يكشنبه تمام قديسين

             

مقدمه

 اولین یکشنبه پس از عید پنطیکاست مقدس توسط کلیسای ارتدوكس به عنوان یکشنبه تمام قدیسین مقرر شده است. این روز به عنوان بزرگداشت همه قديسين، همه صالحان، انبیا، رسولان، شهدا، معترفان، شبانان، معلمان و رهبانان مقدس، اعم از زن و مرد، شناخته شده و ناشناخته که از زمان آدم تا پایان جهان که در تقوا به کمال رسیده اند و با زندگى مقدس خود خدا را تجليل کرده اند، به گروه های مقدسین اضافه شده اند و اضافه خواهند شد، تعیین شده است. 

 

زمینه

 داوود نبی با احترام فراوان به تكريم دوستان خدا می گوید: "اما خداوندا، دوستان تو برای من بسیار محترمند" (مزمور 138 :16).  و پولس رسول، دستاوردهای مقدسین را بازگو می کند، و یادبود آنها را به عنوان نمونه ای بیان می کند تا بتوانیم از چیزهای زمینی و گناه دور شویم و از صبر و شجاعت آنها در مبارزات برای فضیلت الگو برداری کنیم، می گوید: "پس چونكه ما با چنين ابر شاهدان بسیار احاطه شده‌ایم، بیایید هر بار گران و گناهی را که به آسانی ما را فرا می‌گیرد دور كنيم، و با شكيبايى در مسابقه‌ای که پیش روی ما قرار گرفته است، بدوییم (عبرانیان 12 :1).  .

 این بزرگداشت به عنوان یکشنبه (سیناکسیس) همه شهدا آغاز شد. ;  همه درجات قدیسانی (به معنای "شهید" در یونانی) که به شیوه‌های گوناگون بر مسیح شهادت می‌دادند، به آنها اضافه شد، حتی اگر مناسبتی نیاز به ریختن خون آنها نداشته باشد.

 

 از این رو، با هدایت آموزه‌های کتب آسمانی و سنت رسولی، همه قديسين، دوستان خدا را گرامی می‌داریم، زیرا آنان حافظ احکام خدا، نمونه‌های درخشان فضیلت و خیرخواه بشر هستند.  البته، ما قديسين شناخته شده را به ویژه در روز خود از سال گرامی می داریم، همانطور که در منولوگين مشهود است. اما از آنجایی که بسیاری از مقدسین ناشناخته هستند، و تعداد آنها با گذشت زمان افزایش یافته است، و تا آخر زمان نیز افزایش خواهد یافت، کلیسا مقرر کرده است که سالی یک بار مراسم بزرگداشتی مشترک برای همه مقدسین برگزار شود. این جشنی است که ما امروز برگزار می كنيم. این محصول آمدن روح القدس به جهان است؛ این "ثمره بسیارى" است که از آن "دانه گندمی که به زمین افتاد و مرد" به بار آمد (یوحنا 12 :24)؛ این تجلیل از قدیسان است به عنوان "بنیاد کلیسا، کمال انجیل، آنها که گفته های منجى را به عمل آوردند" (یکشنبه همه مقدسین، دوكساتيكون دعاى مغرب).

 

پس در این جشن همه ی صالحین، انبیا، رسولان، شهدا، معترفان، شبانان، معلمان و رهبانان مقدس، اعم از زن و مرد، شناخته شده و ناشناخته که از زمان آدم تا پایان جهان که در تقوا به کمال رسیده اند و با زندگى مقدس خود خدا را تجليل کرده اند، به گروه های مقدسین اضافه شده اند و اضافه خواهند شد، با کمال احترام تکریم مى نماييم و متبارك می خوانیم. همه اینها و همچنین مراتب فرشتگان و به ویژه مقدس ترین بانو و ملکه ما، مریم همیشه باکره، مادر مقدس خدا، را در این روز گرامی می داریم و زندگی ايشان را به عنوان نمونه ای از فضیلت پیش روی خود قرار می دهیم و از آنها می خواهیم که نزد خداوندی که فيض و رحمت بیکران او بر همه ما باد، ما را شفاعت كنند.  آمین

 

شمايل یکشنبه همه قديسين

 شمايل یکشنبه همه قديسين، خداوند و نجات دهنده ما عیسی مسیح را نشان می دهد که در بالای تخت آسمان نشسته است که توسط مقدسین احاطه شده است. صفوف قدیسان شامل فرشته میکائیل و فرشتگان دیگر، تئوتوکوس و يحيى تعميد دهنده، رسولان، اسقفان، شهدای بزرگ، زاهدان و رهبانان مى باشد. در کنار تخت، آدم و حوا هستند که با احترام به مسیح تعظیم می کنند. قدیسان به آنها ملحق می شوند که دستان خود را برای پرستش به سوی پادشاه جلال بلند می کنند. در پایین شمايل سمت چپ، پاتريارك ابراهیم است که روح هاى صالح در آغوش خود دارد، همانطور که در داستان ایلعازار و مرد ثروتمند در انجیل آمده است. در مرکز پایین، دزد نيك است که با مسیح مصلوب شد. در سمت راست پایین پاتریارک یعقوب است.

 

مراسم مسیحیان ارتدوكس براى یکشنبه تمام قدیسین

 یکشنبه تمام قدیسین با ليتورگى الهی قديس يوحناى زرين دهان جشن گرفته می شود. خدمات دعاى مغرب، اورتروس، و مراسم ليتورگى الهی شامل سرودهای رستاخیز همراه با سرودهای تعیین شده برای یکشنبه تمام قدیسین است.

 قرائت کتاب مقدس برای این جشن به شرح زیر است: در مراسم ليتورگى الهی: عبرانیان 11 :33-40، 12 :1-2 و متی 10 :32-33، 37-38، 19 :27-30.

 

سرودهای جشن

 آپولیتیکیون

ای مسیح خدا، کلیسای تو که به خون شهدای تو در سراسر جهان به رنگ ارغوانی و کتانى ظريف آراسته شده است، از طریق آنها به سوی تو فریاد می زند، "رحمتت را بر قوم خود نازل فرما، به جامعه خود صلح و آرامش عطا کن و به روح هاى ما رحمتى عظيم عنايت فرما.

 

 کونتاکیون

 جهان به عنوان اولین ثمرات طبیعت ما برای کاشت مخلوقات، قدیسان شهید حامل خدا را به تو ای خداوند تقدیم می کند. اى تو كه مهربانترين هستى، از طریق دعاهای گرم آنها، و از طریق تئوتوكوس پاک، کلیسای خود را در صلح عمیق و آرامش الهی حفظ نما.