کلیسا و بیماری


 

 

 

 

 

(2021/3/28)

بهبودی بیماران نه تنها در مراسم لیتورگی الهی ، بلکه در زندگی روحانی مشترک مومنان نیز جایگاه اصلی دارد. پس از قرائت دعای خداوند ("پدر ما ...") ، و قبل از تقدیس بدن و خون گرانبهای مسیح ، کاهن برگزار کننده این دعا را ارائه می دهد: "ای ارباب ... بیماران را شفا ببخش ، ای طبیب روح  و بدن ما. " همچنین یک درخواست مکرر وجود دارد که برای همه مسیحیان دعا می کند: "برای ... سلامتی (آنها) و برای نجات (آنها) ..." علاوه بر این درخواستهای کوتاه ، که در سراسر خدمات مقدس (به ویژه "سرویس تضرعی برای بیمار") می شنویم، آیین مقدس تدهین نیز وجود دارد، که کلیسا آن را برای موقعیت های جدی ذخیره دارد. قدیس یعقوب، برادر خداوند ، به ما دلگرمی می دهد: آیا کسی در میان شما بیمار است؟ بگذارید او مشایخ کلیسا را ​​طلب کند ، تا برایش دعا کنند و او را به نام خداوند با روغن تدهین نمایند. و دعای ایمان بیمار را شفا می دهد و خداوند او را خواهد برخیزانید(یعقوب 5: 14-15). این اتفاق می افتد! خداوند برای کسانی که با ایمان به نزد او آمدند شفا بخشید (مانند مفلوج در قرائت انجیل امروز) ، و امروز نیز از طریق آیین مقدس تدهین به این کار ادامه می دهد. این موضوع توسط موارد بی شماری از افراد بیمار که از طریق این آیین مقدس بهبود یافته اند ، تأیید شده است. من همچنین می توانم شخصاً در این باره شهادت دهم ، چون من نیز با تدهین مقدس نجات یافتم.

 

معمولاً وقتی بیمار می شویم به دکتر مراجعه می کنیم. سپس ما دستورالعمل های آنها را دنبال می کنیم و هر دارویی را که برای ما تجویز می کنند مصرف می کنیم. این نیز مطابق با کلام خدا است: "پزشک را به پاس زحمت او احترام بگذارید ... چون براستی که خدا او را آفریده است. شفا از جانب خداوند متعال بوسیله او حاصل می شود (حکمت سیراخ 38: 1-2).

 

برخی از مردم ادعا می كنند كه نیازی به پزشک ندارند ، زیرا "آنها دعا می كنند و خدا آنها را شفا می دهد." این یك غرور خطرناک را آشكار می سازد و می تواند باعث شود كه شخص تصور كند از همه افرادی كه به بیمارستان مراجعه می كنند برتر است ، و دیگران را به دلیل "ضعف ایمان"محکوم کند. سپس آنها معتقدند كه خدا آنها را شفا خواهد داد ، زیرا آنها "ایمانداران واقعی" هستند. وقتی این افراد به اشتباه خود پی می برند ، اغلب دیر شده است. چنین ذهنیتی فقط می تواند وضعیت آنها را بدتر کند.

 

مطمئناً ، ما همیشه برای سلامتی خود دعا می کنیم و همچنین از دیگران می خواهیم که برای ما دعا کنند. قدیس یعقوب ما را ترغیب می کند که "برای یکدیگر دعا کنید تا شفا یابید" (یعقوب 5: 16). این بدان معنا نیست که منفعلانه و متکبرانه منتظریم خداوند کاری انجام دهد، زیرا توقع یا تقاضای معجزه داشتن اشتباه است. ما با کمک پزشکان و دارو هر کاری که می توانیم انجام می دهیم. خداوند وقتی مداخله می کند که ما به حد تلاش انسانی رسیده ایم.

 

بخصوص در مورد بیماری های جدی ، از مراجعه به کلیسا و همچنین علم پزشکی دریغ نکنیم. همانطور که شنیدیم قدیس یعقوب به ما گفت، ما می توانیم از کاهن بخواهیم تا به خانه خود (یا در صورت امکان به بیمارستان) بیاید تا آیبن مقدس تدهین را ارائه دهد. کاهن می داند در هر مورد چه کاری انجام دهد.

 

این سوال مطرح می شود: "آیا هر شخص بیمار با دعا و آیین مقدس تدهین شفا می یابد؟" لازم به یادآوری است که همه بهبودی ها جسمی نیستند. ما همه کارهای ممکن را انجام می دهیم ، و با اعتماد به محبت او، آن را به دست خدا می سپاریم. تنها چیزی که می دانیم این است که روزی (نمی دانیم چه زمانی)، از این زندگی عزیمت خواهیم کرد. آنچه می توانیم انجام دهیم این است که خود را تسلیم اراده خداوند کنیم. در این هنگام ما از قدیس پولس رسول سرمشق می گیریم ، هنگامی که او از بیماری ای رنج می برد که او را عذاب می داد. او به خداوند التماس کرد که او را از این گرفتاری رهایی بخشد ، و این پاسخ را دریافت کرد: "فیض من برای تو کافی است" (نگاه کنید به 2 قرنتیان 12: 7-9). خدا از نظر جسمی او را شفا نداد، اما قدیس نشان داد که از اراده خدا به طور روحانی نفع می برد.

 

قدیس پایسیوس ، قدیس زمان ما معمولاً همین حرف را می زد. او از یکسری بیماری های سخت رنج می برد و سرانجام در هفتاد سالگی به دلیل سرطان از دنیا رفت. او در آخرین روزهای خود چه می گفت؟ "بیماری های من بیش از همه دعاها ، روزه ها ، شب زنده داری ها و سایر تمرینات روحانی که در طول زندگی انجام داده ام برایم سودمند بوده اند."

 

این به ما نشان می دهد که وقتی با صبر و شکیبایی با بیماری و درد روبرو شویم و به مشیت خدا اعتماد می کنیم ، فیض او بر ما نازل می شود. خداوند چنین فرمود: "کسی که تا به آخر تحمل کند نجات خواهد یافت" (متی 10: 22).

 

خواهران و برادران محبوب من! پس از تقدیس هدایای گرانبها ، خداوند ما عیسی مسیح ، با بدن و خون مقدس خود در محراب مقدس، کاملاً حضور دارد. این برای همه مناسبترین لحظه است تا به نام، برای سلامتی نزدیکانشان دعا کنند. ما نه تنها می توانیم برای کسانی که دوستشان داریم ، بلکه برای بهبودی همه کسانی که بیمارند و نیاز ویژه به دعا دارند، دعا کنیم. به همین دلیل است که ، پس از آنکه کاهن برگزار کننده دعای خود را برای نیازهای مختلف مومنان به پایان می رساند، شماس با صدای بلند می خواند: "خداوندا ، کسانی را که در ذهن هر یک از ما خطور می کنند و همه قوم خود را نیز به یاد آور." به این ترتیب است که کاهن تمام کسانی را که مومنان در آن لحظه برای آنها دعا می کنند، مشمول دعای خود قرار می دهد.

 

بیایید با تمام وجود در آنچه در طی مراسم لیتورگی الهی اتفاق می افتد شرکت کنیم ، تا از این طریق سلامت روحانی و جسمانی (علاوه بر هر نعمت دیگری) را دریافت کنیم. آمین

 

~ متروپولیتن پیسیدیه، اسقف اعظم سوتیریوس

 


انجام راز مقدس تدهین برای بیماران