موعظه در قرائت رسولی برای یکشنبه بخشش (یکشنبه حذف لبنیات)

 

 

 

 

      (رومیان 13: 11-14: 4)

در روزهایی که بت پرستی غالب بود، در ابتدای ماه مارس جشنواره های سالانه عمومی برگزار می شد. این جشنواره ها پر از عیاشی، با رقص های دیوانه وار و غذاهای غنی بود. به نظر می رسید چنین جشنهای بت پرستانه که تا قرن هفتم ادامه یافت، در دوران مسیحیت روزهای آخرش را می گذراند. متأسفانه، بسیاری از مسیحیان تعمید یافته همچنان به شرکت در این نمایش های سرکش ادامه دادند. به همین دلیل ششمین شورای جامع کلیسایی در سال 681 میلادی که برای سالیان متمادی در قسطنطنیه برگزار می شد، به طور مستقیم این مشکل را مورد خطاب قرار داد. از سوی شورا، کانن 62 به تصویب رسید که مسیحیان را از شرکت در این جشنواره های ناخوشایند که در زندگی مقدس جایی ندارند، ممنوع می کرد.

به منظور محافظت ایمانداران از چنین چیزهایی، کلیسا قرائت این عبارت از رساله قدیس پولس به رومیان را برای امروز قرار داده است. در آن، او درخواست می کند: "بیایید با شایستگی رفتار کنیم ... نه در بزمها و مستی، نه در فسق و فجور ..." (آیه 13). علاوه بر این، این پیام خوانده شده است، زیرا فردا آغاز ایام روزه بزرگ است. جدی ترین دوره سال برای تفکر، توبه، دعا، کنترل هوای نفس، و سایر فعالیت های روحانی که به ما برای کسب فضیلت کمک می کنند. این چیزی است که کلیسای مان امروز ما را برای آن آماده می کند. مبارزه دوره روزه بزرگ به یک میدان نبرد تشبیه شده است: "عرصه فضایل باز شده است. بگذارید همه کسانی که می خواهند برای جایزه مبارزه کنند، اکنون وارد شوند و خود را برای رقابت شرافتمندانه روزه آماده کنند؛ زیرا آنانی که به قانون تلاش می کنند، عادلانه تاج را دریافت می کنند.

زره صلیب را بردارید، بیایید علیه دشمن بجنگیم. بیایید ایمان را به عنوان برج نامرئی خود، دعا را به عنوان زره سینه بند مان و صدقه دادن به عنوان کلاه خود مان؛ و بیایید روزه داری را به عنوان شمشیری که تمام شر را از قلب ما می راند استفاده کنیم.

اگر ما این کار را انجام دهیم، تاج واقعی را از مسیح، پادشاه همه در روز داوری دریافت خواهیم کرد. »(Matins Stichera).

بنابراین امروز، پولس، جنگجوی بزرگ در مسابقه روحانی، ما را ترغیب می کند که از خواب بیدار شویم! "زمان آن رسیده است که از خواب بیدار شویم ... شب منقضی شد، و روز نزدیک آمد، پس بیایید اعمال تاریکی را بیرون کرده و اسلحه نور را بپوشیم" (آیه 11-12). امروز این کلمات الهام بخش برای ما مناسب اند. بسیاری از افرادی که توسط شادی و صلح درونی ای لمس شده اند که مسیح به افرادی که پیرو او هستند، می دهد، اکنون به دنبال خوشی در جاهای دیگر هستند. آنها به سرگرمی های احمقانه و روش های غیر اخلاقی زندگی می پردازند. نتیجه این است که به جای خوشبختی سعادتمندانه که برایشان آرزو می شود، آنها خود را در وضعیت بدتری می یابند. آنها به تلخی، غم و تاریکی ناامیدی فرو می روند. با این حال، مسیحیان می دانند چگونه از تله های شریر و راه های آن جلوگیری کنند. آنها می بینند که هیچ آرامشی آنجا یافت نمی شود و هدایت کلام خدا را می پذیرند.

ما امروز از قدیس پولس این سخنان را نیز شنیدیم: "عیسی مسیح خداوند را بپوشید و برای شهوات جسمانی تدارک نبینید" (آیه 14). پولس رسول از این، جای دیگر در موضوع تعمید مسیحی سخن گفته است: "زیرا همه شما که در مسیح تعمید یافتید، مسیح را پوشیده اید" (غلاطیان 3: 27). معنی «پوشیدن مسیح» چیست؟ این بدان معناست همانطور که لباسهای ما کاملا اندازه بدن ما هستند، بنابراین اینگونه با تعمیدمان است که ما با مسیح متحد و یکی می شویم. مسیح، افکار و احساسات ما را روشن و هدایت می کند. او ما را با نور و فیض خود پر می کند. هنگامی که مؤمن در این رابطه نزدیک با مسیح قرار دارد، آنگاه احساسات گناه آلود قادر نیستند وارد روح شوند. به همین دلیل است که پولس رسول به این ایده باز می گردد. به متحد ماندن با مسیح، همانطور که لباس مان مطابق بدن ماست.

برادران و خواهران من، همین طوری که پولس رسول امروز اعلام کرد، همانطور که زمان می گذرد، ما به روزی که روح مان را به خدا تحویل می هیم، و نجات نهایی مان را به دنبال خواهد داشت، نزدیک تر می شویم (آیه 11 را ببینید). بیایید خودمان را گول نزنیم و بگوییم: "این عالی است! ما زمان زیادی برای نجات جان خود داریم ». پولس رسول پاسخ می دهد:" الحال زمان مقبول است، اینک الان روز نجات است "(دوم قرنتیان 6: 2). آینده ما معین نیست، بنابراین ما باید بدون هیچ تاخیری به کار و تلاش برای نجات ابدی خود ادامه دهیم.

.

   برای مبارزه در طول این دوره روزه بزرگ و مقدس، برایتان آرزوی موفقیت دارم.

 

~ متروپولیتن پیسیدیه، سوتیریوس