موعظه درمورد جشن قدیس اسپیریدون  - 12 دسامبر


 

 

 

 

 

(برای یکشنبه 12/12/2019)

فرمایش خداوند، "مقدس باشید ، زیرا که من قدوسم" (اول پطرس 1 :16) برای همه مردم در همه زمانها است. به همین دلیل است که افراد مقدس را می توان در تمام سطوح جامعه ، از اشراف و دانشمندان برجسته یا فیلسوف ، گرفته تا روستایی ساده و با تحصیلات اندک یافت. یکی از این افراد فروتن مردی به نام اسپیریدون بود که برای بسیاری از اعمال شگفت انگیز که از طریق شفاعت خدا ، در زندگی و بعد از آرامیدن وی انجام شده، تبدیل به یک قدیس شد و به عنوان " معجزه گر" معرفی شد.

 قدیس اسپیریدون ، که جشن او در 12 دسامبر برگزار می شود ، در سال 270 میلادی به دنیا آمد. او در روستایی در جزیره قبرس زندگی می کرد و چوپان گوسفندان بود. او ازدواج کرد و یک دختر به نام ایرنه داشت. چندی پس از تولد نوزاد ، همسرش درگذشت. قدیس اسپیریدون زندگی ساده ای داشت ، او در محل نگهداری گلۀ خود، دعا می کرد و کتاب مقدس می خواند. او تلاش کرد تا کلام انجیل را بشنود و آنها را در زندگی خود به کار ببرد. در نتیجه ، او مردی فاضل شد. در اینجا یک واقعه رخ داده است که شخصیت تحسین برانگیز وی آشکار گشته است: یک شب دزدها برای سرقت گوسفندانش به آغل آمدند. فیض خدا از قدیس اسپیریدون چوپان محافظت کرد و سارقان توسط یک نیروی نامرئی که آنها را سریع جلوی آغل نگه داشته بود بی حرکت ماندند. انگار کسی دست و پای آنها را بسته بود، و حرکت آنان را غیر ممکن می ساخت. صبح که قدیس آمد تا گوسفندان خود را به چراگاه ببرد ، دزدان را آنجا دید. او از آنها سؤال كرد كه چه مشكلی برای آنها بوجود آمده است، و آنها پاسخ دادند: "ما شب گذشته آمدیم تا گوسفندان را به سرقت ببریم، اما یک نوع نیرویی ما را در اینجا بی حركت كرد." قدیس اسپیریدون برای آنها دلسوزی کرد و این مرد مهربان نه تنها آنان را محكوم نكرد، بلكه آنها را آزاد كرد و به خاطر مشكلاتشان دو گوسفند به آنها عرضه كرد، زیرا او استدلال می کرد كه آنها به دليل نياز به این راه افتاده اند. فضیلتهای او ، همراه با عشق او به همه و زندگی مثال زدنی مسیحی اش، بر افراد اطراف وی تأثیر گذاشت. به همین دلیل وقتی که اسقف محلی در خداوند آرامید، انتخاب آشکار برای جانشینی وی توسط روحانیت و عوام ، قدیس اسپیریدون بود. او به عنوان اسقف بعدی تریمیتیای قبرس ارتقا یافت.

 زندگی و کار یک اسقف در آن زمان نه تنها سخت بلکه بسیار خطرناک بود ، زیرا آزار و شکنجه علیه مسیحیان ادامه داشت. خود قدیس اسپیریدون برای ایمانش شکنجه شده بود. چشمش مجروح شده بود و شانه اش دررفته بود. با وجود این موانع ، وی خود را ثابت کرد که یک چوپان امین و مهربان برای گوسفندان عقلانی قلمرو اسقفی خود است. مردم در بحبوحه مشکلاتشان برای پشتیبانی و کمک به نزد او می آمدند. مواردی وجود داشت که مشکلات به طرز معجزه آسایی حل می شد. یک نمونه از این دست وقتی بود که فردی نیازمند برای دریافت پول قرضی به او مراجعه کرد. او هیچ نداشت ، اما نمی خواست آن مرد را با دست خالی بفرستد. او متوجه یک مار در حیاط شد و با دعای او به طلا تبدیل شد! او به آن مرد گفت مار طلایی را برداشته و آن را برای پول به وثیقه بگذارد. آن مرد پس از پرداخت بدهی خود ، مار را به قدیس برگرداند. این دقیقا همان چیزی است که اتفاق افتاد! هنگامی که قدیس اسپیریدون مار طلایی را به دست خود گرفت ، آن را به حیاط برد و مار به حالت عادی بازگشت و رفت.

 او نه تنها به خاطر کارهای روحانی و خیریه خود ، بلکه به دلیل حمایت از آموزه ارتدوکس در مواجهه با بدعت نیز تحسین می شود. آریانیزم در آن زمان هجوم آورده بود، کلیسا را ​​آشفته و مجبور به نخستین شورای جهانی کلیسایی در نیقیه بیتنیا کرد. اسپیریدون، اسقف تریمیتیا نیز در این شورا شرکت داشت. در وسط جلسه شورا، قدیس اسپیریدون ایستاد ، با یک کاشی در دست خود به سمت آریوس چرخید و به او گفت: "تا بدانید که خدا واحد است ، در سه شخص ، نگاهی به این بیندازید." او کاشی را بلند نگهداشت و بلافاصله شعله آتش به سمت بالا زبانه کشید، آب به زمین ریخت و خاک در کف دست او ماند. طبیعتاً همه از این واقعه متحیر شدند و فهمیدند همانطور که کاشی یکی است، ساخته شده از سه عنصر، خدا واحد و سه شخص است. البته ، زبان اشیاء مادی حتی به توصیف مناسب خدا، که خالق همه و رمز و راز فوق العاده است، نزدیک نیست. ذات خدای متعال، فراتر از درک و توصیف توسط ذهن یا کلمات بشر است.

 خدا حتی پس از آرامیدن قدیس اسپیریدون در سال 348 میلادی، وی را تجلیل کرد. بقایای مقدس وی بدون فاسد باقی ماند، و از سال 1456 در کورفو، جزیره ای در شمال دریای یونی قرار گرفت. آنها تا به امروز در آنجا باقی مانده اند. قدیس در مواجهه با دشمنان ، طاعون ، قحطی ، خشکسالی و سایر بلایا، معجزه آسا برای این جزیره شفاعت کرده است. تعداد زیادی از افراد ایماندار از سراسر جهان هر روزه می شتابند تا بقایای مقدس وی را گرامی بدارند و از او شفاعت بخواهند. معجزات هرگز متوقف نشده است.

 برادران و خواهران من ، ما نیز باید تمام تلاش خود را برای تقلید از قدیس اسپیریدون در سادگی شخصیت او ، در مروت او وقتی دیگران نسبت به ما ناعادلانه رفتار می کنند ، در کارهای خیریه او هنگامی که مردم از ما درخواست کمک می کنند ، و در ایمان بی بدیل او به آموزه های کلیسای مان، انجام دهیم.

 برای همه شما آرزو می کنم ، با شفاعت قدیس اسپیریدون ، همیشه از حمایت خدا و وفور برکات او لذت ببرید. آمین.

~ متروپولیتن پیسیدیه، سوتیریوس