موعظه درباره غنودن تئوتوکوس، مادر خدا15 اوت

 

 

 

 

 

با زیباترین ستایش هاست که کلیسا امروز ، "مادر خدا، آن همیشه متبارک و تماماً منزه از گناه" و مادر عزیز همه ما را به مناسبت صعود او به قلمرو آسمانی، گرامی می دارد.

 

"همه شما مردمان زمین ، بیایید غنودن مقدس مادر خدا را بستاییم." "همه شما اهالی زمین ، با شادی برای مادر خدایمان بخوانید."

 

وقتی که مریم همیشه باکره رسالت خود را بر روی زمین انجام داد، پسرش و خدا عیسی مسیح تصمیم گرفت که این روزی است که وی در کنار او باشد و به همین ترتیب او را با شکوه پذیرا شد. از طریق اطاعت ، ایمان و سرسپردگی او به خدا ، او در درجه ای غیرقابل مقایسه، حتی از فرشتگان و فرشتگان مقرب نیز پیشی گرفت.

 

وقایع معجزه آسایی در جریان غنودن مقدس مادر خدا اتفاق افتاد. "رسولان مقدس از هر گوشه ای از جهان برداشته شدند و به دستور خدا بر ابرها حمل شده و به دور بدن مطهر تو ، ای منبع حیات ، جمع شدند و با تکریم بر آن بوسه زدند" (نیایش مغرب غنودن - تئوتوکیون). رسولان مقدس با وجود پراکنده شدن در سرتاسر جهان برای موعظه انجیل، قادر به حضور در مراسم تدفین مقدس باکره مطهر شدند. این معجزه به منظور ارج نهادن به بدن حیات بخش او بود ، که از آن خدا-انسان، عیسی به نزد ما آمد.

 

فرشتگان نیز حضور یافتند ، "برترین قدرتهای آسمان" که پادشاه همه را محاصره می کنند. بله ، این پروردگار آسمان ​​و زمین است ، خود عیسی مسیح ، یگانه پسر متولد شده از مریم همیشه باکره ، که به طور نامرئی به احترام شایسته مادر خود می آید ، تا روح خدا-القائی او را دریافت کند و اندکی پس از آن، " شکوهمندترین بدن قابل احترام " او را به عرش الهی همراهی می کند.

و فرشتگان ، که به طرز نادیدنی پیش می روند، به عالیترین قدرتهای آسمانی اعلام می کنند: "اینک ملکۀ همه ، آن دوشیزه الهی می آید. دروازه ها سرهای خود را برافرازید و پذیرای آمدن اعلیحضرت مادر نوری که هرگز محو نمی شود، باشید. زیرا از طریق او ، نجات برای نسل بشر ما ممکن شد. او یگانه ای است که هیچ کس نمی تواند به او خیره شود، و هیچ کس قادر نیست به قدر کافی از او تجلیل کند "(در ادامۀ تئوتوکیونی که قبلاً ذکر شد).

 

به این ترتیب ، پیشگویی نبی و پادشاه داوود محقق شد: "ملکه به دست راستت در طلای اوفیر ایستاده است." (مزمور 45: 9) مریم ، که مادر خدا و ملکه همه شد، توسط "شاه شاهان" در سمت راست عرش او ، پوشیده از طلا اوفیر ، که نمادی از جلال فسادناپذیر اوست ، قرار داده شد. مادر مطهر ، که از زمین به آسمان ​​صعود کرده است ، در جایی که مسیح در پادشاهی آسمانی جلوس کرده است، ایستاده و به طور مداوم با پسرش برای همه ما شفاعت می کند. از طریق دعاهای مداوم او به پسرش و مهربانترین خداست، که او(مادر خدا) به هر کس که به رحمت محبت وی پناه می برد، رستگاری عطا می کند و پاسبانی و محافظت می کند.

 

برادران و خواهران عزیز ، همه ما احتمالاً قدرت شفاعت های مادر مقدس ما ، بانوی تئوتوکوس را تجربه کرده ایم. تعداد بیشمار از هدایای مؤمنان که به شمایل های مقدس و کلیساهای مقدسِ تئوتوکوس تماماً مقدس ارائه می شود ، اثبات معجزات بسیاری است که مادر خدا بی وقفه انجام می دهد. به همین دلیل است که در روزهای منتهی به 15 آگوست که به مادر خدا اختصاص داده شده است ، سیل مؤمنان به کلیساهای مقدس جاری می شود تا قلبهایشان را به روی او بگشایند ، آرزو دارند دردهای خود را به او بگویند؛ برای صحبت با مادر دوست داشتنی که از همه کسانی که با اطمینان و ایمان به فیض او متوسل می شوند ، محافظت می کند. و البته این کار نه تنها در ماه آگوست بلکه در کل سال انجام می شود. در اینجا لازم به ذکر است که هیچ خدمت مقدسی در کلیسای ما انجام نمی شود مگر با هرگونه دعای شکرگذاری ، سرودها ، ادعیه ها و تمجیدها به "تئوتوکوس مادر خدا و مادر نور" که "بسیار مکرم تر از کروبیان و در فراسوس قیاس بسی پر جلال تر از سرافین است ".

 

به ویژه در روز جشن او ، کلیسا با درخواست های ویژه برای زنان و مردان جوان ، که با آغاز زندگی خود در جامعه ، با خطرات و مشکلات بیشتری روبرو هستند ، به مادر عالی مرتبه استدعا می کند. به همین دلیل است که قدیس پورفیریوس به والدین توصیه کرد که فرزندان خود را به مریم باکره بسپارند، که شفاعتهایش قدرت بسیار دارد. تئوتوکینی که در بالا ذکر شد با چنین درخواستی پایان می یابد:

"بنابراین ، مادر مطهر خدا ، همانطور که تا ابد با پادشاه حیات بخش و پسر خود زندگی می کنی ، بی وقفه با او شفاعت کن تا او جوانان تو را از هرگونه حمله دشمن حفظ و نجات دهد."

 

برادران و خواهران من ، باشد که فیض بانوی ما تئوتوکوس، ما را از انواع رنج ها و هر گونه آلودگی جسم و روح رهایی دهد. باشد که او غم و اندوه را به شادی تبدیل کند و ما را شایسته پیروی از گامهای خود سازد، تا او را در آسمان ​​با تمام جلالش ببینیم. آمین.

 

~ متروپولیتن پیسیدیه، اسقف اعظم سوتیریوس