رسول مقدس، قديس فيليپس

 

                                                     بزرگداشت 27 نوامبر

 

 

 

رسول مقدس فیلیپس در شهر بیت صیدای جلیل به دنیا آمد. وی پژوهشگر بزرگی از کتاب مقدس بود و با درک صحیح از معنای پیشگویی های عهد عتیق ، در انتظار ظهور مسیح بود. او در پاسخ به دعوت منجی (یوحنا 1: 43) ، به دنبال او رفت. در انجیل های مقدس چندین بار از فیلیپس رسول نام برده شده است: او نتنائیل رسول را نزد مسیح آورد (یوحنا 1: 46). خداوند از او پرسید که برای خرید نان برای 5000 نفر چه مقدار پول لازم است (یوحنا 6: 7). او یونانی هايى را که می خواستند او را ببینند به نزد مسیح آورد (یوحنا 12: 2122). سرانجام ، هنگام شام آخر ، او از مسیح در مورد خدای پدر سوال کرد (یوحنا 14: 8).

 

پس از صعود خداوند ، فیلیپس در جلیل کلام خدا را موعظه کرد. موعظه او با انجام معجزات همراه بود. بنابراین ، او کودکی را که در آغوش مادرش مرده بود ، زنده کرد. از جلیل به یونان رفت و در میان مهاجران یهودی موعظه کرد. بعد از اینکه برخی از آنها درباره بشارت رسول به [مردم] اورشلیم گفتند ، هیأتی از کاتبان ، در راس آنها کاهن اعظم ، برای طرح اتهامات علیه فیلیپس به یونان رفتند. فیلیپس رسول، دروغ های کاهن اعظم را به خاطر اینکه گفته بودند شاگردان مسیح بدن خداوند را دزدیده و پنهان کرده اند ، نکوهش کرد. او در مورد چگونگی رشوه دادن فریسیان به نگهبانان برای انتشار این شایعه گفت. کاهن اعظم یهودی و پیروان او شروع به کفر گویی علیه خداوند کردند و به فیلیپس رسول حمله کردند ، اما ناگهان کور شدند. با دعای رسول ، همه آنها بینایی خود را به دست آوردند و با مشاهده چنین معجزه ای، بسیاری از آنها به مسیح ایمان آوردند. فیلیپس رسول نارسیسوس ، یکی از هفتاد رسول را به اسقفی ایشان منصوب کرد. در یونان ، رسول فیلیپس به پارت ، و سپس به شهر آزوتا رفت ، جایی که چشم دختر نیقودیموس را شفا داد ، یک ساکن محلی فیلیپس را به خانه خود برد و بعداً همراه با تمام خانواده اش تعمید گرفت.

 

از آزوتا ، فیلیپس رسول به هیراپولیس در سوریه رفت ، جایی که یهودیان با تحریک فریسیان ، خانه ایروس ، مردی که فیلیپس رسول را در آنجا برده بود ، آتش زدند. آنها همچنین به دنبال کشتن رسول بودند. با این حال ، با مشاهده معجزات انجام شده توسط رسول: شفا یافتن دست خشک شدۀ آریستارخوس ، حاکم شهر که قصد ضربه زدن به رسول را داشت ، و همچنین زنده کردن جوانی مرده ، آنها توبه کردند؛ و بسیاری تعمید مقدس را پذیرفتند. رسول با انتصاب اسقف ایروس در هیراپولیس ، از طریق سوریه ، آسیای صغیر ، لیددا و میسیا گذر کرد. او همه جا انجیل را موعظه می کرد و رنج ها را تحمل می نمود. او و خواهرش ماریامنا که او را همراهی کرد ، سنگسار شدن را تحمل کردند ، در سیاه چال ها حبس شدند و از شهرک ها رانده شدند.

 

سپس رسول به فریگیا ، به شهر هیراپولیس از فیگیا ، جایی که بسیاری از معابد بت پرست وجود داشت ، از جمله معبدی برای مارها ، که یک افعی عظیم الجثه زندگی می کرد، رفت. رسول فیلیپس از طریق قدرت دعا، افعی را کشت و بسیاری از افرادی که توسط مار گزیده شده بودند را شفا داد. در میان کسانی که او شفا داد و به مسیحیت گرویدند ، همسر آنتیپاتاس ، فرماندار شهر وجود داشت. فرماندار آنتیپاتاس با اطلاع از این امر ، دستور داد كه فیلیپس ، خواهرش و رسول بارتولومئو كه آنها را همراهی می كرد ، توقیف شوند. آنتیپاتاس توسط کاهنان معبد افعی، دستور داد که رسولان مقدس فیلیپس و بارتولومئو را مصلوب کنند. پس از آن بود که یک زمین لرزه همه کسانی را که در دربار بودند دفن کرد. فیلیپس رسول، در نزدیکی معبد افعی ، بر روی صلیب دعا کرد که کسانی که او را به صلیب کشیده بودند از عواقب زلزله نجات پیدا کنند. مردمی که شاهد آنچه اتفاق افتاده بود، بودند ، به مسیح ایمان آوردند و خواستار پایین آمدن رسولان از روی صلیب ها شدند. رسول بارتولومئو وقتی از صلیب برداشته شد هنوز زنده بود. با آزادی خود ، او همه کسانی را که ایمان آورده بودند، تعمید داد و برای آنها اسقفی منصوب کرد.

 

فیلیپس رسول ، که بوسیله دعای او همه به جز آنتیپاتاس و کاهنان بت پرست زنده ماندند ، بر روی صلیب مُرد.

 

خواهرش ماریامنا جسد او را به خاک سپرد و به همراه رسول بارتولومئو برای بشارت انجیل در ارمنستان ، جایی که رسول بارتولومئو مصلوب شد (بزرگداشت 11 ژوئن)، رفت. ماریامنا تا زمان مرگ در لیكائونیا به بشارت خود ادامه داد (بزرگداشت 17 فوریه).

 

نوامبر 2020

~ کلیسای ارتدوكس روسی ، قدیس یحیی تعمید دهنده ، واشنگتن دی سی