8-4-2021

19-1-1400

تقويم جديد: روزه سخت

تقويم قديم: روزه، روغن مجاز

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

    قديس هروديون و ديگران از ٧٠ رسول مقدس قرن ١

    قديس هرمس و ديگران از ٧٠ رسول مقدس قرن ١ 

قديس نيفونت، اسقف ناوگورود   (١١٥٦ م)

روز گراميداشت

تقویم جدید :  8  آوريل

تقويم قدیم  :  21  آوريل

قرائت كتاب مقدس

ساعت ششم ؛

اشعيا ٢٨: ١٤- ٢٢

سرويس مغرب ؛

قرائت عهد عتيق  :   پيدايش ١٠: ٣٢- ١١: ٩

قرائت عهد عتيق  :   امثال ١٣: ٢٠- ١٤: ٦

 

دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٨٨؛ 

ای یهوه خدای نجات من، شب و روز نزد تو فریاد کرده ام. دعای من به حضور تو برسد، به ناله من گوش خود را فراگیر. زیرا که جان من از بلایا پر شده است و زندگانی ام به قبر نزدیک گردیده. از فرو روندگان به هاویه شمرده شده ام و مثل مرد بی قوت گشته ام. در میان مردگان منفرد شده، مثل کشتگان که در قبر خوابیده اند، که ایشان را دیگر به یاد نخواهی آورد و از دست تو منقطع شده اند. مرا در هاویه اسفل گذاشته ای، در ظلمت در ژرفی ها. خشم تو بر من سنگین شده است و به همه امواج خود مرا مبتلا ساخته ای. آشنایانم را از من دور کرده، و مرا مکروه ایشان گردانیده ای محبوس شده، بیرون نمی توانم آمد. چشمانم از مذلت کاهیده شد. ای خداوند، نزد تو فریاد کرده ام تمامی روز. دستهای خود را به تو دراز کرده ام. آیا برای مردگان کاری عجیب خواهی کرد؟ مگر مردگان برخاسته، تو را حمد خواهند گفت؟ آیا رحمت تو در قبر مذکور خواهد شد؟ و امانت تو در هلاکت؟ آیا کارعجیب تو در ظلمت اعلام می شود و عدالت تو در زمین فراموشی؟ و اما من نزد تو ای خداوند فریاد بر آورده ام و بامدادان دعای من در پیش تو می آید. ای خداوند چرا جان مرا ترک کرده، و روی خود را از من پنهان نموده ای. من مستمند و از طفولیت مشرف بر موت شده ام. ترسهای تو را متحمل شده، متحیر گردیده ام. حدت خشم تو بر من گذشته است و خوف های تو مرا هلاک ساخته. مثل آب دور مرا گرفته است تمامی روز و مرا از هر سو احاطه نموده. یاران و دوستان را از من دور کرده ای و آشنایانم را در تاریکی.

بعد از مزمور: 

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

پنج شنبه، دعا به رسولان مقدس و قدیس نیکولاس

 تروپاريون ؛

ای رسولان مقدس، نزد خدای رحیمِ ما شفاعت نمایید تا بخشایش گناهانمان را به جان ما عطا فرماید!

 كونتاكيون ؛

ای خداوند، تو واعظین استوار، آنانی که الهام الهی یافته‌اند، یعنی رسولان مقدس را به آرامش و بهره‌مندی از برکاتت وارد ساخته‌ای. زیرا زحمات و مرگ ایشان را فراتر از هر قربانی سوختنی پذیرفته‌ای، ای تو تنها کسی که از رازهای دلمان باخبری.

 

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

 

"کسی که چوب خود را باز مى دارد، از پسر خويش نفرت مى كند ...: اما محبت ، او را به سعى تمام تأديب می نمايد" (امثال 13: 24).

بياييد بچه ها را رها کنیم و مراقب خودمان باشيم، در رابطه با همه ، این به این معنی است: از خودتان دریغ نکنید ، با سخت کوشی تاديب نماييد. خود ترحمى ریشه تمام اصرار ما به گناه است. کسی که به خودش تسلیم نشود ، همیشه در نيكويى استوار است.

بیش از همه ، لازم است که جسم ، این برده بی عقل، در سخت ترین نظم و انضباط ، نگاه داشته شود. هنگام عذاب او فروتن است؛ اما فقط یک امتیاز کوچک به او بدهید ، او بلافاصله شروع به نشان دادن پنجه و تند خويى با چشمان هوس آلود می کند. اما نکته جالب این است که ، حتی اگر این را نگویید ، به اين معناست كه همه براى جسم هستند و همه چیز برای آن اختراع شده است. به نظر می رسد حتی علم نیز قادر به انجام چنین کاری نیست. این چه نوع علمی مى باشد؟

 

مبانى ارتدوكس

راز مقدس تثبيت.

تثبيت ، آيين مقدسى است که در آن به ايمانداران، با مسح بخشهایی از بدن با مواد تقديس شده ، عطاياى روح القدس، که در زندگی روحانى پرورش و تقویت می شود ، اعطا می شود. در این آیین مقدس ، یک پنطیکاست شخصی - نزول روح القدس - برای هر ايماندار انجام می شود.

 

معمولاً راز مقدس تثبيت بلافاصله پس از راز مقدس تعميد انجام می شود ، و یک مراسم مقدس را با هم تشکیل می دهند. تثبيت، مانند تعمید ، یک بار در طول زندگى هر فرد انجام می شود.

در تعمید ، شخص توسط فيض از گناه اصلی و از گناهان شخصی شسته می شود ، و با تثبيت ، شخص قدرت (فیض) را از خدا برای انجام فرامين خدا دریافت می کند.

همچنین ، این راز مقدس در مورد افرادی که از جوامع بدعت گذاری به کلیسا می پیوندند ، به عنوان یکی از راه های پیوستن آنها (همراه با تعمید و توبه) انجام می شود.

تثبيت به لحاظ بیرونی و مرئی آن ، در تاریخ کلیسا به دو روش انجام می شد: الف) گذاشتن دست اسقف ؛ ب) مسح كردن. با چندين برابر شدن مسیحیان ، به دلیل دشواری ملاقات شخصی هر فرد تعمید یافته توسط یک اسقف ، روش اول جای خود را به روش دوم داد.

لازم است بین تثبيت ، و تدهين مقدس ، يا مسح با روغن تفاوت قائل شد.

 

توصيه عملى

متأسفانه ، این یک مورد معمول است. خانمى پیش من آمد و گفت: "من باید در هفته مقدس به خارج از کشور بروم ، پسرم در آنجا زندگی می کند و او یک جشن سالگرد ازدواج ترتيب داده است. من قبلا بلیط خریده ام و البته به آنجا خواهم رفت. اما چگونه می توانم اين را انجام دهم و بتوانم این زمان را با بیشترین منفعت برای روح خود سپری کنم؟ "

من گفتم ،" برای منفعت بیشتر از این زمان لازم نیست به جایی بروی." او ناراحت شد.

گفتم" و پس پسرت مى رنجد ، درست است؟ "

من فکر می کنم پس لازم است که اين تمام شود: تصور مى كنى رنجش پسر به عنوان چیزی واقعی تر از رنجش واقعی خدا درک می شود.

او گفت"ما می ترسیم که پسرم را با نرفتن به سالگرد ازدواجش در هفته مقدس برنجانيم ، اما به هر حال خدا آن را تحمل می کند."

اين همه كمى تظاهر است. مردم زندگى مى كنند و مراسم ها هست. اگر با آن چنین رفتاری کنیم ، نتایج زندگی روحانى ما دقیقاً یکسان خواهد بود.

حتی نوع خاصی از گناهان وجود دارد که شیطان با آن به افرادی که مشغول هستند حمله می کند. مهم نیست که چه زمان پرشورى یا هفته اول روزه بزرگ باشد - عروسی ، تشییع جنازه ، دوستان ، جلسات فارغ التحصیلى، هیچ کس را نمی توان آزرده خاطر كرد! فقط خدا را مى توان.

~الكساندر آبراموف      

درس روز

شخصى با كلمات زیر نزد مربی روحانى خود آمد: "آیا می دانید امروز دوست شما در مورد شما چه گفت؟" مربی او را متوقف کرد: "صبر کن ، ابتدا هر آنچه را که می خواهی بگویی را از طریق سه الک غربال کن." شاگرد تعجب كرد:"این سه غربال چیست؟"

مربى گفت: "قبل از اینکه چیزی بگویی ، باید آن را سه بار الک کنی".

ابتدا الک حقیقت را بررسى کنیم. آیا مطمئن هستی که هر آنچه می خواهی به من بگویی درست است؟ "

-"نه ، من فقط در مورد آن شنیده ام."

-" خوب. بنابراین تو نمی دانی که واقعیت دارد یا نه."

سپس آن را از الک دوم - غربال مهربانی الک می کنیم ... آیا می خواهی در مورد دوست من حرف خوبی بزنی؟ شاگرد با تأسف پاسخ داد: "نه". مربى ادامه داد:" بنابراین ، تو در مورد او چیز بدی می خواهى بگويى ، اما در عین حال حتی مطمئن نیستی که گفته های تو درست است.

اکنون الک سوم را وارسى می کنیم - غربال نيكى. آیا واقعاً نيازى هست كه حرفهای تو را بشنوم؟ شاگرد موافقت کرد: "نه ، هیچ نیاز خاصی به آن وجود ندارد."

مربی نتیجه گیری کرد: "بنابراین ، چیزی که می خواهی بگویی نه حقیقت ، نه مهربانی و نه منفعت است. پس چرا آن را بگویی؟ "