آمادگی مؤمنان برای شرکت در ليتورگى الهی ضروری است

 

(14.11.2021)

 

در خطبه‌های راز ايوكريست مقدس تا کنون، سعی کرده‌ایم - به زبان ساده - آنچه را که خداوند در هنگام تحویل این راز بزرگ به شاگردانش در شام آخر، کمی قبل از دستگیری خود، انجام داد و گفت را تفسیر کنیم. ما فقط به سخنان مربوطه خداوند که توسط اناجیل مقدس و پولس رسول نقل شده است اکتفا کرده ایم.

 

امیدوارم برای همه شنوندگان ما درک شده باشد که خداوند به دلیل عشق بیش از حد به شاگردانش، راز ايوكريست الهى را برپا کرد تا از طریق آن همیشه نه تنها با مؤمنان در ارتباط باشد، بلکه به طور جدایی ناپذیری با آنها متحد شود. که از طریق بدن و خون مقدس مسیح متحد می شوند!

 

هیچ خدمت الهی دیگر کلیسا را ​​نمی توان با مراسم ليتورگى الهی مقایسه کرد، که در آن خداوند ما عیسی مسیح خود را به عنوان قربانی برای آمرزش گناهان و نجات همه مردم تقدیم می کند، و اساساً از طریق عشاء مقدس ربانى با هر ایماندار متحد می شود. به همین دلیل برای هر مؤمن ارتدوكس کاملاً ضروری است که با ایمان، احترام و عشق خالصانه به خدا و نزدیکانش در مراسم ليتورگى الهی شرکت کند.

 

اما برای اینکه مؤمن بتواند آگاهانه در آنچه اتفاق می‌افتد شرکت کند، نیاز به درک کلمات ليتورگى الهی و همچنین محتوای روحانى عمیق‌تر هر چيزى كه اتفاق مى افتد را دارد. این امر ضروری است زیرا حتی ساده‌ترین مسیحی که برای شرکت در مراسم ليتورگى الهی وارد کلیسا می‌شود، به عنوان یک تماشاگر صرف وارد نمی‌شود که فقط در جایی بنشیند تا اتفاقات را تماشا کند، بلکه نقش فعالی در آنچه اتفاق می‌افتد دارد. ليتورگى الهی نوعی عبادت جمعى است. ليتورگى الهی با مشارکت همه مردم براى منفعت روحانى تمام قوم خدا انجام می شود. معنی کلمه یونانی «ليتورگى»[ λειτός = λαός  (مردم) + ἔργον  (کار)] نیز همین است. بنابراین، غیر از کاهنان، شماس ها، سرايندگان، خوانندگان و خادمان محراب، هر مؤمنی باید نقش خود را در ليتورگى الهی بداند: چگونه وارد معبد شود، چگونه به شمايل هاى مقدس احترام بگذارد، چگونه شمع ها را روشن کند، بداند چه زمانی بايستد، چه زمانی در برابر كاهن تعظیم كند، چه زمانی علامت صلیب را رسم كند. همچنین مؤمنان باید بدانند چگونه و در چه زمانی با گروه کُر همراهی كنند و در خواندن شعارهای ساده و شناخته شده ای مانند «خداوندا، رحم فرما»، «خداوندا عطا فرما»، «اى خداى قدوس، قدوس قادر مطلق، قدوس فنا ناپذير، بر ما رحم فرما» شركت كنند. همه با هم باید اعتقادنامه و دعاى ربانى (اى پدر ما كه در آسمانى..) را بخوانند. همه اینها نشان دهنده یک جمع نمازگزار زنده است و به مؤمن کمک می کند تا ذهن و قلب او در کاری که انجام می شود مشارکت داشته باشد و این که افکار او به امور دیگر غیر مرتبط با ليتورگى الهی نگریزد.

 

مؤمنان وارسته، تهيه پروسفورا ( نان با خمیرمایه) را با تكريم و دعا و آوردن آنها به کلیسا را ​​برای بریده شدن «آمنوس/ بره» از یکی از آنها، که در طى مراسم ليتورگى الهی به بدن مقدس مسیح تبدیل خواهد شد را نعمت خاصى مى دانند. طبق سنت ارتدوكس، مؤمنان نیز به نوبه خود آنچه را که برای مراسم ليتورگى الهی و برای عملکرد صحیح کلیسا لازم است، می آورند. آنها همچنین باید به پاکیزگی معبد خدا علاقه نشان دهند. دعاهای خاصی وجود دارد که كاهن برای کسانی که مايحتاج عبادت جمعى را به کلیسا می آورند و برای کسانی که برای پاکیزگی و تمیزی کلیسا زحمت می کشند، انجام می دهد:

- كاهن برگزار كننده در هنگام دعای تقديم هدايا این دعا را به زبان می آورد: «خداوندا به ياد آور، کسانی را که این هدایا (نان و شراب) را آوردند و کسانی را که برای آنها تقدیم شده است.

-"دوباره برای کسانی که در این کلیسای مقدس و تماما ارجمند هدایا می آورند و کارهای نیک انجام می دهند، برای کسانی که زحمت می کشند دعا می کنیم" (لیتانی بزرگ).

- «کسانی را که زیبایی خانه ات را دوست دارند تقدیس کن، در عوض با قدرت الهی خود آنها را تجليل فرما...» (دعای پشت آمبون). یعنى خداوندا به قدرت الهى خود کسانی را که دوستدار و دلسوز خانه خدا هستند تا پاک و مرتب باشد، را تقديس و تجليل نما! کسانی که به وضعیت خوب و عملکرد منظم خانه مقدس خدا علاقه نشان می دهند، از نعمت های بزرگ خدا برخوردارند.

 

برای قرن‌ها خانواده‌های متدين ارتدوکس که طبق سنت مسیحی ارتدوكس زندگی می‌کردند، در روزهای شنبه برای آمادگی جسمانی و روحی مناسب همه اعضای خانواده بسیار مراقب بودند تا روز بعد به کلیسا بروند و در پیشگاه خداوند ظاهر شوند. یکشنبه ها بهترین لباس و کفشی را که داشتند می پوشیدند. غذاى عصرهای شنبه ساده و بدون گوشت بود. پس از دعاى مغرب، هر یک از اعضای خانواده از یکدیگر طلب بخشش کردند.

در صورتى كه والدین آگاهی لازم را داشتند، فرزندان خود را برای انجیل خوانی آماده می کردند و به آنها اطلاع می دادند که آیا جشن خاصی در روز یکشنبه برگزار می شود. بنابراین بچه ها از آنچه روز بعد در کلیسا خواهند دید و خواهند شنید آگاه بودند و با علاقه بیشتری شرکت کردند.

 

امروزه، با کمک اینترنت، یافتن اطلاعاتی که می تواند به همه ما در آمادگی روحانى در روزهای شنبه برای ليتورگى یکشنبه کمک کند، بسیار آسان است.

 

~ متروپوليتن سوتيريوس از پيسيديه