جشن مقدس و باشکوه شهید بزرگ قديس ديميتريوس، مُر-جارى

             

 

بزرگداشت؛ 26 اکتبر

 زندگی قدیس

 قدیس ديميتريوس در زمان سلطنت گالریوس ماکسیمیان (حدود 306 م) در تسالونیکی رنج کشید. او به یکی از برجسته‌ترین خانواده‌های كشور مقدونیه تعلق داشت و نه تنها به دلیل اصل و نسب نجیب و فضل خود، بلکه به دلیل فضیلت، خرد و نیکی قلبی بیش از بزرگان خود مورد تحسین قرار گرفت.

 تخصص نظامی قديس ديميتريوس باعث شد که گالریوس او را به عنوان سزار امپراتوری شرقی، به فرماندهی نیروهای رومی در تسالى و پروکنسول هلاس منصوب کند. اما با همه اینها، ديميتريوس همیشه از واقعیات زیربنایی زندگی آگاه بود.  از آنجایی که ایمان به مسیح قلب او را تحت تأثیر قرار داده بود، تمام شکوه و جلال این جهان برای او معنایی نداشت و او چیزی را بر تعلیم و موعظه کلام خدا ترجیح نمی داد.

با وجود آزار و اذیت امپراتور علیه مسیحیان، قدیس ديميتريوس تعداد زیادی از بت پرستان را به این ایمان آورد. سخنان او آنها را متقاعد کرد زیرا آنها در عدالت، صلح و محبت برادرانه که زندگی او را مشخص می کرد، نمونه ای از حقیقتی را که او در مورد آن صحبت می کرد دیدند.

امپراتور ماکسیمیان به تازگی چند پیروزی درخشان بر سکاها کسب کرده بود و در راه بازگشت به رم بود که در تسالونیکی توقف کرد تا تشویق مردم را دریافت کند و برای شکرگزاری بتها قربانی کند. تعدادی از بت پرستان که به موفقیت قدیس حسادت می‌کردند، از حضور امپراتور در شهر برای محکوم کردن ديميتريوس به عنوان يك مسیحی استفاده کردند. حیرت ماکسیمیان جای خود را به خشم شدید داد وقتی كه به او گفتند که ديميتريوس از موقعیت رسمی خود برای گسترش ایمانش استفاده می کند. ديميتريوس احضار شد و در سلولی که در زیرزمین حمام های آن حوالى قرار داشت، محبوس شد.

 

ماکسیمیان ترتیبی داد که بازی ها و نبردهای گلادیاتوری در آمفی تئاتر شهر برگزار شود. او مردی با قامت غول پیکر و قدرت هرکولی به نام لیائوس را با خود آورده بود که در اصل یک خرابكار بود. قدرت و مهارت این مرد در تک نبرد به حدی بود که هیچ کس نمی توانست در برابر او مقاومت کند. در شهر جوانی مسیحی به نام نستور بود که با مشاهده غرور تهی امپراتور در پیروزی‌های قهرمانش، تصمیم خود را گرفت تا به او نشان دهد که قدرت واقعی فقط به مسیح تعلق دارد.  او به حمامی که ديميتريوس در آن زندانی بود دوید و از خواست تا برای محافظتش در مقابله با غول برايش دعا كند. شهید علامت صلیب را بر پیشانی و قلب پسر رسم كرد و او را مانند داوود نزد جوليات فرستاد. درست زمانی که منادیان از هر طرف برای هر کسی که در مقابل لیائوس بایستد فریاد می زدند، به آمفی تئاتر رسید. نستور در حال پیشروی به سمت امپراتور، تونیک خود را به زمین انداخت و فریاد زد: "خدای ديميتريوس، کمکم کن!" در اولین برخورد، درست در لحظه‌ای که غول به سمت او هجوم آورد، نستور به کناری لیز خورد و با خنجرش به قلب او زد. غوغا و حيرت از شگفتی به پا شد و مردم از خود می پرسیدند که چگونه یک کودک ساده که نه به قدرت و نه به سلاح تکیه می کند، می تواند به طور ناگهانی غول وحشی را به زیر بکشد.

امپراطور به جای تسلیم شدن به نشانه قدرت مطلق خدا، به خشم آمد و دستور دستگیری فوری نستور و گردن زدن او را در خارج از شهر داد. او شنیده بود که نستور خدای ديميتريوس را می خواند و با فرض اینکه قدیس از نوعی جادوگری استفاده کرده بود، ماکسیمیان به سربازانش دستور داد که بروند و بدون محاکمه ديميتريوس را در اعماق سلول زندانش با فرو كردن نیزه هایشان بكشند. عده ای از مسیحیان، از جمله لوپوس، خدمتکار ديميتريوس، در هنگام شهادت او حضور داشتند و هنگامی که سربازان رفتند، جسد قديس را با احترام تشییع کردند.

اراده خدا این بود که فیضی که او با آن قديس ديميتريوس را پر کرد حتی پس از مرگ وى نیز فعال باقی بماند. به همین دلیل است که خدا از بدن او مرى با رایحه ای دلپذیر جاری کرد که این خاصیت را داراست که همه کسانی را که آن را با ایمان به شفاعت قدیس به عنوان تدهين روغن می گيرند شفا دهد. بارها و بارها، در طول هزار و ششصد سال، قدیس ديميتريوس مراقبت خیرخواهانه خود را از شهر تسالونیکی و ساکنان آن اثبات کرده است. او از آنها در برابر حملات بيگانگان دفاع کرده، آنها را از طاعون و قحطی حفظ کرده، بیماران را شفا داده و دردمندان را تسلی داده است.

(برگرفته از سيناكساريون: زندگى قديسين ارتدوكس , جلد١.   گردآوری شده توسط راهب اعظم ماکاریوس از سیمونوس پترا و ترجمه از فرانسوی توسط کریستوفر هوکوی )

 


(سر قدیس دیمیتریوس که در زیارتگاه شیشه ای نگهداری می شد مملو از مر شده و تکه های کاغذ و پنبه بیرون از تکیه شیشه ای قرار گرفتند زیرا حتی تا کف سرریز شده اند!!!!)

 

 مراسم مسیحیان ارتدوكس براى جشن قديس ديميتريوس مُر-جارى

 جشن و بزرگداشت قديس ديميتريوس با مراسم ليتورگى الهی قديس يوحناى زرين دهان برگزار می شود که در صبح روز جشن برگزار می شود و قبل از آن مراسم دعاى صبح  (Orthros) برگزار می شود. دعاى بزرگ مغرب در شب قبل از روز جشن برگزار می شود.

قرائت کتاب مقدس برای جشن به شرح زیر است: در دعاى مغرب: اشعیا 63 :15-64 :5 ،8-9.  ارمیا 2: 1-12;  حکمت سلیمان 3: 1-9.  در دعاى صبح: لوقا 11: 12-20.  در مراسم ليتورگى الهی: دوم تیموتائوس 2: 1-10; انجيل یوحنا 15 :17-16 :2.  (اگر جشن در یکشنبه باشد، قرائت انجیل ممکن است متفاوت باشد.)

 

سرودهای جشن

 آپولیتیکیون

 جهان در تو یک قهرمان بزرگ در زمان خطر پیدا کرده است، همانطور که در شکست بربرها پیروز شدی. زیرا همانطور که فخرهای لیائوس را باطل کردی و به نستور در استادیوم شجاعت دادی، به همین ترتیب، ای مقدس، شهید بزرگ ديميتريوس، به مسیح خدا برای ما استدعا كن تا او رحمت عظیم خود را به ما عطا کند.

 

كونتاكيون

 خداوندی که قدرت شکست ناپذیری به تو بخشید و با مراقبت شهر تو را آسیب ناپذیر نگه داشت، کلیسا را ​​با جویبار خونت به رنگ ارغوانی پوشاند، زیرا، اى ديميتريوس، تو قوت او(كليسا) هستی.