موعظه درباره قدیس مریم مصری(2020/4/5)

 

 

 

                            

    در این پنجمین و آخرین یکشنبه روزه بزرگ مقدس ، کلیسا چهرۀ قدیس مریم مصری را به عنوان نمونه اصلی توبه خالصانه مطرح می کند. ما می دانیم که کل روزه بزرگ بر توبه متمرکز شده است و ما این کار را با روزه گرفتن ، زانو زدن ، سجده کردن در طی خدمات مقدس طولانی انجام می دهیم. حتی با وجود همه اینها، برخی هنوز هم ممکن است در قلب خود شک داشته باشند كه آیا من که گناهان سنگینی مرتکب شده ام مى توانم توسط خدا بخشیده شوم؟ زندگی قدیس مریم مصری به این سوال پاسخ می دهد.

 

در سن نوجوانی ، مریم خانه خود را به مقصد اسکندریه ترک کرد. به مدت 17 سال ، او زندگی کاملاً غیراخلاقی را پشت سر گذاشت. وقتی به اورشلیم رفت ، سعی کرد وارد کلیسا شود تا صلیب مقدس خداوند را با سایر زائران تکریم کند ، اما فهمید که نیرویی مانع انجام این کار شده است. علیرغم تلاشهای مکرر ، وی قادر به ورود به آنجا نبود ، در حالی که زائران به راحتی وارد می شدند. او از این امر شوکه شد ، و فهمید که این زندگی گناه آلود اوست که باعث شده است او لايق تکریم صلیب مقدس نباشد. در آن زمان بود که او تصمیم گرفت راه های خود را تغییر دهد ، از خدا طلب بخشش کند و زندگی گناه آلود خود را در توبه خالصانه ترک کند. بعد از اینکه او با اشک ریختن به مریم باکره استدعاء کرد اجازه ورود به کلیسا را ​​به وی بدهد ، توانست وارد شود و صلیب خداوند را تکریم نمايد. پس از آن ، او دوباره به مریم باکره التماس کرد تا مسیری را که باید طی کند به او نشان دهد. سپس قدیس مریم صدایی را شنید که به وى گفت: "از رود اردن عبور کن و تو آرامش خواهی یافت." او آن روز، با عبور از اردن و رفتن به بیابان شرق رودخانه، چنین کرد. او 47 سال بعد را در زندگی روزه داری، نماز بی وقفه و تحمل وسوسه های بسیار گذراند. تا اینکه در آخر عمرش، قدیس زوسیماس زاهد، او را در بیابان ملاقات کرد ، جایی که داستان او را شنید.

 

کل زندگی قدیس مریم مصری توسط پاتریارخ اورشلیم ، قدیس سوفرونیوس (634-638) ثبت شده است و می توانید آنرا به صورت آنلاین پیدا کنید.

 

مبارزات قدیس مریم مصری به ما کمک می کند تا اهمیت توبه واقعی را بدانیم.

    

توبه عملی است. این فقط در احساسات یا کلمات بیان نمی شود بلکه کاری است که باید انجام شود. بیایید موعظه قدیس یحیای تعمید دهنده را به یاد آوریم: "ثمره شایسته توبه بیاورید" (لوقا 3: 8). زندگی مان را تغییر دهیم. این دقیقاً همان کاری است که قدیس مریم انجام داد. زندگی جدید او یک شکستن کاملِ زندگی قدیمی او بود. آسان بود؟ نه! او وسوسه های شدیدی داشت و رنج می برد ، اما مصمم بود که بر آنها غلبه کند. بیایید از نمونۀ او ، با تلاش و تقدیس توسط فیض خدا، قوت بگیریم.

 

توبه راسخ است. دیگر نباید به گناهان خود بازگردیم. البته در شرایط سخت بیابان ، قدیس مریم وسوسه می شد که به زندگی آسان گناه بازگردد. این اتفاق نیفتاد ، زیرا او برای 47 سال، تا آخرین نفسش ، وفادار ماند. و مهم نيست كه ما با چه مشکلات و وسوسه هایی در تلاش برای زندگی مطابق با ارادۀ خدا روبرو هستیم ، ما می توانیم با کمک فیض الهی همین کار را انجام دهیم.

 

توبه قربانی کردن است. یک عنصر اجتناب ناپذیر ایثار وجود دارد. ما باید حاضر باشیم از چیزهایی در زندگی خود صرفنظر کنیم ، خواه آن راحتی ، چیزهای مادی یا خواسته های دیگری باشد که ما را به خود جلب می کند. این کار به ما در زندگی نوظهورمان و توبه بی ریا و نزدیکتر شدن به خدا کمک می کند. قدیس مریم همه چیز را قربانی کرد تا این توبۀ کامل را تجربه کند ، زیرا او هیچ خانه ، لباس ، غذا و سایر وسایل ضروری را نداشت. با وجود این ، او تقریباً نیم قرن زندگی کرد! البته از ما انتظار نمی رود هر کاری را که او انجام داده است انجام دهیم ، اما از ما خواسته شده است که از روحیه ایثار او ، که وی را به یک قدیس تبدیل کرده ، سرمشق بگیریم. با فکر کردن در مورد رنج بردن سلامتی خود از روزه گرفتن در روزهای تعیین شده توسط کلیسا، وسوسه نشوید، یا فکر نکنید اگر اولین کسی باشیم که از کسانی که نسبت به آنها خطا کرده ایم یا صدمه زده ایم، طلب بخشش کنیم، عزت خود را از دست خواهیم داد. علامت ضعف نیست که اولین قدم برای بازگرداندن روابط شکسته، گرفته شود.

 

ما در چهرۀ قدیس مریم می بینیم پاداشی را که خداوند به کسانی که با روحیه توبه و فروتنی ایثار می کنند ، می دهد. خداوند او را در بیابان محافظت کرد ، و به او اجازه داد تا تمام مدت و بدون هیچ چیز زنده بماند. وی با نشان صلیب توانست با راه رفتن روی آبهای رودخانه اردن از آن عبور کن . هنگامی که او نماز می خواند ، نور الهی او را محاصره می کرد. او حتی قادر بود جانوران وحشی را اهلی کند و با آنها در صلح باشد، همانطور که آدم قبل از نافرمانی خود در فردوس ​​بود. نکته قابل توجه این است که یک شیر آمد و قبر او را حفر کرد ، تا قدیس زوسیماس بتواند او را دفن کند.

 

برادران و خواهران، باشد که زندگی و مبارزات قدیس مریم مصری ما را در مسیر توبه حقیقی الهام بخشد و با شفاعت او باشد که خداوند ما را تا آخر عمر توانمند و روشن سازد. به این ترتیب، ما بتوانیم در پادشاهی آسمانی خدا به او بپیوندیم. آمین.

 
                           

~ متروپولیتن پیسیدیه، سوتیریوس