روز جشن عید تبشیر حامل خداوند

 

 

 

 

 

    (لوقا 1: 24-38)

امروز25/3/2018)   ) يك روز عالی و شاد برای تمام مردم است! "امروز، آغاز نجات ما و آشکار شدن اسرار ابدی است،" اين از سروده های کلیسای ما است. پسر خدا، "برای نجات ما، از آسمان فرود آمد و به قدرت روح القدس از مریم باکره جسم گرفت و انسان گردید." ( اعتقاد نامه)

عشق الهی پدر نمی توانست تحمل کند که زجر کشیدن انسان را توسط شیطان و فرسوده شدنش را توسط گناه ببیند. به همین دلیل خدا تصمیم گرفت که دوباره فرزند عزیزش را بازسازی کند و او را به بهشت بازگرداند. برای این کار نجات، خدا تنها پسر مولود خود را به دنیا فرستاد.

اما خدا، با احترام به آزادی انسان، خواست که بشریت در نجات خودش همکاری کند. برای این، او مریم باکره را انتخاب کرد. بنابراین فرشتۀ مقرب جبرئیل به او ظاهر شد و به او اعلام کرد که او توسط خدا از بین تمام زنان انتخاب شده است تا مادر پسر او شود. فرشتۀ مقرب به او این تصمیم خدا را گفت و منتظر جواب او بود. باکرۀ مطهر در ابتدا مضطرب بود.

 

قدیس گرگوری پالاما گفته است حامل خداوند به فرشتۀ مقرب جبرئیل گفت: "اگر چنین است که می گویی، روح القدس به من می آید تا مرا به پذیرش جنین تقویت کند؛ چنانچه قدرت خداوند متعال مرا ملاقات می کند و درون من به عنوان وجود انسانی شکل می گیرد، او که تصویر خدا را حمل می کند و بدون بذر انسانی تولدی می آفریند؛ چنانچه مولودی مقدس و پسر خدا و خدا و پادشاه ابدی است، البته که برای خدا هیچ چیز غیرممکن نیست، مشاهده کن خادم خداوند را! بگذار این بر اساس سخن تو به من بشود."

   به محض این که باکره پاسخ خود را به خدا داد، روح القدس را از او دریافت کرد و "کلمه جسم گردید و میان ما ساکن شد" (یوحنا 1:  14).

      این رویداد معجزه آسا در انجیل به ما نشان می دهد مریم مقدس دارای درجه عالی و بی نظیر فضیلت هایی بود، مانند:

          تقدس زندگی او. این توسط کلمات تبریک فرشتۀ مقرب تأیید شده است: "ای محبوب ترین" تو که از فیض خدا سرشار هستی. "در بین زنان" همۀ زنان، تو فرخنده ترین هستی. به همین دلیل کلیسا او را مقدس ترین دختر فروتن ناصره می نامد (پاناگیا در یونانی) .

          احتیاط. به محض اینکه مریم باکره شنید که مادر می شود، او خواست مطمئن شود که این ارادۀ خداوند است و نه فریب شریر.

          ایمان. هنگامی که او متقاعد شد که آنچه که فرشتۀ مقرب به او اعلام کرده است از جانب خداست، او باور داشت که برای خدا همه چیز ممکن است.

          اعتماد. از او که حدود 15 سال داشت خواسته شد که مادرِ پسر خدای متعال شود. اما او تردید نکرد، زیرا او اطمینان داشت که خداوند متعال که این مأموریت را به او سپرده است از او حمایت خواهد کرد.

          اطاعت. با این که فرشتۀ مقرب از طرف خدا خواسته بود، این دشوار بود، و او به طور کامل از ارادۀ خدا اطاعت کرد.

          فروتنی. او از فرشتۀ مقرب بسیار ستایش شنید. او تبدیل به مادر پسر خدای متعال خواهد شد، پادشاه پرجلال، و با این حال او فروتن باقی ماند. او این معجزه هایی را که برای او اتفاق افتاد را به هیچ کس حتی به یوسف، فاش نکرد!

             با تجلیل از این فضیلت ها و بسیاری دیگر، مریم باکره شایستۀ به ارمغان آوردن عیسی مسیح نجات دهنده و فدیه دهندۀ ما به جهان بود.

 

 برادران و خواهران عزیزم، ایمان داریم پس از خدا قلب های ما از او لبریز از شادی است، و با قدردانی عمیق از مادر خدا و مادرمان سخن می گوییم. از این قدردانی، بیایید خالصانه ترین سپاس خود را به او که خودش را نماینده منتخب نژاد بشر ساخت و مسیح نجات دهنده ما را به دنیا به ارمغان آورد، ارائه دهیم. همراه با فرشتۀ مقرب جبرئیل، ما بگوییم همانطور که او گفت: "شاد باش، ای محبوب ترین، خداوند با تو است."

~ متروپولیتن پیسیدیه اسقف ساتیریوس

 

ترجمه از: خادم خدا