موعظه بر قرائت رسولی در اولین یکشنبه دوره بزرگ روزه (یکشنبۀ ارتدوکسی)

 

 

 

 

 

 (عبرانیان 11، 24-26 و 32-40)

        معنای جشن بزرگ ارتدوکسی امروز، در آواز سرودی از نیایش صبح، در پرستش زیر خلاصه شده است:

    "امروز روز جشن و پر از شادی به نمایش گذاشته شده است. از طریق سرور آموزه های واقعی، کلیسای مسیح مزین شده با استقرار مجدد آیکون های مقدس می درخشد ... و مؤمنان از پاداش صلح خدا لذت می برند" (Matins Sticheron 3)

       روزی مسرت بخش! امروز ما پیروزی ایمان ارتدوکس در مقابل بدعت گذاری هایی که موجب اغتشاش بزرگی در کلیسای مسیح برای قرن ها شده بودند را جشن می گیریم. آیکون های مقدس در محل خود در کلیساهای مقدس بازسازی شده اند و هماهنگی "پاداشی از خدا" بین همه ی مؤمنان بازمی گردد. بنابراین، اصطلاح اُرتدوکسی و کلیسای اُرتدوکس به منظور تمیز دادن کلیسای واحد جامع رسولی از جناح های مختلف بدعت گذار که گهگاه می خواستند به عنوان کلیسا ارائه شوند، ایجاد شد.

        قرائت رساله رسولی امروز، از پیام قدیس پولس به عبرانیان، به نتایج شگفت انگیز ایمان اشاره دارد. این نمونه هایی از افراد عهد عتیق را نشان می دهد که از طریق اعتماد و ایمان گرم خود به خدا، شاهد معجزات شگفت انگیزی در زندگی خود بوده اند. نماینده ای از آنها نمونه های کتاب مقدسی زیر هستند:

     - چون موسی بزرگ شد، او زندگی در کاخ های مصر به عنوان پسرِ دختر فرعون را نپذیرفت و ترجیح داد با قوم خدا رنج ببرد، زیرا او به جای لذت بردن از زندگی گناه آلود زود گذر، به دنبال پاداش خدا بود (نگاه کنید به آیات 24- 26)

     - دانیال نبی که در گودال شیرهای گرسنۀ وحشی انداخته شده بود، از دندانهای حیوانات محافظت شد، که پس از آن مانند بره ها شدند (آیه 33). بعداً شبیه همین رویداد برای شهید مقدس، قدیس تِکلا اتفاق افتاد.

   - سه مرد جوان خدا پرست، که نمی خواستند در بابل به خدایان دروغین پرستش کنند، به مرگ مهیبی محکوم شدند. آنها بسته و به کوره سوزان انداخته شدند و در حالی که شعله های آتش بالا می آمدند و در میان آتش بودند، آنها توانستند از بندهای خود جدا شوند و از میان شعله های آتش بدون هیچ گونه ناراحتی بیرون آیند، و به جای آن، آنها خدا را تمجید و ستایش کردند (دانیال 3: 23 را ببینید).

   - زنانی مانند آن بیوه در روستای صرفه از صیدون که در زمان گرسنگی ایلیای نبی، میزبان او بود، زمانی که پسرش فوت کرد، او را از دست آن نبی زنده دریافت کرد. (اول پادشاهان ، 17 :23). همچنین، مادر شونمی، که اتاقی در خانه اش برای الیشع نبی مهیا کرده بود که در آنجا زندگی کند، زمانی که فرزند وی فوت کرد، او به نبی لابه کرد و آن نبی او را بلند کرد (دوم پادشاهان 4: 35-37).

   - برخی مانند حزقیال از بیماری های کشنده، درمان شدند که زندگی او توسط خدا برای 15 سال ادامه یافته بود. و برخی دیگر مانند داوود و جیدون، دشمنان بسیاری را در دفاع از میهن خود شکست دادند.

      - و کسانی که شکنجه های سخت و شهادت را برای ایمان خود به خدای حقیقی تحمل کردند، آنها با قدرت مافوق طبیعی تقویت شدند و با شجاعت، آرامش روح و امیدی مطمئن، تا پایان مبارزه خود، با همه چیز مواجه شدند، خداوند منتظر آنان بود تا با شکوه ابدی آنان را تاجگذاری کند.

      کافی است بگویم که این وقایع معجزه آسا به ما کمک می کنند که این واقعیت را تصدیق کنیم که ایمان قوی به خدا، دارای ابعاد متعددی است و در هر شرایطی سودمند است. شاید ما بتوانیم آن را به برق شبیه کنیم: از طریق آن یک لامپ الکتریکی، فضای اطراف خود را روشن می کند؛ از طریق آن بخاری گرم می کند؛ از طریق آن تهویه هوا خنک می کند؛ از طریق آن یک ماشین لباسشویی لباس را شستشو می کند؛ از طریق آن جارو برقی تمیز می کند؛ از طریق آن یک بالابر بالا می رود. برق بسیاری از ابزارهای دیگر را در بیمارستان ها و زندگی مردم فعال می کند. اما بیایید به چیزی اساسی توجه کنیم. همه این ماشین آلات، دستگاه ها و ابزارها به طور معمول کار می کنند، به شرطی که آنها به یک ژنراتور برق متصل باشند. اگر به هر دلیلی، تماس قطع شود، یعنی اتصال با منبع قدرت قطع شود، همه چیز خاموش می شود. و شما احتمالا دیده اید که در زمانی که تمام کشوری به تاریکی فرو رفته و همه چیز مرده است، چه اتفاقاتی می افتد.

      چیزی شبیه اتفاقی است که به فردی رخ می دهد که ایمانش را از دست می دهد و از منبع قدرت دوستانه خدا و خداوند ما عیسی مسیح قطع می شود. او روحاً مرده است.

    به همین دلیل است که پولس رسول زنگ هشدار را می زند: "خود را امتحان کنید که در ایمان هستید یا نه، خود را بررسی کنید" (دوم قرنتیان 13: 5).

عزیزانم، امیدوارم نمونه های روشن مردم ایمانی که امروز مورد مطالعه قرار دادیم، به رشد بیشتر و بیشتر ایمان ما، و همچنین اعتماد و عشق ما به مسیح، کمک کند، به طوری که فیض سودمند و کمک خداوند متعال محبوب ما، با توجه به نیازهایی که ما در زمانهای خاص با آن روبرو خواهیم شد، به سوی ما آید.

 

~ متروپولیتن پیسیدیه، سوتیریوس