ضرورت مشارکت منظم در ليتورگى الهی

 

(10.10.2021)

 

عشاء مقدس ربانى، که در طول مراسم ليتورگى الهى تقديس می شود، بزرگترین اسرار مقدس کلیسا است. این ايوكريست (خون و بدن مقدس مسيح) است که به هر یک از مومنان شرکت کننده تقدیس، تجدید روحانی و فيض الهی و همچنین اجازه ورود ارتباط مؤمن با بدن مقدس الهی-انسانی خداوند ما عیسی مسیح، که کلیسای مقدس او است، را می بخشد.

 

هشتادمین کانون ششمين شورای كليسايى جهانی نشان می دهد که براى مسیحیان ارتدوکس چقدر مهم و ضرورى است كه به طور منظم در مراسم ليتورگى الهى شرکت کنند و در ايوكريست (عشاء ربانى) سهيم شوند و آنرا دريافت كنند: "در مورد هر اسقف، يا كاهن، يا شماس، يا هر شخص ديگرى در فهرست روحانيت، یا هر فرد غیر روحانی ، بدون هیچ ضرورت جدى یا هرگونه مشکل خاصی که او را مجبور کند برای مدت طولانی خود را از کلیسای خود دور کند ، در صورت زندگی در شهر، اگر براى سه هفته متوالی نتواند در روزهای یکشنبه در کلیسا شرکت کند، اگر او یک فرد روحانی باشد ، بگذاريد او از مقامش برکنار شود ؛ اما اگر او یک فرد غیر روحانى است ، بگذاريد او از عشاء محروم شود." قديس نیکودیموس از کوه مقدس برای ما توضیح می دهد که يك شخص در حالی که در مراسم ليتورگى غایب است ، نشان می دهد که او با ايمان نیست یا ممکن است او درک کاملی از ایمان نداشته باشد. در هر صورت ، به نظر می رسد که او عبادت مشترک کلیسا را ​​تحقیر می کند و بنابراین هیچ رابطه زنده ای با مسیح و کلیسا ندارد. در واقع ، او فاقد زندگی روحانى در مسیح است.

انجام مراسم ليتورگى الهی برای ايماندار ضروری است تا ارتباط خود را با سر کلیسا ، خداوند ما عیسی مسیح ، و با اعضای کلیسا ، که مومنان تعمید یافته ارتدوکس هستند ، و همچنین با کل جهان فرشته اى، زنده نگه دارد. لطفاً توجه داشته باشید: در طول مراسم ليتورگى الهی ، بزرگترین اسرار تکمیل می شود، یعنی ايوكريست الهی (خون و بدن مقدس مسيح)، که توسط خود خداوند تأسیس و ايجاد شد. در واقع ، کلیسا در این عمل آشکار می شود تا به حضور خود بر روى زمین ادامه دهد. به زبان ساده: اگر خداوند ايوكريست الهی را به منظور برقرارى ارتباط زنده ايمانداران با او و ارتباط هر یک از ما در میان خودمان تأسيس نکرده بود ، کلیسا ناشناخته باقی می ماند یا حتی ناپدید می شد.

 

برای درک بهتر ، اجازه دهید از یک مثال نظری از وضعیتی استفاده کنیم که متأسفانه بارها در تاریخ کلیسا رخ داده است: اگر در برخی مناطق همه کلیساهای ارتدوكس تخریب شده و همه كاهنان و اسقف ها کشته شوند ، و در نتیجه همه مومنان پراكنده شده و براى ساليان زياد راهی برای انجام مراسم ليتورگى وجود ندارد ، در این صورت ، آیا می توانیم درباره وجود کلیسایی در آن منطقه صحبت کنیم؟

این حقیقت توسط آزار دهندگان کلیسای اولیه مسیحی به خوبی درک شد، به همین دلیل است که مشرکان با نفرت حتی به سوی دخمه های زیرزمینی روم ، جایی که مسیحیان برای عبادت به آنجا پناه آورده بودند ، هجوم بردند تا آنها را بکشند.

همانطور که از تاریخ کلیسا می دانیم ، این نوع رویدادها در بسیاری از کشورهای جهان در طول قرن ها تا به امروز رخ داده است. به همین دلیل است که در مکانهایی که در گذشته کلیساهای مسیحی شکوفا شده بودند ، امروز فقط ویرانه ها باقی مانده است. همانطور که مطمئناً بسیاری از شما به خاطر مى آوريد ، نزدیک به 70 سال تبلیغات الحادی در اتحاد جماهیر شوروی حاکم بود و هدف اصلی دشمنان کلیسا بستن صومعه ها و کلیساها ، تبعید یا کشتن اسقف ها و كاهن ها بود ، و به همین دلیل مراسم ليتورگى الهى برگزار نشود. علاوه بر این ، آنها حضور کلیسا را از همه ، به ویژه از کودکان و جوانان به شدت ممنوع کردند تا آنها دعا نكنند و عشاء ربانى را دريافت نکنند. به طور همزمان آنها به هر نحو ممکن مراسم ليتورگى الهى را انجام می دادند.

 

من هنوز حادثه زیر را به وضوح به خاطر دارم: در دوران اتحاد جماهیر شوروی ، در یکی از سخنرانی های الحادی شان ، یک مبلغ ویژه می خواست معنای ليتورگى الهی را مسخره کند. او خطاب به یک كاهن که مجبور به حضور شده بود ، با تحقیر گفت: "خوب ، مراسم ليتورگى اى كه تو براى مسیحیان اجرا مى كنى چیست؟ این یک اجراى تئاترى است. مانند بازیگران ، شما لباس های خاصی می پوشید ، کلیسا را ​​با دکوراسیون مناسب شكل مى دهيد و شما اجراها را انجام می دهید! روحانی ارتدوكس ، بدون اينكه آرامش خود را در برابر توهین از دست بدهد ، اما همچنین بدون محاسبه عواقب زندگى خود ، به سخنران پاسخ داد: "رفیق ، اگر می توانی مرا به یک نمایش تئاتری معرفی کنی ، كه دو هزار سال متوالی ، حداقل هر یکشنبه ، در پنج قاره زمین اجرا شده است و هر بار میلیون ها "بلیط" می فروشد ، در این صورت ممکن است حق با تو باشد. اما از آنجا که آنچه در مراسم ليتورگى الهى اتفاق می افتد در جهان منحصر به فرد است ، احتمالاً باید شما را مجبور کند در ایده های خود تجدید نظر کنید! ... مبلغ سکوت کرد ، زیرا نمی دانست چه جوابی بدهد!

به دنبال اظهارات کلی ما ، قبل از شروع به تأمل در مورد گنجینه گرانبهای موجود در مراسم ليتورگى الهى ، امیدوارم همه ما در این مورد - حتی اگر هنوز به طور کامل آن را درک نکرده ایم - توافق کنیم که در مراسم ليتورگى الهى یک اتفاق خارق العاده ، یک چیز منحصر به فرد رخ می دهد! از این گذشته ، همه ما بارها مجبور شدیم از مراسم ليتورگى الهی محروم شویم از سال گذشته ، هنگامى که اقدامات مقامات برای حفاظت از ما در برابر بيمارى همه گیر انجام شد. به خصوص محروم شدن از مراسم ليتورگى ولادت مسیح و حتی بیشتر از عید پاک یا پاسكا دردناك بود. چطور مومنان رستاخيز را تجربه كردند، هنگامى كه ليتورگى را از دور مشاهده می کردند ، بدون اینکه بتوانند به مسیح قیام كرده نزدیک شوند ، از طریق عشاء مقدس الهی با او متحد شوند و با برادران خود در شادی روحانى سلام پاسكا "مسیح برخاسته است" را مبادله کنند !

 

بگذارید بار دیگر تکرار کنیم که مراسم ليتورگى الهى در روح مومنان کلیسایی جادویی عمل نمی کند. پاسخ و آماده سازی مناسب ايماندار نیز مورد نیاز است.

به خواست خدا، در یکشنبه آینده به ارزیابی این موضوع ادامه می دهیم.

 

~ متروپوليتن سوتيريوس از پيسيديه