موعظه درباره قدیس مکاریوس مصری


 

 

 

 

 

19.1.2020

 

قدیس مكاریوس در حدود سال 300 میلادی در مصر متولد شد و در سال 391 میلادی در خداوند آرامید. هنگامی که کودک بود ، آزار و شکنجه علیه مسیحیان هنوز غوغا می کرد ، اما پس از سال 313 (با آزادی که توسط قدیس کنستانتین بزرگ به مسیحیان اعطا شد) ، وی توانست آشکارا ایمان مسیحی خود را به عنوان یک جوان اعلام کند. از کودکی اش بود که او شروع به تمایز خود از همسالان خود کرد و تمایل به زندگی انفرادی را نشان داد. در زمانی که در صحرای طبس در مصر اولین زاهدخانه عظیم ، قدیس آنتونی بزرگ (251 میلادی - 356 میلادی) بود که به خاطر مبارزات زاهدانه و تقدس زندگی وی شهرت فراوانی کسب کرده بود (که باعث شد او را "مگاس"- بزرگ، بخوانند). زندگی قدیس آنتونی توسط معاصران وی ، قدیس آتاناسیوس ، پاتریارخ اسکندریه روایت شده است. در همان زمان ، قدیس پاحومیوس (260-348 میلادی) اولین صومعه پیشگام در طبس را سامان داده بود.

   

    قدیس مكاریوس در سن 30 سالگی تصمیم گرفت که زندگی انفرادی زاهدانه را نیز در بیابان دنبال كند. وی به خاطر مبارزات روحانی ، عشق به همه ، بصیرت الهی ، جذبه روحانی و عطیه دعای معجزه‌آسا متمایز بود. شهرت وی به عنوان یک شفا دهنده برجسته بسیار گسترده و گسترش یافت. او (پس از درخواستهای بسیار اسقف محلی) به عنوان شماس و کشیش دست گذاری شد و 60 سال با دعای بی وقفه ، روزه گیری سخت ، بی خوابی و تمرینات روحانی در بیابان ماند. یکی از ویژگی های زندگی قدیس بصیرت او بود ، به این دلیل که او تقصیر دیگران را پوشانده و به گونه ای عمل می کرد که گویی آنها را نمی بیند یا نمی شنود. در مورد تهمت علیه وی ، قدیس مكاریوس مسئولیت مراقبت از شخصی را كه گویا به او ظلم كرده بود ، بر عهده گرفت. هنگامی که معصومیت قدیس فاش شد ، او متهمین خود را بخشید که گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است.

 

50 وعظ از قدیس مكاريوس وجود دارد كه تا به امروز حفظ شده است ، و آنها نشان می دهند كه او نه تنها خیلی با كتاب مقدس بخاطر مطالعه مکرر آن آشنا بود ، بلكه او همچنین عمق معنایی را كه در آنجا یافت می شود را می دانست. بر اساس بخشی از کتاب مقدس ، عمق عشق خدا به بشریت را نشان داده است ، و روش هایی که می توان از آن برای نجات ابدی استفاده کرد. بیماری روح با همه ضعفها و احساساتش و اینکه چگونه می توان روح را شفا داد و آن را از فشار و جور رهایی بخشید، بررسی شده است.

 

برای بهره مندی خودمان ، بیایید برخی از آموزه های قدیس مکاریوس را بشنویم که ما را به سمت رهایی از هوی نفس سوق می دهد:

 

درباره کسانی که می گویند دستیابی به کمال و تطهیر از هوی نفس یا حتی پر شدن با روح نیک غیر ممکن است ، می توانیم به وضوح عدم آگاهی آنها از کتب الهی را ببینیم ، جایی که خداوند می گوید: "کامل باشید، چنانکه پدر آسمانی شما کامل است "(متی 5 :48). خداوند ما به پدر دعا کرد: "می خواهم آنانی که به من داده ای با من باشند در جایی که من می باشم تا جلال مرا که به من داده ای ببینند" (یوحنا 17 :24). زیرا او همچنین گفت كه "آسمان و زمین زایل خواهد شد، لیکن سخنان من هرگز زایل نخواهد شد" (متی 24 :35). پولس قدیس در مورد همین سخن می گوید: "باشد که هر كس را در مسیح عیسی، كامل حاضر سازیم" (كولسیان 1 :28) ، و اینكه "تا همه ما به یگانگی ایمان و معرفت تام پسر خدا و به انسان کامل ، به اندازه قامت پُری مسیح برسیم (افسسیان 4: 13). هنگامی که ما به دنبال کمال هستیم ، به دو چیز بسیار خوب دست می یابیم: اول اینکه با انجام یک مبارزه شدید و بدون وقفه ، می توانیم با امید بر اوضاع غلبه کنیم و به قله برسیم. ثانیا ، ما با تکبر غلبه نمی کنیم و در رویکرد خود متواضع ​​هستیم زیرا می دانیم که کوچک هستیم و هنوز به کمال نرسیده ایم.

 

 قدیس مكاریوس همچنین در مورد تمایز میان فضایل و احساسات نفس ، درباره صبر و پیش داوری صحبت كرد. او می گوید کسانی که می خواهند در کلام خدا منضبط باشند و ثمرۀ خوبی به بار آورند ، با علائم زیر همراه هستند: سکوت ، دعا ، پشتکار و حزن نیک ناشی از احساس تقوا. کسانی که به کارهای زیر پیوسته اند: مراقبت ، روزه داری ، اعتدال ، بردباری ، تحمل زیاد ، نماز بی وقفه ، مطالعه کتاب مقدس ، ایمان ، فروتنی ، حسن نیت ، مطیع بودن ، زحمت کشیدن ، عدم بدخواهی ، عشق ، مهربانی ، نظم و به طور کلی نور خداوند (یوحنا 8 :12). زیرا کسانی که زندگی شان چنین ثمره ای نمی دهد ، علائم آنها عبارتند از: تروشرویی ، ناخالصی ، ظاهر غیرمعمول ، سهل انگاری ، غرور و ناشنوایی. کارهای آنها شامل شکم پرستی ، خشم ، عصبانیت ، بی رحمی ، گستاخی ، خیانت ، فراموشکاری ، حرص و آز ، بی نظمی ، بدگویی ، خصومت ، تکبر ، شرمساری ، عدم سخاوت و مسخره گی ، بد رفتاری و وجد با شیطان است.

 

برای بهره مندیِ زندگی روحانی خود ، بیایید به دنبال مطالعه سخنان تهذیب کنندۀ این قدیس متبارک باشیم.

 

~ متروپولیتن پیسیدیه، سوتیریوس