معبد مقدس - خانه مقدس خدا

 

 

 

در ابتدای مراسم ليتورجى الهی و سایر خدمات مقدس ، بعد از دعای صلح (که در خطبه های قبلی خود درباره آن صحبت کردیم) ، این دعا را می خوانیم: "برای این خانه مقدس و برای کسانی که با ایمان ، احترام و ترس خدا، وارد آن مى شوند ، بیایید نزد خداوند دعا کنیم "( ليتورجى بزرگ ، عريضه سوم).

 

این واقعیت که کلیسا چنین تأکیدی بر این درخواست دارد و مومنان را به دعا برای "خانه مقدس" خدا دعوت می کند ، نشان می دهد که کلیسای مقدس (معبد) در زندگی هر مسیحی چقدر مهم است. خانه مقدس خدا مکان مقدسی است که فرزندانش دور هم جمع می شوند تا با پدر آسمانی ارتباط برقرار کنند و او را عبادت کنند. آنجاست که خداوند به همه فرزندان خود گوش می دهد ، و جایی که آنها می توانند از مشکلات ، درد و غم و اندوه خود آرامی یابند.

 

خداوند ما عیسی مسیح در گذر زمان صحبت می کند: "بیایید نزد من ای تمام زحمتکشان و گرانباران، و من شما را آرامی خواهم بخشید" (متی 11: 28). نه تنها كلیساهای مقدس او محل آرامی هستند، بلكه با قرائت كتاب مقدس و خطبه های آسمانی ، او به ایمانداران تعلیم می دهد ، و آنها را با ایمنی در طول زندگی راهنمایی می كند. او با آئین عشاء ربانی، بدن و خون مقدس خود (و همچنین سایر رازهای مقدس) ایشان را متحد می کند، ایشان را تقدیس می کند و برای مبارزات روزمره آنها را تقویت می کند. در آن، زندگی مومنان کاملاً به خانه خدا پیوند خورده است. آنها با تعمید مقدس دوباره متولد می شوند ، در پیوندهای ازدواج (برای زوج ها) تاج گذاری می کنند و متحد می شوند و برای آغاز زندگی جدید خود برکت خدا را دریافت می کنند. مومنان تا روز عزیمت به آسمان ​​، کلیسا را ​​به عنوان پناهگاهی برای تمام نیازهای روحانی خود در اختیار دارند.

 

به همین دلیل مسیحیان ارتدوکس کلیساهای مقدس را دوست دارند و به آنها احترام می گذارند. در جایی که یک جامعه جدید کلیسایی در حال شکل گیری است ، همه اعضا در رشد آن نقش دارند. آنها در ساخت کلیسا با تجهیز به آنچه مورد نیاز است: شمایل های مقدس ، شمع ها ، ظروف مقدس و موارد مشابه مشارکت دارند. اگر کلیسای آنها قدیمی باشد ، آنها دائماً در حال بازسازی و اطمینان از عملکرد مستمر آن هستند. اعضای کلیسا همچنین مایحتاج مناسب برای ارائه مراسم لیتورجی الهی را تأمین می کنند ، اعم از اینکه "پروسفورون" (نان) ، "ناما" (شراب) ، بخور ، روغن شمعدانها و سایر موارد باشد. آنها با کمال میل به جهت پشتیبانی (بزرگ یا کوچک ، بسته به توانایی آنها) برای هزینه های نگهداری هر کلیسا کمک کنند.

 

برای ایماندارانی که کلیسای مقدس را با عشق عملی خود ، کمک می کنند و برای تمیز و پاکیزه نگه داشتن آن فداکاری می کنند ، کلیسا دعاهای ویژه ای را هر روز (صبح و عصر) ارائه می کند. یکی از آنها این است: "کسانی را که زیبایی خانه تو را دوست دارند تقدیس نما، در مقابل با قدرت الهی خود از آنها تجلیل کن ..." (دعای انتیفون 2 و دعای مرخص نمودن در لیتورجی الهی). برای مسیحیان چقدر عالی است ، که به خاطر پیشکش های فروتنانه خود تقدس خداوند و برکت جلال و قدرت الهی او را دریافت می کنند! کلیسا هرگز از دعا برای کسانی که در ساخت کلیساها کمک کرده اند و یا افرادی که به مرور به حمایت آنها ادامه می دهند ، دست نمی کشد. این واقعیت حتی در مورد این مسیحیانی که از آن زمان رحلت کرده اند نیز صادق است: "بیایید دوباره برای بنیانگذاران مبارک و همیشه به یاد ماندنی این کلیسای مقدس دعا کنیم ..." (Ektenia (لیتانی) از مراسم مقدس لیتورجی الهی ، دعاهای مغرب و صبحگاهی). به محض اینکه مردم معنای این امر را کاملا درک می کنند ، آنها برای انجام هر آنچه که بتوانند برای استحکام کلیساهای ما ارائه دهند می شتابند.

 

یک دلیل جدی که کلیسا دعا می کند تا خانه های مقدس خدا برای همیشه در امان بمانند این است که همانطور که می دانیم گاهی خطراتی وجود دارد. افرادی هستند که می خواهند به کلیسای ارتدوکس آسیب برسانند و حملاتی نیز صورت گرفته است. چه تعداد کلیساها به بهانه های مختلف بمب گذاری، سوزانده یا تخریب شده اند؟

 

از دست دادن کلیسای محلی ضربه بزرگی به زندگی روحانی - مذهبی مومن است! این امر به ویژه توسط مسیحیان در سراسر جهان در روزهای اخیر احساس شد، وقتی به دلیل ویروس کرونا ، آنها حتی در عید قیام پاسکا نیز نمی توانستند به کلیسا بروند. این فقط برای چند ماه بود ، اما اگر مسیحیان برای مدت طولانی از کلیساهای خود محروم شوند ، می توانیم آزمایش سختی را تجربه کنیم.

 

خواهران و برادران من ، بياييد کلیسای محلی خود را با عشق احاطه کنیم و به آن ارادت داشته باشیم. هر بار کاهن دعای "برای این خانه مقدس ..." یا دعای: "خداوند ، خدای ما ... در شفقت خود به ما و به این خانه مقدس نظر کن ..."، را می خواند، باشد که ما این درخواست ها را با تمام قدرت روح خود تأیید کنیم. و بیایید در پایان مراسم لیتورجی الهی از خداوند بخواهیم که این خانه مقدس را برای همیشه استوار نگاه دارد و تقویت نمايد. آمین.

 

~ متروپولیتن پیسیدیه، اسقف اعظم سوتیریوس