موعظه بر قرائت رسولی در تئوفانی مقدس 6/1/2019

 

 

 

(تیطس 2: 11-14؛ 3: 4-7)

ظهور خدا و خداوند ما عیسی مسیح در جهان، همانطور که در اپیفانی مقدس جشن گرفته شد، در قرائت رسولی امروز صحبت می شود. هنگامی که عیسی در بیت لحم متولد شد، او توسط بشریت نادیده گرفته شد و تنها 30 سال بعد، او به طور عمومی در اردن ظاهر شد. در زمان تعمید عیسی توسط یحیی تعمید دهنده، خدای پدر او را به عنوان پسر عزیزش نشان می دهد و روح القدس به شکل کبوتری بر عیسی فرود می آید تا صدای خدای پدر را تأیید کند
.پولس رسول، همانطور که امروز شنیدیم، در یک روح تمجید به شاگرد خود تیطس می نویسد: " فیض خدا ظاهر شده است (که مسیح است) که برای همه مردم نجات بخش است" (تیطس 2 :11).
چطور و چرا او ما را نجات داد؟ به این سوال، رسول پاسخ می دهد: "او ما را نه به سبب اعمالی که به عدالت کرده بودیم نجات داد، بلکه بر اساس رحمت خود ما را نجات داد" (3: 5). خدا در شفقت و محبت عظیم خود از راهکارهای بسیاری برای نجات مردم استفاده کرده است و در نهایت بر روی زمین فرود آمد، همانطور که در سرویس نماز برکت عظیم آب می گوییم: "ای سرورم، تو تحمل دیدن بشریت شکست خورده توسط شیطان را نداری و به همین جهت برای نجات ما آمدی "این عظمت شفقت خداست: او که بدون گناه است، او که قدوس است، خود را برای ما قربانی کرد. او هیچ قربانی ای بر ما تحمیل نکرد، هرچند این عادلانه می بود، چون ما گنهکار هستیم. راه کاری که او برای پاک کردن ما از گناه استفاده کرد کاملاً بدون درد است: "او ما را به غسل تولد تازه و تازگی که از روح القدس است نجات داد" (3: 5). عیسی، بدون گناه بود، نیازی به ​​تعمید نداشت. اما او به منظور تقدیس آب رودخانه اردن و تمام طبیعت، تعمید را پذیرفت، همانطور که ما در طی پرستش نماز مغرب میخوانیم: «مسیح با ما تعمید یافته است. او آب را تقدیس می کند و آن برای روح ما تطهیر می شود ".

در سروده امروز ما می خوانیم: "نجات دهنده، فیض و حقیقت، ظاهر شده است". از ناحیه خود، خداوند و نجات دهنده ما مسیح همه چیز را برای نجات ما انجام داد. بنابراین ما چه چیزی درخور نجاتی که او به ما ارائه داده است باید انجام دهیم؟ پولس رسول امروز با پاسخی به این سوال ما را مجهز می کند: ما باید توجه و مبارزه خود را به سه بخش متفاوت معطوف
کنیم:

 اولا، به دنیای درونی مان؛ به طوری که ما بتوانیم تمام خواسته های ناعادلانه و گناه آلود را از بین ببریم، که اگر آنها را در لحظه خارج نکنیم، بزرگ می شوند و ما را مجبور می کنند که مرتکب گناهان شویم؛ و باید در خودداری، خلوص و تواضع زندگی کنیم.

ثانیا، به بشر همنوع مان؛ ما بایستی به عدالت رفتار کنیم و تنها به دنبال منافع خودمان نباشیم، بلکه همچنین به دنبال آنچه که برای دیگران مفید است، از آنجا که همه ما برادران هستیم.

ثالثا، به خدا؛ ما باید با اطاعت از اراده خدا، با حرمت و تقدس تا آخر عمر خود در اینجا بر روی زمین زندگی کنیم (آیه 12).

 علاوه بر این، ما در مبارزات روحانی خود فوق العاده تقویت خواهیم شد، و اگر زندگی ما در امید به آمدن پر سعادت خداوند متعال و نجات دهنده ما عیسی مسیح، باشد، زندگی ما زیبا خواهد بود. در طول بازگشت ثانوی او، خداوند در تمام جلال خود ظاهر خواهد شد تا ما را دعوت کند با او در سعادت ابدی ملکوتش لذت ببریم.

 برادران و خواهران من، بخاطر همه این برکات، بیایید از خداوند ظهور یافته، از اعماق قلب هایمان به خاطر همه آنچه که برای ما انجام داده است تشکر کنیم و فریاد برآوریم: «ما تو را جلال می دهیم، یگانه پسر مولود خدا ... تو آمدی و ما را نجات دادی. ما اعلام می کنیم که فیض و رحمت متعلق به تو است و ما نیکی تو را مخفی نمی سازیم"(سرویس برکت عظیم آب).

 

~ متروپولیتن پیسیدیه، ساتیریوس