موعظه بر روز جشن قدیس نكتاریوس

 

 

 

 

 

(روز جشن: 9 نوامبر)

 

   قدیسین در کلیسای مقدس ارتدوکس در تمام طول تاریخ آشکار شده اند ، و نه فقط در دوران ارتداد یا سالهای آزار و اذیت رومی. یک قدیس برجسته مشهور در میان آنها قدیس بزرگ قرن بیستم است که در نهم نوامبر یادبود آن جشن گرفته می شود: قدیس نکتاریوس خارق العاده.

 

ممکن است عده ای معتقد باشند کسانی که به عنوان قدیسین آشکار شده اند ، جدای از افراد عادی، در دسته خاصی وجود دارند. اما در واقع اگر ما زندگی قدیسین را مطالعه کنیم ، می توانیم ببینیم که آنها از همه جنبه های زندگی آمده اند ، همانطور که قدیس نکتاریوس بود. وی در سال 1846 در سیلمبریا (تریاس شرقی) به دنیا آمد. پس از تحصیلات اولیه در وطن خویش ، والدینش او را برای ادامه تحصیل به قسطنطنیه فرستادند. از آنجا که او هیچ پشتیبانی نداشت ، مجبور شد هنگام رفتن به مدرسه به عنوان کارمند فروشگاه کار کند. بعداً وی با کمک یک مسیحی ثروتمند و پرهیزکار که خصوصیات اخلاقی و روحانی نکتاریوس جوان را درک می کرد ، در مدرسه الهیات آتن حضور یافت. قدیس نکتاریوس در سال 1876 بعنوان یک راهب سر خود را تراشید ، و مدتی پس از آن در جزیره کیوس به یک شماس تبدیل شد. مشکلات مالی مانع از زندگی روحانی او نشد! با سخت کوشی ، ایمان عمیق ، عشق صادقانه ، فروتنی ، بخشش و مبارزات روحانی روزانه به یک تقدس الهی رسید. او كتاب مقدس و آثار پدران كلیسا را ​​به طور گسترده مورد مطالعه قرار داد و سعی كرد نه تنها آنها را در مورد خودش به كار گیرد ، بلكه آنها را به شیوه ای واضح و قابل درک به دیگران آموزش دهد. او زندگی روحانی را پشت سر می گذارد ، بنابراین می توانست به طور مثمر ثمر در مورد آن برای دیگران بنویسد. قدیس نکتاریوس در نوشته های خود در مورد آنچه یک ایماندار مقدس باید به نظر برسد صحبت می کند. (آثار کامل قدیس نکتاریوس جلد E 'صفحه 417 ، در ایمان و زندگی ارتدوکس ، ص198-9). از میان بیست و پنج مورد ذکر شده برخی از این موارد عبارتند از:

 

- "قانون الهی خدا را در قلب خود نگه می دارد ، او آن را به خوبی حفظ می کند ، و آن را در زندگی خود اعمال می کند."

- "خواست او مطابق خواست و اراده خدا است."

- "او با تمرین روحانی و دعای متناوب خود، می خواهد خدا را خشنود سازد."

 

به این سه مورد ، یک مورد دیگر نیز می توان اضافه کرد که مشخصه خود قدیس نکتاریوس بود:

- "او در رفتار خود ساده است و به کسی آسیب نمی رساند."

 

نمونه های زیادی از این مورد در زندگی او وجود دارد. پس از تحصیل ، وی در سال 1885 به خدمت در پاتریارخی الکساندریا دعوت شد. در آنجا بعنوان یک كشیش ارشد و بعداً متروپولیتن پنتاپولیس در لیبی منصوب شد. در قاهره ، مصر (جایی که وی به عنوان نماینده پاتریارخ خدمت می کرد) ، او یک کار کلیسایی گسترده را ایجاد کرد که باعث الهام بخشی مردم شد. آنها به نوبه خود تحسین خود را برای تقدس او ابراز کردند. این باعث حسادت و رشک برخی افراد در سلسله مراتب کلیسایی شد که با اقدامات موذیانه موفق شدند قدیس نکتاریوس را از مصر بیرون کنند. او از آنجا به یونان رفت ، جایی که او در ابتدا به مدت سه سال (1989 - 1891) به عنوان واعظ در متروپولیسهای (کلانشهرها) مقدس خدمت کرد. پس از آن ، او مدیر ارشد مدرسه کلیسایی ریزاریوس آتن شد. در طول 14 سال خدمت خود در مدرسه (1908-1894) ، قدیس نکتاریوس با تدریس و رفتارهای مقدس خود نمونه ای برای دانش آموزان بود. بسیاری از این دانش آموزان تا به مراتب کشیش های عالی و اسقف ها ادامه دادند و برخی حتی به نوع خود قدیسینی محبوب شدند.

 

در سال 1908 ، قدیس نکتاریوس در صومعه تثلیث اقدس در جزیره آژینا ، که او در سالهای 1904-1907 تأسیس کرده بود ، منزوی شد. او با خرد خود ، آثار متعددی در زمینه الهیات ، اخلاق مسیحی ، تاریخ کلیسایی و موارد دیگر نوشت. اما آنچه او را به چنین قدیسی بزرگ تبدیل کرد، شیوه برخورد او با نفرت، حسادت و شرارت افراد تهمت زن بود. او در طول زندگی خود با آزار و اذیت ، تهمت و توهین روبرو شود. اما با وجود تمام اینها ، او با شکیبایی و صبری محکم مانند ایوب ، در بخشش و عشق بی حد و مرز خود ، با آنها مواجه شد. او نسبت به کسانی که به او حمله کرده بودند، در قلبش تلخی و کینه ای نداشت. برعکس ، او سعی کرد در هر فرصتی به آنها نیکی کند!

 

به همین دلیل است که خداوند او را با بسیاری از معجزات در طول زندگی اش تجلیل و مفتخر کرد ، اما به ویژه زمانی که فرشتگان - در 8 نوامبر 1920 - روح تقدیس شده او را دریافت و آن را به دست خدا تحویل دادند!

 

برادران و خواهران عزیزم ، بیایید هنگام مواجهه با غیظ و تهمت های دیگران ، نمونه قدیس نکتاریوس را دنبال کنیم. بیایید با اطمینان از اینکه وی یک واسطه مؤثر خواهد بود ، در اوقات دشوار زندگی خود از او کمک بخواهیم. آمین.

 

~ متروپولیتن پیسیدیه، سوتیریوس