موعظه درباره شهید بزرگ، قدیس کاترین (روز جشن 25 نوامبر)


 

باکره شهید بزرگ، قدیس کاترین از اسکندریه 

 

 

                                                           

 

در 25 نوامبر، كلیسا یادبود شهید بزرگ، قدیس كاترین را كه یكی از قدیسین شناخته شده در كل جهان مسیحی ، شرق و غرب است، گرامی می دارد. در برخی از کشورهای اروپا، به دلیل تحصیلات عالی که او دریافت کرده است به عنوان "نگهبان نطق ها" مورد تجلیل قرار می گیرد.

 زندگی او کاملاً مشهور است. وی در سال 282 میلادی در اسکندریه مصر در خانواده ای اشرافی متولد شد. این شهر به مدارس خود مشهور بود و او به کسب تحصیلات بسیار گسترده ای نائل آمد ، که مورد غبطه دیگران بود. ویژگیهای جسمی و فکری وی باعث شده بود که بعنوان یک عروس بسیار مورد توجه خاستگاران باشد. اما در مورد احساس خود او، ترجیح می داد كه در تعمید مسیحی خود به عنوان "عروس مسیح" زندگی كند. در عصری كه آزار و اذیت مسیحیان گسترده بود ، او آشكارا ایمان و سرسپردگی خود را به مسیح اعلام كرد. مکسیمینوس ، فرماندار مصر از همه فیلسوفان این کشور خواست تا با قوت گفتارهای فلسفی خود ، او را ساکت کنند. اما کاترین جوان از حکیمان باستان (دانشمندان ، شاعران و فیلسوفان) نیز اقتباس کرد و بیهودگی و باطل بودن بتها را نشان داد. با انجام این کار ، وی نشان داد که تنها خدای واقعی عیسی مسیح است ، که "از طریق او همه چیز ساخته شد." در نتیجه ، قدیس به طرز وحشتناکی شکنجه شد. حتی در این امر ، ایمان او آشکارتر شد. در نتیجه تعداد زیادی از مردم که شاهد استقامت او بودند به مسیح جذب شدند. حتی همسر ماکسیمینوس و همچنین فرمانده پادگان اسکندریه، پورفیریون و 200 سرباز به مسیح روی آوردند. این موضوع ماکسیمینوس را عصبانی کرد ، که دستور مرگ همسرش و همه کسانی که با او بودند را صادر کرد. ماکسیمینوس با دیدن اتفاقاتی که بین مردم در حال وقوع بود ، دستور داد که سر کاترین بریده شود و او روح متبارک خود را در سال 305 به مسیح تحویل داد.

 پس از شهادتش ، خداوند از او به روشی منحصر به فرد تجلیل کرد. فرشتگان بقایای قدیس کاترین را دریافت کردند و آن را به قله کوه سینا بردند. بعدها ، در قرن ششم ، راهبان صومعه سینا نوری در کوه دیدند. این نور آنها را به بقایای قدیس هدایت کرد ، که سپس آنرا به صومعه بردند. سپس این صومعه به عنوان صومعه مقدس قدیس كاترین از سینا معروف شد.

 وقتی ما زندگی قدیس کاترین را مورد مطالعه قرار می دهیم ، که فقط در اینجا مختصراً ارائه شد (شرح کامل آن صفحات بسیار طولانی می شود) ، می توان موارد زیر را مشاهده کرد: در میان ایمانداران به مسیح در آن سالهای اولیه ، مردم از همه طبقات و مشاغل بودند. هم ماهیگیران ساده و هم تحصیلکردگان سطح بالایی را می توان در کلیسا یافت ، که از همه جا ، از جمله بزرگترین شهرهای امپراتوری روم می آمدند.این در طول تاریخ صادق بوده است و تا امروز ادامه دارد. محققان و معلمان فلسفه گفته اند که فقط مسیح می تواند آرزوهای روح انسان را برآورده کند و بنیان جامعه سالم را پایه گذاری کند. اینجاست که عدالت و همزیستی مسالمت آمیز در بین همه مردم می تواند برقرار شود. در نتیجه ، این ادعا مبنی بر اینکه مسیحیت برای افراد ساده و بی سواد است، ساخته شده توسط افرادی که مخالف مسیح و کلیسای او هستند ، بی اساس است. آنها ادعا می کنند که ایمان با علم و تمدن ناسازگار است. چنین اظهاراتی همانطور که دیده ایم نادرست است. حقیقتی که پسر خدا ، عیسی مسیح فاش کرده است ابدی، غیرقابل تغییر و شکست ناپذیر است. این همان چیزی است که کلمه مصون از خطای خود خداوند بیان می کند: "آسمان و زمین زایل خواهد شد ، لیکن سخنان من هرگز زایل نخواهد شد" (متی 24 :35). تمام استدلالهایی که فیلسوفان مشرک اسکندریه در مقابله با قدیس کاترین مطرح کردند در برابر تحصیلات عالی این زن جوان و از همه مهمتر ، شناخت عمیق او از انجیل، فرو ریخت.

 هر مسیحی مسئولیت دارد که کتب مقدس را به روشی ژرف و همراه با آنچه کلیسا می آموزد ، بداند. به این ترتیب، آنها می توانند به روشنفکری دیگران کمک کنند. پطرس قدیس ما را به این هدف ترغیب می کند: "همیشه آماده باشید تا هر که سبب امیدی را که دارید از شما بپرسد، دفاع کنید" (اول پطرس 3: 15). متأسفانه، گاه اتفاق افتاده است كه مسیحیان با آگاهی ضعیف از انجیل توسط بدعت گذاران و دیگر دشمنان مسیح مغلوب شده اند. این افراد تاثر آور ایمان ارتدوکس خود را از دست دادند و خود را از کلیسای مقدس ارتدوکس جدا کردند.

بیایید همه ما از قدیس کاترین سرمشق بگیریم ، که با روشنگری روح القدس ، وقت گذاشت و به یادگیری کتب مقدس و حقیقت ایمان ما ممارست نمود، و آنها را به قلب خود نگاه داشت. با انجام این کار، او این حقیقت را آشکارا و علنی اعلام کرد و در مقابل شکنجه های وحشتناک و شهادت، از آنها دفاع کرد.

 باشد که "مشهورترین عروس مسیح ، کاترین ، که با شمشیر روح ، نخبگان خدا نشناس را ساکت کرد"         ( بخشی از سرود روز جشن - آپولیتیکیون) در تلاش ما برای سرمشق از نمونه خود، همه ما را الهام بخشد و تقویت کند. آمین.

 

~ متروپولیتن پیسیدیه، سوتیریوس