23-3-2021

3
-1-1400

تقويم جديد: روزه سخت

تقويم قديم: روزه سخت

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت


اسقف شهيد نيكون

قديس دومتيوس پارسى
 

روز گراميداشت

تقویم جدید:  23مارس

تقويم قدیم: 5 آوريل   

 

قرائت كتاب مقدس

 ساعت ششم ؛

اشعيا ٥: ٧- ١٦

سرويس مغرب؛

 قرائت عهد عتيق: پيدايش ٤: ٨- ١٥

 قرائت عهد عتيق: امثال ٥: ١- ١٥

 

 دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

 مزمور٣٨؛

ای خداوند مرا در غضب خود توبیخ منما و در خشم خویش تادیبم مفرما. زیرا که تیرهای تو در من فرو رفته و دست تو برمن فرود آمده است. در جسد من به سبب غضب تو صحتی نیست و در استخوانهایم به سبب خطای خودم سلامتی نی. زیرا گناهانم از سرم گذشته است. مثل بارگران از طاقتم سنگین تر شده. جراحات من متعفن و مقروح شده است، به سبب حماقت من. به خود می پیچم و بی نهایت منحنی شده ام. تمامی روز ماتم کنان تردد میکنم. زیرا کمر من از سوزش پر شده است و در جسد من صحتی نیست. من بی حس و بینهایت کوفته شده ام و از فغان دل خود نعره می زنم. ای خداوند تمامی آرزوی من در مد نظر تو است و ناله های من از تو مخفی نمی باشد. دل من می طپد و قوتم از من رفته است و نور چشمانم نیز با من نیست. دوستان و رفیقانم از بلای من برکنار می ایستند و خویشان من دور ایستاده اند. آنانی که قصد جانم دارند دام می گسترند و بد اندیشانم سخنان فتنه انگیز می گویند و تمام روز حیله را تفکر می کنند. و اما من مثل کر نمی شنوم. مانند گنگم که دهان خود را باز نکند. و مثل کسی گردیده ام که نمی شنود و کسی که در زبانش حجتی نباشد. زیرا که ای خداوند انتظار تو را می کشم. تو ای یهوه خدایم جواب خواهی داد. چونکه گفته ام مبادا بر من شادی نمایند و چون پایم بلغزد بر من تکبر کنند. زیرا که برای افتادن نصب شده ام و درد من همیشه پیش روی من است. زیرا گناه خود را اخبار می نمایم و از خطای خود غمگین هستم. اما دشمنانم زنده و زور آورند و آنانی که بی سبب بر من بغض می نمایند بسیاراند. و آنانی که به عوض نیکی به من بدی می رسانند. برمن عداوت می ورزند زیرا نیکویی را پیروی میکنم. ای خداوند مرا ترک منما. ای خدای من از من دور مباش. و برای اعانت من تعجیل فرما ای خداوندی که نجات من هستی.

بعد از مزمور: 

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 سه شنبه، دعا به قديس يحيى تعميد دهنده

تروپاريون ؛

یاد و خاطر پارسایان شایان ستایش است، اما تو ای پیشگام، به شهادت خودِ خداوندگار، پسندیدۀ او هستی. تو بزرگترین نبی معرفی شدی زیرا او را که از قبل درباره‌اش نبوت کرده بودند، در آب تعمید دادی. از این رو، پس از آنکه برای راستی جنگیدی و رنج کشیدی، به آنانی که در قبرها بودند، انجیل خدای جسم‌ شده را اعلان نمودی، خدایی که گناه از جهان برمی‌گیرد و رحمت عظیم خود را شامل حال ما می‌گرداند.

 كونتاكيون ؛

ای نبی خدا و پیشگام فیض، سر تو همچون مقدس‌ترین گُل رز از زمین شکوفه زده. هر آینه شفا یافتیم، زیرا تو مانند گذشته، جهان را به توبه وعظ می‌کنی.

 

 
انديشه هاى قديس تئوفان راهب

 

"و قائن به خداوند گفت: مجازات من از تحملم زيادتر است" (پیدایش 4: 13).

 آیا می توان در مواجهه با خداوند ، که البته در حقیقت سخت گیر است ، اما همیشه آماده رحمت به یک توبه کننده صادق است ، چنین صحبت کرد؟ حسادت عقل سلیم را تاریک کرد ، جنایتی عمدی قلب را سخت کرد و در اینجا قابیل با وقاحت به خدا پاسخ می دهد: "مگر من پاسبان برادرم هستم؟" (پیدایش 4: 9) خدا می خواهد قلب سنگی او را با چکش قضاوت سخت خود نرم کند ، اما تسلیم نمی شود و در خشنى خود قفل شده ، خود را به سرنوشتی که با حسادت و قتل برای خود رقم زده تسلیم می کند .

جای تعجب است که بعد از آن او مانند بقیه زندگی کرد: او بچه دار شد ، تشكيل خانواده داد و زندگی روزمره را حفظ کرد. مهر طرد و ناامیدی همه روی او بود. بنابراین ، این یک امر درونی است که از طریق آگاهی از رابطه فرد با خدا ، تحت تأثیر اعمال ، عواطف و عادت های گناه آلود که بر دوش آن است ، در وجدان محقق می شود. بله ، به خصوص اکنون به این توجه کنید! اما با هم ، بگذارید این ایمان را زنده کند که هیچ گناهی وجود ندارد که بر رحمت خدا غلبه کند ، اگرچه نرم شدن قلب ، البته هم زمان می برد و هم کار مى برد. اما بالاخره - یا نجات یا هلاكت!

 

مبانى ارتدوكس

کلیسا به عنوان بیمارستان، درمانگاه.

کلیسا اغلب با یک بیمارستان مقایسه می شود ، زیرا اين روح است که از گناه و مرگ روحانى در آن شفا می یابد. شما به نزد دكتر بیمارستان آمده اید ، اما غیر قابل درمان نیستید ، كاهن قبل از اعتراف یادآوری می کند. یکی از نامهای خدا طبيب است.

همه ما با یک بیماری مهلک بيمار هستیم ، هر گناهکاری روح و جسمش بیمار است. رستگاری را شفابخشی نیز می دانند. کلیسا یک بیمارستان است: مسیح پزشک است ، م مومنان بیمار هستند (متی 9: 12-13). كاهن ها - کادر پزشکی؛ كاهن معترف (يا همان پدر روحانى)- پزشك محله (پزشک معالج ، که شرایط ما را به خوبی می داند) ؛ و آيين مقدس، داروی جاودانگی است.

عفونتى را که از آن تحت درمان قرار می گیریم ، شر می گویند ، که در گناه ابراز می شود ، به عنوان نقض احکام خدا كه توسط ارواح سقوط کرده تحریک شده است. از این نظر، روند بهبودی را نبرد روحانى می نامند.

بر اساس تعریف کلیسا به عنوان بیمارستان ، داستان هايى که کسی به دلیل تخلف شخصی کلیسا را ​​ترک کرده است، مضحک به نظر می رسد. مثل این است که بخاطر کینه نسبت به یک پرستار قبل از یک عمل جراحی نجات بخش، بیمارستان را ترک کنید.

 

 

توصيه عملى

 

در طول روزه بزرگ ، خواندن هر روز حداقل اندکی از Loden Triode (حاوی خدمات روزه بزرگ است كه به فارسى هنوز ترجمه نشده است) مفید است.

"كتابی كه من به شدت برای روزه بزرگ توصیه می كنم ، کتاب Lenten Triodion است. من خودم سعی می کنم آن را بازخوانی کنم ، و همچنین این امکان را دارم که دائماً آن را بشنوم و در خدمات روزه بزرگ در صومعه مان حضور داشته باشم.

به نظر من ، این گنجینه ای از افکار ، خلق و خوی و احساسات است که با هیچ چيز برابرى ندارد. در متن آن که در کلیسا می خوانیم یا می شنویم ، می فهمیم که براستى، روزه بزرگ بهار روح است. به مانند گیاهی که از خواب بیدار می شود ، آبهای ذوب شده از زمین، و نور آفتاب لازم از خورشید بهارى را دریافت می کند ، بنابراین روح ما هنگام خواندن این کتاب احیا می شود ، به معنای واقعی کلمه با آب اشباع شده است. گلهای زیبا در روح شکوفا می شوند: فروتنی ، محبت - هم به خدا و هم به همسایه. حال و هوای نيايش بیدار می شود.

این کتابی است که باید بدانید ، و در هنگام ارائه خدمات روزه باید بیشترین بازخوانی را از آن داشته باشید. من همچنین می خواهم توصیه کنم: هنگام رفتن به خدمات ، تنبل نباشید ، متن خدمات آن روز را در اینترنت پیدا کنید. پیش از آن به آنها نگاه کنید تا با روحیه ای که کلیسای ارتدوكس سعی در انتقال آن به ما در طول روزه بزرگ دارد ، اشباع شويد. "

(اسقف اوبوخوف یونا)

 

 

درس روز

 

یک زاهد به نزد پير رفت و از ضعف خود در روزه دارى شکایت كرد که هر روز از ساعت نه صبح گرسنگی عجیبی را در خلوت خود احساس می کند. اگرچه در صومعه ای که قبلاً در آن زندگی می کرد ، موفق شد چندین روز را به راحتی بدون غذا سپری کند.

پیر به او جواب داد: "پسرم، از این تعجب نکن. در بیابان کسی وجود ندارد که شاهد روزه های تو باشد و تو را با ستایش حمایت كند و قوت دهد. پیش از این ، در صومعه غرور و خود بينى غذاى تو بود. و لذتی که تو با پرهیز خودت از برجسته بودن در میان دیگران تجربه كردى، برای تو شیرین تر از شام بود.