موعظه درباره قديس پانتليمون27 جولاى

 

 

 

 

 

 

قديس پانتليمون، به دلیل درمان هاى معجزه آسا ، از جمله براى افرادی که دارای بیماری های غیر قابل علاج هستند ، يك قديس شناخته شده است. وی از نیکومدیا در بیتینیا ، واقع در آسیای صغیر (در حال حاضر شهر ایزمیت ، ترکیه) آمده است. در اینجا بود که امپراتور ستمگر روم ، دیوکلتیان ، مسند خود را برای حاکمیت بر قسمت شرقی امپراتوری تأسیس کرد و جایی که مسیحیان بی شماری به دستور او شهادت هولناک را متحمل شدند. از جمله كسانى كه ما به آنها احترام مى گذاريم، 20.000 شهید مقدس نیکومدیا (28 دسامبر) هستند که در طی آزار و شکنجه در آتش سوزانده شدند. مادر قديس پانتلیمون یک مسیحی عابد به نام ایوبولا بود. او در دادن آموزش مسیحی از سنين كودكى به فرزند خود که نام تولد وى پانتولئون بود ، بسیار مراقبت و توجه داشت. او در اوايل زندگى قديس از دنيا رفت و او نيز به عنوان قديس شناخته شده است و يادبود وى 30 مارس برگزار مى شود. پدر پانتولئون، اوستورگيوس ، یک بت پرست ، سناتور و مشاور ديوكلتيان بود. اوستورگیوس با دیدن تمایل پسرش به سمت علم پزشکی ، به معلم پزشكی محلی ، افروسینوس ، پزشك كاخ دستور داد كه در مطالعات پزشکی به پانتولئون آموزش دهد. پانتولئون خود را در بین همسالانش متمایز کرد و کار خود را در مطالعات پزشکی با موفقیت بسیار خوبی آغاز کرد.

 

        وی پس از اتمام تحصیلات ، که در آن خود را در بین دانشجویان دیگر متمایز کرده بود ، کار پزشکى را با موفقیت بسیار زیادی آغاز کرد. خدمات پزشک مسیحی پانتولئون دو ویژگی داشت: اول اينكه او از بیماران پول نمی خواست و به همین دلیل بعداً به عنوان یک قديس ، وی در بین رده بازرگانان مقدس (Anargyri) قرار گرفت، در ليست مراجعت به پزشكانى که بدون نياز به پرداخت هرگونه نقره (پول)، بيماران را معالجه مى كردند. یکی دیگر از ویژگی های مهم پزشکی وی قدرت دعاى او بود. وقتی بیمارى به نزد پانتولئون مى آمد که با علم زمان قابل درمان نبود ، قديس به طبيب اعظم یعنی عیسی مسیح روی مى آورد که در او هیچ چیز غیرممکن نیست. از طریق دعای دکتر قديس معجزات بسیاری رخ داده است ، به همین دلیل او به عنوان یک معجزه گر شناخته می شود.

 

طبیعتاً ، بسیاری که شاهد این معجزات به نام عیسی مسیح بودند ، ایمان آوردند و تعمید یافتند. این امر البته امپراطور را عصبانی کرد ، که دستور داد پانتولئون دستگیر شود و پیش او آورده شود. در هنگام بازجویی ، قديس ايمان خود را به عیسی مسیح به عنوان خدای واقعی اعتراف کرد. سپس امپراتور، پانتولئون را به شکنجه گران تحویل داد تا او را وادار به انکار مسیح کنند، توصیف وحشتهایی را که قديس در آن متحمل شد ، مدت زمان زيادى طول می کشد. بسیاری از مشرکان، ایمان عمیق شهید به مسیح و آرامشی که وی با تحمل وحشيگرى غیرانسانی داشت و همچنین مداخله شگفت انگیز خداوند در قدرت بخشیدن به او را دیدند. این افراد همچنین به مسیح ایمان آوردند. با یک مکاشفه خدا ، نام پانتولئون به خاطر کار با برکت وى در بین مردم ، به پانتليمون تغییر یافت. این شهید بزرگ مسیح در تاریخ 27 ژوئیه سر بریده شد و روح خود را به خدا تسلیم کرد.

 

با شفاعت قديس پانتليمون و سایر قديسين ، بهبود معجزه آساى بیماری های جدی ادامه دارد. خدا این هدیه را به قديسين داده است ، و به همین دلیل است که مسیحیان مومن وقتى علم پزشکی عاجز است براى درخواست كمك به آنها روى می آورند. این اعمال دلسوزانه خداوند ، از طریق قديسين ، هنگامی انجام می شود که او در نيكخواهى خود تصمیم می گیرد که باید مداخله کند. بیایید آن مفلوج کنار حوض بيت حسدا و معجزه خداوند خود را بخاطر آوريم. در آنجا "تعداد کثیری از افراد بیمار ، نابینا ، لنگ و فلج" در انتظار بهبود یافتن بودند ، اما خداوند فقط مردی را که سی و هشت سال فلج بود ، بهبود بخشید كه قادر نبود اولین نفرى باشد كه وارد آب شود زیرا کسی در آنجا نبود كه به او کمک کنید (به يوحنا 5: 3 مراجعه کنید). مداخله خداوند معمولاً وقتی می آيد که تمام تلاشهاى انسانى عاجز شده اند. به عنوان مسیحیان ، ما نیز وقتی بیمار هستیم ، به نزد پزشكان می رویم ، از دستورالعمل هاى آنها پيروى مى كنيم ، و همانطور كه ​​كلام خدا ما را ترغیب می كند: "به پزشك احترام بگذارید ... زیرا خداوند او را خلق كرده است" (حکمت سیراخ 38: 1). ما همچنین دارویی را که پزشک تجویز می کند ، مصرف می کنیم ، زیرا "خداوند داروها را از زمین آفریده است ، و یک فرد عاقل ، آنها را بد نخواهد دانست" (حکمت سیراخ 38: 4). در صورت رخ دادن يك اپيدمى همه گیر ، ما به تخصص آنها اعتماد داریم و به آنها گوش می دهیم. این امر برای محافظت از خودمان و اطرافیانمان در برابر بیماری های کشنده مانند ویروس كرونا است که اخیراً میلیون ها نفر را آلوده کرده و صدها هزار نفر را کشته است. اين مسیحی نیست که از مسير پزشکی چشم پوشی کنیم ، و سپس با تكبر اعلام کنیم که مسیح از ما محافظت خواهد کرد ، زیرا "او از ويروس كرونا قوی تر است". متأسفانه این نگرش باعث شده است که برخی از افراد بیمار شوند و این بیماری را به دیگران منتقل کنند و در نتیجه منجر به مرگ شود. همانطور که قديس پولس رسول می نویسد این افراد ممکن است "نسبت به خدا غیرت داشته باشند ، اما از روى معرفت نیست" (رومیان 10: 2). بیایید به خاطر آوريم پاسخی را که عیسی داد وقتی شیطان به او گفت که از بالاترین قسمت معبد سقوط کند، اگر او پسر خدا باشد ، هیچ اتفاقی برای او نخواهد افتاد، خداوند با عبارت تثنيه 6: 16 پاسخ داد "خداوند، خدای خود را آزمایش مكن (به متی 4: 5-7 مراجعه کنید). به عبارت دیگر ، فرد نباید خود یا دیگران را در معرض خطر قرار دهد تا ایمان خود را "اثبات" کند ، با این فرض که خداوند خدا از آنها محافظت خواهد کرد. این "عدم معرفت" و بصیرت ، بسیار خطرناک است ، نه تنها برای شخصی که به این روش فکر می کند و به آن عمل می کند ، بلکه برای کل جامعه است. متأسفانه ، ما اخیراً به دلیل این اتفاق کشته های معدودی را عزادار شده ایم.

 

برادران و خواهران من ، همانطور که ما از قدیس پانتلیمون شهید بزرگوار تجلیل می کنیم ، باشد در مواجهه با هر نوع بیماری ،  فیض شفابخشی او را نیز درخواست کنیم. ما از او می خواهیم که پزشکان را هر بار در تشخیص صحیح و انجام درمان مؤثر کمک کند. پس از انجام همه کارهایی که می توانیم با اطمینان کامل به خداوند خود انجام دهیم ، "بیایید خودمان و یکدیگر و تمام زندگی خود را به مسیح خدای خود بسپاریم." آمین.

 

~ متروپولیتن سوتیریوس از پیسیدیه