دعای شمعون (بخش سوم)

(21.02.2021)

" نوری كه بر امتها آشكار مى شود "

 

 

 

شمعون صالح ، در حالی که مسیح نوزاد را در آغوش داشت ، با یک نبوت ستایش خود را به خدا خاتمه داد: "چشمان من نجات تو را دیده است، که آن را پیش روی جمیع امتها مهیا ساختی ، نوری كه بر امتها آشكار مى شود" (لوقا 2: 30 -32). شمعون با الهام از روح القدس نبوت کرد ، همانطور كه ​​یك بار اشعیا نبوت کرده بود (نگاه کنید به اشعیا 49: 6) ، كه عیسی مسیح نور و ناجی كل جهان است. این همان نوری است که به تمام ملتهای بت پرست خواهد تابید ، آنها را از تاریکی جهل به سوی خدای واقعی آزاد خواهد کرد.

 

آنچه بیشتر از همه قابل توجه است این است که چگونه پیر شمعون این سخنان نبوی را بدون انحصار طلبی و تعصب یهودیان معاصران خود بیان می کند. دیدگاه آنها درباره مسیحا دیدگاه محدودی است ، زیرا او فقط برای نجات اسرائیل می آید. اگر یهودیان می شنیدند که شمعون در مورد گسترش این نجات به بت پرستان اطراف صحبت می کند ، او را به عنوان یک افراطی خطرناک ، با عواقب جدی ، محکوم می کردند.

 

این چیزی است که ما مسیحیان ارتدوکس نیز باید از نزدیک به آن نگاه کنیم. زیرا امروزه برخی از افراد هستند که این تفکر تنگ نظر را دارند و مسیح را به کشورها یا جوامع خود محدود می کنند. آنها علاقه ای به انجام کارهای مبلغی فراتر از مرزهای خود ندارند و معمولاً وقتی از آنها خواسته می شود از هرگونه فعالیت مبلغی پشتیبانی کنند ، خصمانه برخورد می کنند. آنها سعی می کنند مخالفت خود را با استناد به "نیاز بیشتر" در ملتها یا خانه های خود توجیه کنند. اگر کلیسای اولیه به این روش عمل می کرد ، آنگاه هیچ یک از ما مسیحی نبودیم ، زیرا اجداد ما همه بت پرست بودند! اگر رسولان مقدس ، که اسرائیلی بودند ، چنین نگرشی داشتند ، آنها برای موعظه انجیل از وطن خود خارج نمی شدند و کلیسا محدود به فلسطین می ماند.

 

اما مسیح آمد تا همه را در یک خانواده روحانی متحد کند. "به عنوان نور جهان (یوحنا 8: 12) ، او آمد تا تاریکی زندگی بت پرستی را از بین ببرد و دنیای آنها را مانند خورشید روشن سازد و نجات را برای همه به ارمغان آورد. به همین دلیل خداوند به رسولان خود دستور داد: "در تمام عالم بروید و جمیع خلایق را به انجیل موعظه کنید" (مرقس 16: 15). آنها با حمل این پیام شادی آور نجات، در مواجهه با خطر و حتی شهادت ، به هر طرف سفر می کردند. کلیسای مقدس رسولی ما با مشارکت اعضای روشن خود ، اعم از روحانیون و غیر روحانیون ، این کار بشارت را تا امروز ادامه می دهد. هر یک از ما فراخوانده شده است که بسته به توانایی های خود ، با دعاهای پرشور و به هر طریق دیگری که می توانیم کمک کنیم. بت پرستی چیزی نیست که فقط در زمانهای رسولان وجود داشته باشد ، بلکه تا امروز نیز ادامه دارد. میلیون ها نفر هستند که منتظر پیام نجات هستند.افرادی که برای اولین بار درباره مسیح می شنوند، دیدن احساس شادی و سپاسگزاری که آنها به مبلغان کلیسای ما نشان می دهند،  بسیار تکان دهنده است. آنها ایمان می آورند ، تعمید می گیرند ، و خدای سه گانه یکتا و واقعی را می پرستند. ما اشتیاق بسیاری از افراد که مسافت زیادی را طی می کنند (بعضی از آنها با پای پیاده) برای تعلیم دادن، تعمید و شرکت در مراسم لیتورگی الهی، را می توانیم تحسین کنیم. این کار تا زمانی که امکان ساخت کلیسای ارتدوکس خودشان وجود داشته باشد، انجام می شود.

 

من می خواهم اینجا یک مورد ضروری را روشن سازم. برخی رسالت کلیسا را ​​با عمل جذب كردن دينى که توسط فرقه های مختلف انجام می شود اشتباه می گیرند. این کاری است که یهودیان انجام دادند و خداوند آن را محکوم کرد. یعنی استفاده از روش های حیله گرانه و فریبنده برای جذب آنها به گروه خود. این توسط کلیسای ارتدوكس محکوم می شود ، که هرگز از چنین ابزاری استفاده نکرده است. مأموریت ارتدوكس چیزی کاملاً متفاوت است ، از این جهت که به آزادی هر فرد احترام می گذارد. این حقيقت را به هرکسی که علاقه مند است موعظه می کند و پس از تعاليم دينى (هرچقدر که طول بکشد) ، اگر در اعتقاد خود صادق یافت شوند، در کلیسا تعمید می گیرند. خداوند ما عیسی مسیح صدا می زند "هر که می خواهد به دنبال من بیاید" (مرقس 8: 34). مسیح هیچکس را مجبور نمی کند.

 

خواهران و برادران عزیزم ، پس از همه اینها ، لطفاً به یاد داشته باشید که خداوند ما (همانطور که شمعون صالح نبوت کرد) نوری است که همه امت ها را روشن می کند و منجی تمام مردم است. او می خواهد یاورانی منور داشته باشد که قبلا پیام نجات دهنده او را دریافت کرده اند. این به این دلیل نیست که او به آنها نیاز دارد ، زیرا او قادر متعال است و می تواند همه کارها را خودش انجام دهد. اما او همچنین برای احترام به ما می خواهد که "همکاران خدا" بشویم (نگاه کنید به 1 قرنتیان 3: 9). بیایید این افتخار را بپذیریم و با نمونه درخشان خود برای تقویت مأموریت های ارتدوکس تلاش کنیم. بگذارید خطبه های سازنده ما نور ایمان را تا آنجا که ممکن است حمل کند ، تا آنان نیز توسط مسیح نجات دهنده روشن شده و نجات یابند. آمین

 

~ متروپولیتن پیسیدیه، اسقف اعظم سوتیریوس