خطبه ای برای بدرود گویی جشن غنودن مادر خدا


23  آگوست 

 

 

 

 

 

چهره والا مقام مریم باکره متبارک بر روح مؤمن ارتدوکس سلطنت اعلى مى كند، به ویژه برای ماه آگوست، یعنی زمانی که جشن غنودن پر شكوه او برگزار می شود. این جشن که از 15 آگوست (روز اصلی جشن) آغاز می شود به افتخار صعود او به قلمرو آسمانی، جنب تخت سلطنت پسرش و خدا، و در 23 آگوست به پایان می رسد.

 

ما ارتدوکس ها برای اینکه در مبارزه روحانى خود تقویت شویم و نعمت جشن مادر خدا و همه ما را دریافت کنیم ، به مدت دو هفته روزه می گیریم. در طی این روزه قبل از روز اصلی جشن، ما به دنبال پاک کردن قلب خود با آمدن هر روز به کلیسا و خطاب دعاهای تسبیح به مقدس ترین تئوتوکوس هستیم. ما این کار را با اطمینان انجام می دهیم که او، به عنوان مادرى دوست داشتنى، در نیازهای متداول ما به ما کمک می کند. ما دعاها و استدعاهاى خود را خطاب به مقدس ترين باكره ارائه مى دهیم و از او التماس می کنیم:

 

- "اى تئوتوكوس، خالص ترين، ما را از همه خطرات رهايى ده، ..." (پاراكلسيس كوچك، كانُن به مادر خدا، قطعه 5).

- "ای یگانۀ پاک، مرا از بیماری ها شفا ده،  همان بیماری هایی که نفسم به بار می آورد، ...

از طریق شفاعت ها و دعاهایت، به من سلامتی عطا کن. " (قطعه 5)

- "من اکنون در بستر ناتوانی دراز کشیده ام، و هیچ درمانی برای جسمم نیست. نزدت دعا می کنم، مرا از فساد بیماری برهان". (قطعه 6)

- "ای تئوتوکوس ، همه ما خادمینت را از خطرها برهان.

پس از خدا، ما شتابان به سوی تو می آییم برای پناه و حفاظت، تو همچون حصاری استوار و حافظ ما هستی."(قطعه 6)

در عین حال ، هر یک از ما به مقدس ترین مادر خود ابراز اطمینان می کنیم که:

- "ضعف های جان من از تو شفا گرفتند، و نیز دردهای جسم من، ای باکره، تا تو را، ای بانو در لطف و مرحمت خدا بستایم. " (قطعه 8)

- "ای باکره، تو حملات وسوسه ها را دور می سازی و نیز حملات هوسهای نفسانی را." (قطعه 8)

از تجربه شخصی خودمان با قدردانی چنین می گوییم:

- " ای تئوتوکوس، ای باکرۀ پاک، هر آن کس که نزد تو می شتابد، هیچوقت شرمنده و دست خالی از نزدت بر نمی‌گردد؛ اگر کسی از تو لطفی بخواهد، مطابق با درخواستش از تو دریافت خواهد کرد."

 

به دلیل همه نعمت های مریم باکره در زندگی مومنان، نامهای بسیاری به او داده اند:

- "پاناگيا ويوتيا" (یاور)

- "گورگوئه پيكو" (كسى که به سرعت گوش می دهد و کمک می کند). - "يارى دهنده"

- "رئوف" (سرشار از رحمت)

- "آرامى دهنده"

- "تسلى دهنده" (دلسوز کسانی که تقلا می کنند)

- "راهنما" (در مسیر درست هدایت و راهنمایی می کند)

- "نجات دهنده" (از خطرات نجات می دهد)

- "پاوسوليپى" (اندوه را تسکین می دهد)

- "رهایی دهنده" (از دشمنان رهایی می دهد)

- "ولينعمت" (نيكخواه)

- "تماماً شادی" (به همه مؤمنان شادى مى بخشد)

 

این یک واقعیت شناخته شده است که آیکون های مقدس معجزه آسا از بانوی ما، از جمله کلیساهای مقدسى که به نام او اختصاص یافته اند، مؤمنان بی شماری را جذب می کنند، به خصوص در این ایام که به مادر مقدس خدا اختصاص دارد!

 

در محدوده متروپوليس مقدس پیسیدیه، سيده و آنتالیا تعداد زیادی کلیسا وجود دارد که سالهاى بسيار قبل به افتخار مقدس ترین تئوتوکوس ساخته شده اند. معمول است که ، قرون گذشته در مقّر متروپوليس پيسيديه و سپارتا (اسپارتاى امروزی)، به احترام تئوتوکوس سه كليساى محلى (کلیساهای کوچک) وجود داشته که دو مورد از آنها تا امروز باقى مانده اند. همچنین در آنتالیا، شمايلى كه "مریم باکره اعظم" ناميده مى شود در كاليچى نیز حفظ شده است. علاوه بر این، مناطق دیگر کلیساهای زیادی را به مادر خدا اختصاص داده بودند.

 

وجود این کلیساهای مریم باکره در پیسیدیه و پامفیلیا بدون شک با دو آیکون تاریخی و معجزه‌آسای مادر خدا مرتبط هستند. قدیمی ترین آیکون ، Panagia Attaleiotissa ، طبق سنت ، یکی از سه آیکون نقاشی شده توسط قديس لوقاى انجيل نگار است که تا به امروز نیز حفظ شده است. ساکنان قدیمی آنتالیا آن را "کیکوو پاناگیا" می نامند زیرا آيكون اصلی از آنتالیا ، جایی که قرن ها در آن نگهداری شده بود، به قبرس منتقل شد و از آن زمان تاکنون در صومعه مقدس کیکوو مى باشد. یکی دیگر از آیکون های معجزه‌آسای مریم باکره، که به دلیل معجزات آن از قرن ششم به شهرت رسیده است ، در سوزوپول ، پیسیدیه (در حال حاضر شهر اولوبورلو) واقع شده است ، از این رو نام "Pisidiotissa" را داشته است.

بیایید همه ما از مقدس ترین مادرمان بخاطر هرچه تا به امروز به ما داده است، از طریق شفاعت او به خداوند متعال ، سپاسگزاری کنیم. و تردیدی به خود راه ندهیم که ، در مواقع درد ، اندوه ، خطر ، نیاز و مشکلات ، با اطمینان کامل به محافظت مقدس او متوسل شویم. دعای كلیسایى ما می گوید: "زیرا دعای مادر قدرت فوق العاده ای برای كسب جلب رضایت استاد دارد." بنابراین ، بیایید همیشه دعاهای خود را با این سرود معنی دار زیر به پایان برسانیم: "ای مادر خدا، تمام امیدم را در تو قرار می دهم، مرا تحت حمایت خود نگاه دار. " آمین

 

~ متروپولیتن پیسیدیه، اسقف اعظم سوتیریوس