موعظه درباره جشن آیکون پيسيديۀ مادر خدا


3/9/2020

 

 

 

 

امروز ، در این سوم سپتامبر ، کلیسای ما آیکون معجزه گر پيسيديه مقدس ترین بانو را گرامی می دارد. یک معجزه بزرگ مرتبط با مادر مقدس خدا در این تاریخ رخ داده است و به همین دلیل است که این جشن در تقویم کلیسایی تاسیس شد. اخیراً، در سال 2014 در اين روز، معجزه دیگری از این شمايل اتفاق افتاد ، که نه تنها احیای جشن را ایجاد کرد ، بلکه یک کلیسا نیز به افتخار آن ساخته شد. شهادت هاى مكتوب موجود درباره وجود این شمايل و معجزاتی که مقدس ترین بانوی ما از طریق آن کار کرده است، از قرن ششم شروع می شود. او را پيسيديوتيسا (از پيسيديه) می نامند ، زیرا در كلیسای مقدس ترین بانو در شهر بیزانسى سووزوپل ، واقع در منطقه پيسيديه در آسیای صغیر (این شهر امروزه Uluborlu نامیده می شود) مستقر بود.

 

بیایید نگاهی به برخی از معجزات گذشته و امروز بیندازیم که خداوند در میان افرادی کار کرده است که با احترام آن را تكريم می نمايند و با ایمان به فيض شمایل مقدس ترین بانوی پيسيديه استدعاء می کنند. اولین معجزه شناخته شده در زندگی قديس اوتیکیوس ، پاتريارك كونستانتينوپل (552-565 و 577-582) نوشته شده است. یک نوزاد در آماسیا ، پونتوس مرده به دنیا آمد. والدين در بچه دار شدن مشكل داشتند و براى درخواست كمك به پاتريارك اوتيكيوس مراجعه كردند. پاتريارك به شدت دعا كرد و آنها را با مُر كه از دست راست مقدس ترین بانو در شمایل پیسیدیه مادر خدا جاری بود مسح كرد. وی سپس گفت: "شما یک فرزند قوی خواهید داشت و او را پیتر نامگذاری می کنید." و به راستی ، یک پسر کوچک شیرین متولد شد و پیتر تعمید یافت. بعداً آنها حتی فرزندان بیشتری داشتند.

 

معجزه دیگری در زندگی قدیس تئودوروس ، اسقف آناستازیوپولیس ، معروف به سایکئوتوس (613+) شرح داده شده است. اسقف تئودوروس به كلیسای مقدس ترین بانوی پیسیدیه در سوزوپل رفت تا برای مردی كه دیده بود توسط شیاطین تسخیر شده بود و خشن فریاد می کشید، دعا كند. قدیس احساس شفقت کرد و از مقدس ترین بانو خواست که او را از سلطه شیطان آزاد کند. این بلافاصله اتفاق افتاد ، و همینطور كه ​​اسقف تئودوروس در مقابل آیكون برای تشكر از او ایستاد ، مُر از دست راست مقدس ترین بانوی در شمایل جاری شد ، و نه تنها آن ، بلكه مُرها روی صورت اسقف پاشیدند و او را خیس كردند! هرکسی که شاهد این رویداد بود شگفت زده شد.

 

بعداً ، وقتی كلیسا مورد تجاوز بدعت گذارانی قرار گرفت كه تکریم آیكون های مقدس را رد كردند (دوره آیكون شکنان) ، قدیس ژرمانوس (715-730) ، پاتریاک کونستانتینوپل ، نامه ای به توماس ، اسقف كلودیوپولیس نوشت ، كه می خواند: "از طریق آیکون های مقدس معجزات بسیاری اتفاق می افتد ، بعضی از آنها را خود شاهد بوده ام. قابل توجه است که از دست مقدس ترین بانوی شمایلی که در سوزوپول پیسیدیه ساکن است ، مُری که معجزات بسیاری انجام می دهد ، جاری می شود. " با این حال ، شمایل مقدس ترین بانوی پیسیدیه نه تنها در طول این قرون اولیه معجزه می کرد ، بلکه همانطور که دیده ایم ، این کار تا امروز ادامه دارد.

 

در آغاز ماه اوت 2014 ، یک معاینه پزشکی با سونوگرافی نشان داد که جنین H.M که از چولارگوس (حومه آتن) بود ، دچار مشکلات تنفسی شدیدی خواهد شد. مادر پر از ترس و ناامیدی شدیدی بود. در آن زمان ، او اتفاقاً در مورد مقدس ترین بانوی پیسیدیه اطلاعاتی کسب کرد و نسخه ای از تصویر او را به دست آورد. او از داستانش و اینکه از بچه ها محافظت می کند بسیار تحت تأثیر قرار گرفت. او شروع به دعا کردن به او برای فرزند متولد نشده اش کرد. بعداً ، نوزاد بلافاصله پس از تولد در بخش مراقبت های ویژه بستری شد ، زیرا کودک نمی توانست نفس بکشد. معاینات پزشکی نشان داد که توموری وجود دارد که باید جراحی شود و هیچ تضمینی برای زنده ماندن نوزاد در چنین عمل دشواری نیست. تاریخ جراحی سوم سپتامبر (جشن مقدس ترین بانوی پیسیدیه) تعیین شد. اوضاع غم انگیز بود و والدین برای زندگی کودک تمام وقت خود را به دعا و نیایش به شمایل مقدس ترین بانوی پیسیدیه سپردند. روز چهارشنبه ، سوم سپتامبر 2014 ، روز جشن مقدس بانوی پیسیدیه ، پزشکان معاینه دیگری انجام دادند و دریافتند که تومور از بین رفته است! آنها تصمیم گرفتند که اکسیژن را جدا کنند و کودک در شرایط پایدار توانست تنفس کند. به جای عمل جراحی آن روز ، مادر توانست برای اولین بار دختر خود را در آغوش بگيرد. از آن زمان ، دختر کوچک بدون هیچ مشکل خاصی به طور عادی بزرگ شده است.

 

از سال 2015 که کلیسای مقدس ترین بانوی پیسیدیه ساخته شد و این معجزه به طور گسترده ای شناخته شد ، شاهد هشت معجزه دیگر بودیم که در آلانیا ، آنتالیا و کره اتفاق افتادند. از طریق دعای گرم زنان بی فرزند به مقدس ترین بانوی پیسیدیه ، آنها در نهایت صاحب فرزند شدند. خدا چقدر شگفت انگیز است! بياييد ما از مادر مهربان خود ، مقدس ترين بانوی ما ، به خاطر همه نعمت هایی که از طریق شفاعت او حاصل می شود ، تشکر کنیم.

 

برای افزودن بیشتر به تاریخچه این آیکون مقدس: مادر تزار میخائیل فئودوروویچ رومانوف ، که با نام مارتا راهبه شد ، شمایل مقدس ترین بانوی پیسیدیه را داشت. پس از فوت وی ، این شمایل در صومعه جدید منجی در مسکو (نووپاسکی) حفظ شد ، اما با تخریب صومعه توسط بلشویک ها، از دست رفت. با این حال ، نسخه هایی از آن حفظ شد و کلیسای روسیه مدتهاست که 3 سپتامبر را به عنوان جشن آیکون مقدس ترین بانوی پیسیدیه جشن می گيرد. کپی هایی که در ابتدا در روسیه ساخته شده اند ، در کلیسای مقدس ترين بانوی پسییدیه ما، و همچنین در کلیساهای دیگر وجود دارد.

   

باشد كه مقدس ترین بانوی ما برای همه ما شفاعت کند!

 

~ متروپوليتن پيسيديه، اسقف اعظم سوتيريوس