جانهای خادمینت آسایش ببخش، در جایی که دیگر خبری از بیماری و غم و آه و ناله نيست، بلکه تا به ابد حیات است.

  


انديشه هاى قديس تئوفان راهب

 (عبرانيان ٩: ٢٤- ٢٨ ؛ مرقس ٨: ٢٧- ٣١)

 

خداوند از رسولان پرسید ، آنها او را چه كسى می دانند؟ آنها در شخص قديس پطرس رسول پاسخ دادند: "تو مسیح هستی" (مرقس 8: 29). این اعتراف ناگهان نرسید ، اما وقتی آن بالغ شد ، در اعماق قلب مستقر شد و راهنمای منبع آن شد. با مرگ خداوند اين تاریک شد ، اما متزلزل نشد و با قیام او با قدرت حتی بیشتر زنده شد ، رسولان را ترغيب نمود در طول زندگی خود آن را تا به کل دنيا موعظه کنند.

برای هر مومنى لحظه ای وجود دارد که با تمام توان خود بيان مى كند: «تو مسیح هستی ، خداوند و نجات دهنده من. تو نجات من ، نور من ، قدرت من ، تسلى من ، امید من و بطن ابدی من هستی." سپس آنچه محقق می شود، او و رسول از آن فریاد می زنند:"كيست كه مرا از محبت مسیح جدا سازد! "(روميان 8: 36) - و مانند او شروع به تعقیب هر آنچه مورد پسند مسیح خداوند است، مى كند.

 

 

مبانى ارتدوكس

 

اعتقادنامه چیست؟

 نماد ایمان  يا اعتقادنامه به صورت مختصر ، اما در عین مختصر بودن از نظر محتوایی ، بیانگر مبانی ایمان ارتدوكس است. در دوران باستان ، کلیساهای محلی مختلف می توانستند از نمادهای مختلف استفاده کنند. با این حال ، در قرن چهارم ، در شوراى كليسايى جهانى اول و دوم ، یک نماد واحد برای کلیسای ارتدوكس جهانى تنظیم شد. اين اعتقادنامه نام "نيقيه - كونستانتينوپل" را ، در ارتباط با نام مکانهای فعالیت این شورا (به ترتیب اول نيقيه و دوم كونستانتينوپل) دريافت كرد.

 اعتقادنامه شامل 12 بند است که از آنها بعضا به 12 جزم (دگم) کلی ارتدوكس یاد می شود. هر یک از این دگم ها منعکس کننده یک یا حقیقت دیگر ایمان ارتدوكس هستند.

ساختار: اعتراف به ایمان به خدای پدر (1 بند) ؛ خداى پسر (6 بند)؛ روح القدس (1)؛ کلیسا (1) غسل تعمید (1) ؛ رستاخیز مردگان (1)؛ زندگی عصر آینده (1). توجه داشته باشید که دقیقاً نیمی از اعتقادنامه گواهی به تجسم خداوند است (6 بند از 12 بند) ، این مهمترین قسمت مکاشفه الهی است.

در دوران باستان ، یک نماد به عنوان دو قسمت از یک ظرف شکسته درک می شد ، که به عنوان رمز عبور استفاده می شد. در لحظه خواندن نماد ایمان ، شخصی ، همانطور که بود ، نماد ايمان خود را ارائه می دهد ، مطابق با کلیسا ، تایید می کند که ایمان او مسیحی است ، و نه ترکیب متداولى از بت پرستی و فلسفه.

برخلاف تصور غلط رایج، اعتقادنامه یک دعا نیست ، بلکه اعتراف به ایمان است. به همین دلیل است که به عنوان شاهد نه تنها ایمان ، بلکه ایمان مسیحی ، قبل از تعمید و عشاء ربانى بیان می شود.

 

 

نماد ايمان-اعتقادنامه

 

توصيه عملى


آیا یک مسیحی باید به پزشک مراجعه کند؟

کسی که نمی خواهد به دلیل بیماری به پزشک مراجعه کند (بدون دلیل خاصی) ، و این مسئله را به عهده خدا می گذارد ، خدا را آزمايش می کند. "پزشک را احترام گذاريد، احترامى شايسته احتیاج به او، زیرا خداوند او را آفرید و از اعلى - شفابخشى ... خداوند دارو را از زمین آفرید ، و یک فرد هوشيار از آنها غافل نخواهد شد ... برای این ، او به مردم دانش داد تا او را در کارهای شگفت انگیز خود جلال دهند: با آنها او شخصی را شفا می دهد و بیماری او را از بین می برد "(سيراخ 38: 1-7). 

اگر این بیماری مورد استقبال خداوند قرار می گرفت ، پس عیسی مسیح بیماران را شفا نمی داد. در کتاب مقدس می خوانیم:" عيسى در جواب ایشان گفت: «بروید و یحیی را از آنچه دیده و شنیده ايد خبردهید که کوران، بینا و لنگان خرامان و ابرصان طاهر و کران، شنوا و مردگان، زنده می گردند و به فقرا بشارت داده میشود."(لوقا 7: 22). اما خداوند فقط از شر بیماری خلاص نمی كند. او مردم را شفا می دهد. این بدان معنی است - یکپارچگی روح و بدن را که در نتیجه گناه از دست رفته است ، مجددا احيا می کند. بنابراین ، در بیماری ، همراه با توسل به پزشکان ، باید به کلیسا بروید و از خدا بخواهید که او شما را شفا دهد ، یعنی گناهان را ببخشد ، که اغلب علت بیماری هستند و گناهکار را با فيض پاک می کند ، و یکپارچگی روح و بدن را بازمى گرداند.