موعظه در روز جشن قدیس لوقای انجیل نگار  (18 اکتبر)

 

 

 

 

در هجدهم اکتبر ، کلیسای ما از چهره برجسته قدیس لوقای انجیل نگار تقدیر می کند. او یک یونانی اهل شهر بزرگ آنتیوک در سوریه (انطاکیه امروزی) بود. در آنجا بود که وی در رشته پزشکی تحصیل کرد ، در شهری که به پیشرفت علم ، فلسفه و آموختن مشهور بود. شکوه دنیوی کار پزشکی او را به خود جلب نکرد و او با موعظه پولس قدیس به مسیحیت کشیده شد. هنگامی که رسول بزرگ ، در طول دومین سفر رسولی خود ، از ترواز به مقدونیه عزیمت کرد ، قدیس لوقا در آنجا بود و او را دنبال کرد. از آن به بعد او به یك همراه ارزشمند پولس قدیس تبدیل شد. رسول مقدس او را برای مأموریت های مختلف منصوب كرد تا ایمان مسیحیان را در كشورهای مختلف استوار سازد و قدیس لوقا با موفقیت چنین كرد. قدیس لوقا انجیل مقدس را در ایتالیا ، فرانسه ، لیبی ، مصر ، دالمتیا ، آخیا و ویوتیا در یونان موعظه کرد (جایی که مقبره وی واقع شده است). او همیشه می خواست در كنار پولس قدیس باشد و به عنوان پزشک با مراقبت از سلامتی وی، او را خدمت کند، و در اوقات سختی به رسول كمك كند. با این روحیه فداکاری ، قدیس لوقا مایل به همراهی با پولس قدیس بود هنگامی که توسط سربازان رومی در فلسطین دستگیر شد تا به روم برده شود تا توسط سزار قضاوت شود.

 

قدیس لوقا با مشكلات پولس قدیس شریک بود ، تحمل طوفان وحشتناك در جنوب کرت ، كه منجر به شکسته شدن كشتی در نزديکی جزيره مالت شد. آنها کشتی را ترک کردند و با شنا بر روی تخته ها توانستند به خشکی برسند. در زمان دومین حبس پولس قدیس در رم ، قدیس لوقا همچنان به رسول مقدس بسیار فداکار باقی ماند. پولس قدیس با قدردانی به قدیس تیموتائوس نوشت: "لوقا تنها با من است" (دوم تیموتائوس 4 :11). در حالی که برخی از نزدیکان پولس قدیس او را رها کرده بودند ، قدیس لوقا تا زمان محکومیت وی در کنار او ماند و شاهد شهادت رسول بود. بعدها ، قدیس لوقا تا 84 سالگی خود را وقف كار مبلغی نمود. او همچنین استعداد نقاشی داشت. طبق سنت ، قدیس لوقا با مادر مقدس خداوند ما، ملاقات كرد و نخستین تصاویر از باكره را نقاشی كرد. یکی از آنها شمایل (آیکون) باکره است که در صومعه Kykkos در قبرس یافت می شود. نسخه ای از این آیکون در آنتالیا نگهداری می شود.

 

ما سپاسگزار قدیس لوقای انجیل نگار هستیم ، زیرا او به تنهایی اطلاعاتی را درباره مادر مقدس خدا ، رسولان و وقایع زندگی عیسی مسیح جمع آوری کرد که در سه انجیل دیگر ذکر نشده است. علاوه بر این ، وی کارهای رسولان مقدس را در گسترش کلیسا به سایر ملل دور، ثبت کرد. همه اینها در انجیل سوم نوشته شده است که نام او را به همراه دارد ، و دنباله آن در کتاب "اعمال رسولان" است. او زندگی خود را چون مشرکی آغاز کرد ، اما با خدای حقیقی ، عیسی مسیح، که "نیکخواه و شفا دهنده همه " است، آشنا شد و زندگی او دگرگون شد. او می خواست در زندگی خود از مسیح تقلید کند و از حرفه خود به عنوان پزشک صرف نظر کرد ، خود را کاملاً به مسیح و کلام او اختصاص داد. در همان زمان ، او از مهارت های خود به عنوان پزشک برای کمک به پولس قدیس استفاده کرد. چه کسی می داند که آیا رسول مقدس می توانست از تمام زخم هایی که در اثر ضرب و شتم ، سنگ و بیماری های مکرر به وی وارد شده بود زنده بماند! به همین دلیل است كه پولس قدیس او را "لوقا، پزشك محبوب" می خواند. (كولسیان 4: 14).

 

خواهران و برادران عزیزم ، به مناسبت جشن لوقای انجیل نگار، بیایید از او بخاطر کتابهای مقدس انجیل مقدس و اعمال رسولان ، که در کتاب مقدس وجود دارد ، تشکر و قدردانی کنیم. بیایید همه ما آنها را با دقت مطالعه کنیم تا دقیقاً زندگی ، کارها ، تعالیم مسیح و رسولان او و پیشرفت کلیسای مقدس را بیاموزیم. و بیایید از او درخواست کنیم: 

     لوقا ، رسول مسیح ، نویسنده اصول جزمی ایمان ، حامی كلیسا، تو كه كسانی را كه در تاریکی غوطه ور شده بودند به اعماق خدای حقیقی جلب كردی و آنها را از طوفان نجات دادی ... دعا کن به مسیح نجات دهنده و خدا، که به ما صلح ، یک زندگی روحانی ، الهام بخشی مقدس ، روشن فکری و فیض خود را ارائه دهد. آمین.

 

~ متروپولیتن پیسیدیه، سوتیریوس