18-4-2021

29
-1-1400

تقويم جديد: روزه، روغن مجاز

تقويم قديم: روزه، روغن مجاز

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قديس كوسماس، اسقف كلسدون (٨١٥-٨٢٠ م)

قديس جان شاگرد قديس گريگورى (٨٢٠ م)

شهيد ويكتور و چند شهيد ديگر (٣٠٣م)

روز گراميداشت

تقویم جدید :  18  آوريل

تقويم قدیم  :  1  مى

 

 

يكشنبه قديس مريم مصرى

 

قرائت كتاب مقدس

قرائت انجيل صبح ؛

انجيل متى ٢٨: ١٦- ٢٠

ليتورگى الهى ؛

قرائت رساله رسولى : عبرانيان ٩: ١١- ١٤

 قرائت انجيل مقدس   : انجيل مرقس ١٠: ٣٢- ٤٥     

 

موعظه متروپوليتن سوتيريوس

 

دعاى روزانه

يكشنبه، دعاى رستاخيز

 

تروپاريون ؛

قدرتهاى فرشته اى در مقبره تو هستند ، و کسانی که از آن محافظت می کردند مردند و مریم در مقبره ایستاد و به دنبال خالص ترین بدن تو بود. تو جهنم را ویران کردی، و از آن رنج نبردی. با باكره ، دهنده حيات ملاقات کردی. اى خداوند، برخاسته از مردگان، جلال بر تو باد.

 

كونتاكيون ؛

مسیح خدا، بخشنده حيات، با دست حیات بخش خود همه مردگان را از اعماق تاریك عالم مردگان بلند كرد ، طبیعت انسانى را برخيزاند ، زیرا او منجى همه ، رستاخیز و حيات و خدای همه چیز است!

 


انديشه هاى قديس تئوفان راهب(عبرانيان ٩: ١١- ١٤ ؛ مرقس ١٠: ٣٢- ٤٥)

گنهكارى ، با شنیدن اینکه منجی در خانه سيمئون است ، با یک صلح آرامش به آنجا آمد و در حالی که پشت پاهای خداوند ایستاده بود ، شروع به گریه کرد و پاهای او را با اشک هایش شست ، سپس آنها را با موهای خود خشك کرد ، بوسید و آنها را با عطر تدهين کرد(لوقا 7: 36–39)

او هيچ چیزی نمی گوید ، بلکه فقط عمل می کند و با اعمال خود لطیف ترین محبت را به خداوند نشان می دهد. اما در مورد وى گفته شد: "گناهان او كه بسيار است آمرزيده شد ، زیرا كه محبت بسیار نموده است " (لوقا 7: 47)

آه ، چه زمانی ما نیز کمتر صحبت می کنیم و بیشتر رفتار می کنیم و با اعمال خود عشق به خداوند را شهادت می دهیم! شما خواهید گفت: "اگر او خودش اینجا باشد، پس اکنون آماده ايم که هر کارى را برای او انجام دهيم." بله ، او اینجاست ، به طور ناديدنى در چهره خود ، اما ظاهر در همه مسیحیان ، و بیش از همه ، در نیازمندان است. خداوند ناديدنى را با دعای مهربانانه و صمیمانه تدهين كنيد و برای دیده شدگان هر كار ممکن را برای نیازمندان انجام دهید ، و شما برای خدا انجام خواهید داد.

 

مبانى ارتدوكس

 

درباره محتوای نماد ایمان.

کدام یک از اشخاص تثلیث مقدس را می توان متعال نامید؟ پدر متعال ، پسر متعال ، روح القدس متعال است ؛ با این حال ، نه سه متعال، بلکه یک متعال. بیایید قانون دعاى مغرب را به یاد بیاوریم: به خداوند متعال ، كلمه پدر ...

چگونه اين را درك كنيم: نشستن در دست راست (در سمت راست) پدر؟ خدا نه طرف چپ دارد و نه راست ، او همه چیز را با خودش پر می سازد ، زیرا جهان مرئی از نظر فضایی محدود است و خدا محدودیتی ندارد. این عبارت باید به این معنا درك شود که عیسی مسیح همان قدرت و جلال خداى پدر را دارد (مانند خدا) و بعنوان يك انسان از والاترين کرامت برخوردار است.

چرا نشستن و نه ایستادن (مانند اعمال 7: 56 ، جایی که حمایت از شهید اول استفان توسط مسیح تأکید شده است)؟ اعتقادنامه تأکید می کند که مسیح نجات ما (کفاره) را قبلاً کامل کرده است.

خداوند حیات بخش یعنی چه؟ در اصل - دلیل برای بودن در خودش (او خودش حيات است) ، که منبع وجود همه چیزهایی است که او خلق کرده است. هویت مسیح به عنوان خدا با استفاده از کلمه يونانىὁ ὤν   (به معناى يهوه) كه در هاله او ثبت شده است ، بر روی شمایل ها مشخص شده است.

در اعتقادنامه از کدام افراد نام برده می شود؟ مریم باكره و پنطيوس پیلاتس. به منظور تأكيد بر تاريخى بودن مصلوب كردن منجى ، از فرماندار نام برده شده است.

آیا اعتقادنامه در مورد اينكه چند بار می توان راز مقدس تعمید را دریافت کرد صحبت مى كند؟ بله یکبار. فقط يك تعميد آمده است. حتی اگر راز مقدس تعمید با غوطه وری کامل انجام نشود ، کامل تلقی می شود.

 

توصيه عملى

روزه ليتورگى اى (ايوكريستى) یا روزه دارى قبل از عشاء ربانى ، در واقع اين است که از نیمه شب در آستانه روزى كه عشاء مقدس ربانى مى خواهد دريافت شود ، چیزی خورده و نوشيده نمی شود ، زیرا رسم است که با شکم خالی به جام مقدس نزديك شويم. مدت و میزان روزه داری قبل از عشاء مقدس ممکن است بسته به زندگی کلیسایی مسیحی و وضعیت سلامتی وی متفاوت باشد (این با كاهن توافق مى شود).

 

درس روز

کفاشى در یک روستا زندگی می کرد. او به درستى زندگی می کرد ، و ایمان قوی اى داشت. و درست قبل از یکی از جشن هاى بزرگ کلیسا ، کفاش بیمار شد. او از اینکه قادر به رفتن به كليسا نبود ناراحت شد. ناگهان ، درست در آستانه جشن ، خواب دید که صدای کسی ، کاملا آرام و ملایم ، می گوید: "از آنجا که تو نمی توانی به نزد من بیایی، من در این روز به نزد تو می آیم. "

کفاش از خواب بیدار گشت و خوشحال شد، او فكر كرد: "آیا خداوند خودش به نزد من می آید؟"

تمام صبح او خانه خود را مرتب و نظافت كرد ، غذاهای مخصوص جشن را تهیه کرد و به بهترین نحو ممکن برای خوش آمد گویی مهمان آماده مى شد. و بنابراین ، در حین آماده سازی ، از پنجره پسری را دید که در حال گریه بود. کفاش او را صدا زد ، پرسید:

- چرا گریه می کنی؟

- چکمه های من امروز پاره شده اند ، و من چیزی برای پوشیدن ندارم. و ما در یک خانواده فقير زندگی می کنیم ، خانواده ام قادر به خرید كفشى نو نيستند ...

سپس کفاش به پسر اطمینان داد:

- چکمه ها را به من بده، من آنها را برای تو درست می کنم.

پس از مدتی ، پسرک که چشمانش از خوشحالی مى درخشيد ، با چکمه های تعمیر شده خود ایستاد. کفاش پس از دیدن او ، به آماده كردن خانه خود ادامه داد.

عصر شد زن فقیری نزد او آمد و گفت:

- لطفا من را ببخش! من چکمه هایم را به تو دادم تا تعمیر كنى و من چیزی برای پرداخت ندارم. اما اکنون راه رفتن بدون چکمه غیرممکن است - سرما شديد است ...

کفاش فقط لبخندی زد و گفت:

- چکمه های شما آماده است. آن را بپوشید و اذيت نشوید! - و آنها را بدون درخواست چیزی به زن داد.

شب فرا رسید، کفاش که کار خود را به پایان رسانده بود ، کنار پنجره نشست و منتظر مهمان ماند. کفاش می خواست بخوابد. با ناامیدی از انتظار بی حاصل ، شروع كرد به بستر خود رفتن. و بعد در زدند.

کفاش وقتی در را باز کرد ، مسافری را در مقابل خود دید. او گفت:

- اجازه دهيد شب را اينجا بگذرانم. من تمام روز در جاده بوده ام ، خسته و سردم ، اما کسی را ندارم که به نزد او بروم: هیچ کس به من اجازه نمی دهد شبانه وارد منزلش شوم ...

کفاش به او ترحم کرد و او را به خانه راه داد ، او را روی تخت خواباند و خودش روی زمین خوابيد. پس ، به خواب رفت ، با خود فکر کرد: - "احتمالاً ، من لیاقت مهمان را نيافتم ، زیرا او امروز هرگز به من ظاهر نشد ... ظاهرا ، او به من افتخار نداد تا این عید بزرگ را با او جشن بگیرم "، - با چنین افکار غم انگیزى كفاش به خواب رفت.

و اينك او دوباره در خواب همان صدای آرام را شنيد كه می گوید:

- امروز سه بار نزد تو آمدم و هر بار خوش آمد گویی تو را احساس كردم.