24-3-2021

4-1-1400

تقويم جديد: روزه سخت

تقويم قديم: روزه سخت

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت


قديس راهب زكريا، قرن چهارم

شمايل مادر خدا با نام كوه فربه
 

روز گراميداشت

تقویم جدید:    24مارس

تقويم قدیم: 6 آوريل   

 

قرائت كتاب مقدس

ساعت ششم ؛

اشعيا ٥: ١٦- ٢٥

سرويس مغرب؛

قرائت عهد عتيق:   پيدايش ٤: ١٦- ٢٦

  قرائت عهد عتيق:    امثال ٥: ١٥- ٦: ٣

 

 دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

 مزمور٣٨؛

مزمور٦٣؛ 

ای خدا، تو خدای من هستی. در سحر تو را خواهم طلبید. جان من تشنه تو است و جسدم مشتاق تو در زمین خشک تشنه بی آب. چنانکه در قدس بر تو نظر کردم تا قوت و جلال تو را مشاهده کنم. چونکه رحمت تو از حیات نیکوتر است. پس لبهای من ترا تسبیح خواهد خواند. از اینرو تا زنده هستم تو را متبارک خواهم خواند. و دستهای خود را به نام تو خواهم برافراشت. جان من سیر خواهد شد چنانکه از مغز و پیه. و زبان من به لبهای شادمانی تو را حمد خواهد گفت، چون تو را بر بستر خود یاد می آورم و در پاسهای شب در تو تفکر می کنم. زیرا تو مددکار من بوده ای و زیر سایه بالهای تو شادی خواهم کرد. جان من به تو چسبیده است و دست راست تو مرا تایید کرده است. و اما آنانی که قصد جان من دارند هلاک خواهند شد و در اسفل زمین فرو خواهند رفت. ایشان به دم شمشیر سپرده می شوند و نصیب شغالها خواهند شد. اما پادشاه در خدا شادی خواهد کرد و هرکه بدو قسم خورد فخر خواهد نمود. زیرا دهان دروغگویان بسته خواهد گردید.

بعد از مزمور :

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

چهارشنبه، صلیب مقدس و حیات‌بخش

 

تروپاريون ؛

ای خداوند، قوم خود را نجات ده و میراث خود را مبارک ساز. عطا كن که مسیحیان راستین بر دشمنان خود پیروز گردند. و به‌خاطر صلیب خویش، مسکن خود را حفظ فرما.

 

كونتاكيون ؛

همانطور که داوطلبانه به جای ما مصلوب گشتی، رحمت عطا فرما به کسانی که به نام تو خوانده شده‌اند. تمام مسیحیان ارتدوكس را به نام خویش شادمان گردان، با اِعطای نشانِ شکست‌ناپذیر، آن اسلحۀ صلح خویش، ایشان را بر دشمنانشان پیروز گردان.

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

 

وقتی موسی و هارون شروع کردند به شفاعت مردم در برابر فرعون برای اینکه آنها را رها کند، پاسخ تقويت كردن بنی اسرائیل مظلوم اين بود تا جایی که آنها علیه شفاعت کنندگان خود شورش کردند: "شما ما را در نظر فرعون منفور ساخته ايد »(خروج 5: 21).

روح یک گناهکار توبه کننده دقیقاً همان چیز را تجربه می کند. وقتی ترس از خدا و وجدان ، این موسی و هارون درونی ، روح را الهام می بخشند، به طوری که سرانجام آن به روى پاهای خود بلند می شود و یوغ برده گناهکار را از بین می برد ، شادی از همه اعضای آن گذر می كند. اما دشمن نمی خوابد ، و در اندیشه های او کوههای موانع صعب العبور گناه را جمع می کند ، و ترسها را از هر طرف به وجود می آورد - ترس برای بهبودى او ، برای روابط بيرونى ، برای وزن او ، حتی برای زندگی او. و اين اتفاق می افتد که آنكه تازه شروع کرده ، بلافاصله متوقف می شود. اى برادر الهام بگیر! "خداوند لشكرها در داورى متعال می باشد و خدای قدوس، قدوسيت خود را در عدالت نشان می دهد" (اشعيا 5: 16).

خدا از دشمن قویتر است. به او فریاد بزن- و آنچه موسی سپس شنید را خواهی شنید: "اکنون خواهی دید آنچه كه به فرعون مى كنم " (خروج 6: 1).

دشمن هیچ قدرتی بر روح ندارد. او فقط می تواند او را با وحشت های شبح گونه بترساند. تسلیم نشو ، تحمل کن ، شجاعانه پيش برو و به خودت بگو: حتی من تسليم مرگ نخواهم شد و با دليرى خواهم رفت ، جایی که خداوند مرا با روح توبه فرا می خواند ، که اکنون در من کار می کند.

  

 

مبانى ارتدوكس

متعلق بودن به کلیسا

 قهرمان شهيد سیپریان از کارتاژ: براى فردى كه کلیسا مادر نیست ، خدا پدر نیست. کلیسا از این واقعیت ناشی نمی شود که افرادی گرد هم جمع شده اند و با یک ایمان واحد متحد شده اند ، همانطور که در فرقه ها اتفاق می افتد. کلیسا توسط مسیح ایجاد شده است ، و مردم می توانند با تولد ثانوى- تعميد مقدس وارد آن شوند، و در آن وفادار بمانند، و با مسیح متحد شوند. این ما نیستیم که کلیسا را ​​ایجاد می کنیم و خدا را به آن فرا می خوانیم ، بلکه خدا کلیسا را ​​خلق كرد و ما را به آن دعوت می کند.

چگونه کلیسا مسیحیان را با خدا متحد می کند؟ از طریق تعليم (كتهيزم يا تعليمات ، گفتگو ، موعظه ، هدایت روحانى) ، از طریق آيين مقدس (كه با تعمید مقدس آغاز مى شود) ، از طریق دعای مشترک.

مفهوم مسیحی بدون كليسا ، مانند یک متاهل بدون همسر، مضحك و ياوه است. درجات زیر از رابطه یک شخص با کلیسا وجود دارد: نوآموز تعليمات مسيحيت ، ايماندار ، مرتد و تکفیر شده. کلیسا ، اول از همه ، یک ارگانیسم است ، شما می توانید به آن بپیوندید ، یا می توانید از آن دور شويد.

هر کسی که در زندگی خود حداقل یک بار اعتراف کرده باشد می تواند به دعايى كه بعد از اعتراف بر او خوانده می شود توجه کند: "آشتى نما و او را با قديس کلیسای خود متحد كن". با گناهان، ما از کلیسا طرد، و از آن دور می شویم. و این طرد شدن می تواند درجات مختلفی داشته باشد. يكى می تواند از اعضای برجسته یک کلیسا ، یک سازمان کلیسایی باشد، اما اگر زندگی اى مطابق با آن نداشته باشد ، در خارج از کلیسا ، خارج از بدن مسیح است.

ما به این واقعیت عادت کرده ایم که در کشور مان کارهای زیادی از طریق آشنایی انجام می شود. گاهی اوقات آشنایی شخصی با كاهن ها ، کمک های مالی و کمک در ساخت معابد، پيوستگى به کلیسا تلقی می شود. در عین حال ، کلیسا به عنوان سازمانی درک می شود که نزدیکی به رهبری، نجات را تضمین می کند. گویی در دروازه های بهشت ​​می توانید زمزمه کنید: "من از طرف فلان كاهن هستم."

مسیحیت فراجناحی یک اسطوره است. بیاد داشته باشیم: خداوند کسانی را که هر روز نجات می یافتند به کلیسا اضافه کرد (اعمال 2: 47). خداوند برای همه مردم نجات می خواهد ، بر این اساس ، کسی که صادقانه به او روی می آورد ، او را به کلیسای خود می آورد ، زیرا این کلیسا بود که او برای نجات يافتن ايجاد كرد. همان طور كه یک بیمار لاعلاج به بیمارستان منتقل می شود ، با رزروهاى داخلى و با این واقعیت که خودش به تنهایی از عهده بيمارى برخواهد آمد ، اطمینان نخواهد داشت.

بیایید توجه داشته باشيم كه ، مسیح ثبت هاى کتبی را ترک نکرد ، او کلیسایی را تأسیس کرد که کتاب مقدس را ایجاد کرد.

 

 

توصيه عملى

 

مسیحیان ارتدوكس هر روز قوانین نماز صبح و عصر را انجام می دهند. زمان لازم برای تکمیل هر یک از آنها حدود 20-30 دقیقه است. توصیه می شود دعاى روزانه را با صدای بلند بخوانید ، این امر به شما امکان می دهد بهتر روی دعا تمرکز کنید.

 

برای کسانی که تازه این کار را شروع می کنند ، توصیه می شود قبل از دعای "پدر ما" دعاى آغازين را کاملا بخوانند ، و سپس می توانید آن دعاهایی را انتخاب کنید که به روح نزدیکتر هستند. در اینجا حفظ یک نیاز حیاتی برای همصحبتى با خدا بسیار مهم است. و بنابراین ، خواندن دعاها در این مرحله نباید فقط به تلفظ مکانیکی کلمات دعا با زبان یا فکر تبدیل شود. ضروری است که به کلمات دعا توجه شود ، در حالی که احساسات ، در صورت امکان ، باید آرام شده باشند.