پروسکومید (مراسم اهداى نان)


 

(27.3.2022)

 

امروز ما در مورد یک عمل عبادی، یعنی پروسكوميد یا مراسم اهداى نان، که در ليتورگى الهی انجام می شود، اما اکثر جماعت شاهد آن نیستند، توضيح مى دهيم. ما در مورد چگونگی نان و شراب مقدس که مؤمنان با احترام به کلیسا تقدیم کرده اند، و توسط روحانیون آماده می شوند تا به عنوان هدایای مقدس جامعه کلیسا در محراب مقدس قربانی شوند، توضیح خواهیم داد.

كاهن برای اینکه فرصتی داشته باشد تا اسامی را که مؤمنان برای یادآوری به او داده اند بخواند، معمولاً آماده سازی پروسکومید را در دعاى صبح (متین) آغاز می کند و آن را قبل از ورود بزرگی که در مورد آن صحبت خواهیم کرد، کامل می کند.

سپس کاهن به ميز اهداى نان می‌آید، جایی که جام مقدس، دیسکوس مقدس، نشان ستاره، نیزه مقدس، قاشق مقدس، سه پوشش مقدس ظروف مقدس و آب گرم قرار دارند. و البته نان و شراب مقدسی که استفاده خواهد شد.

كاهن طبق نظم تعیین شده كار اهداى نان را آغاز می کند. هر حرکت او با یک بیت مزمور مرتبط یا سرود یا دعا همراه است. وقتی پروسکومید تمام شد، كاهن مقدار لازم شراب خالص را با مقدار کمی آب در جام مقدس متحد مى كند و بخشی از انجیل را مى خواند: "... و فوراً  خون و آب بیرون آمد". این امرى است که تقدیس می شود و به خون مقدس مسیح تبدیل می شود.

كاهن با تشريفات قطعه ای به نام آمنوس (بره) را که نامی است که پیامبران برای مسیح استفاده می کردند، برش مى زند. اين قطعه با مُهر خاصی با حروف IC XP NI KA متمایز می شود.

تنها این قطعه مربع شكل است که توسط روح القدس به بدن مقدس مسیح در طول تقدیس آن تغییر خواهد کرد. همچنین کاهن قسمت به اصطلاح مریم باکره را از نان مقدس جدا کرده و در سمت راست بره قرار داده و این کلام نبوی را تلاوت می کند: ملکه به دست راست تو در طلای اوفير ايستاده است (مزمور 45: 9 ). كاهن در سمت چپ بره نه قسمت را در سه ردیف از نان مقدس بریده و روی دیسکوس مى گذارد. این بخشها به افتخار: 1) همه فرشتگان مقدس؛ 2) تمام انبيا؛ 3) همه رسولان مقدس؛ 4) روحانيون مقدس؛ 5) شهدا؛ 6) پدران و مادران مقدس و ارجمند ما؛ 7) بى مزدان مقدس؛ 8) قديسين یواخیم و آنا و قديسى که در آن روز جشن گرفته می شود؛ و 9) قديس يوحناى زرين دهان (یا قديس باسيل، در صورتی که ليتورگى او برگزار شود)، در آنجا قرار داده مى شود. بنابراین در دیسکوس مقدس کل کلیسای پیروز نمايندگى مى شود.

اما ملكوت آسمان ​​همچنین شامل کلیسای مبارز روی زمین است که شامل انبوه مسیحیان ارتدوكس تعمید یافته است. بنابراین كاهن بخش‌های کوچکی را بیرون می‌آورد و آن‌ها را زیر بره می‌گذارد و نام‌هایی را که مؤمنان به او داده‌اند ذکر می‌کند تا برای سلامتی و طول عمر آنها و برای آمرزش و نجات همه کسانی که از این زندگى عزيمت كرده اند دعا کند.

بنابراین در دیسکوس مقدس، کل کلیساى حاضر، پیروز و مبارز، و در وسط بره خدا، مسیح، که قربانی او همه کسانی را که به او ایمان می آورند، نجات داد، ظاهر می شود.

در این باره، قدیس سیمئون، اسقف اعظم تسالونیکی، با جزئیات بیشتری می گوید: در دیسکوس مقدس، که بر روی میز اهداى نان قرار دارد، ما عیسی مسیح را می بینیم و در اطراف او کل کلیسای واحد را می بینیم که با او متحد شده است. خود مسیح در وسط دیسکوس از طریق نان بره حضور دارد. در سمت راست خداوند مقدس ترین تئوتوكوس قرار دارد، در سمت چپ فرشتگان و قديسين. در زیر بره، ما کل انبوه مسیحیان را می یابیم که به نجات دهنده مسیح ایمان آورده اند. قدیس سیمئون بانگ بر می آورد: "این راز بزرگ، خدا در انسان و خدا در خدا است، همه توسط طبیعت الهی، خدایی شده اند."

مراسم مقدس اهداى نان، از آماده سازی بخش های بدن و خون خداوند، اکنون به پایان رسیده است. كاهن یادآوری مؤمنان زنده و عزيمت كرده را تکمیل مى كند، که برای آنها "قسمت" را درآورد و سهم خود را اضافه کرد.

 

او اکنون باید هدایای مقدس را بپوشاند تا آنها را بى خطر و محفوظ به ميز مقدس منتقل کند. هنگام قرار دادن آنها در مکان مناسب خود، كاهن آیات مربوطه را از کتاب مقدس می خواند. هنگام قرار دادن نشان ستاره بالای بره، می‌گوید: و اینک ستاره‌ای که در مشرق دیده بودند، پیش روى ايشان مى رفت تا سرانجام بر فراز مكانى که كودك بود باز ایستاد (متی 2 :9). پس از اینکه كاهن هدایای مقدس را پوشاند، آنها را بخور می دهد و در برابر ميز اهداى نان، دعای تقديمى را می خواند که در آن از خدا می خواهد که پيشكشى تقديمى را برکت دهد و هدایا را بپذیرد: براى برکت دادن به کسانی که هدایا را تقدیم کرده اند و به کسانی که برای آنها تقدیم شده است. در نهایت، كاهن دعا را با بیانی دکسولوژیک (تمجيدى) می بندد: "براى تقديس و تجليل شریف ترين و با شکوه ترين نام تو، پدر و پسر و روح القدس...".

 

در حالی که آماده سازی پروسکومید توسط روحانیون در حال تکمیل است، مؤمنين با گوش دادن به سرود شگفت انگیز کروبیان، از نظر روحی برای پذیرایی از پادشاه جلال که وارد شهر مقدس می شود آماده می شوند. او احساس می کند که باید در راه شهادت با خداوند همراهی کند و با مادر متباركش و شاگرد محبت در كنار او بر روی صلیب بایستد. بیایید در این لحظه، با برانگيختن توسط سرود کروبی، هر نگرانى زندگی زمینی را کنار بگذاریم و به پادشاه همه خوش آمد بگوییم. به عبارت دیگر، کلیسای ما از طریق این سرود شگفت انگیز به عنوان فرشتگان، ما را ترغیب می کند که همه نگرانی های زمینی را کنار بگذاریم، تا بتوانیم پادشاه همه را پذیرفته و وارد فضای حضور مسیح شویم.

 

بعد از این ورود بزرگ در راه است که به خواست خدا یکشنبه آینده در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

 

~ متروپوليتن سوتيريوس از پيسيديه