موعظه دهمین یکشنبه از متی

 

 

 

(متی 17: 14-23)

هنگامی که عیسی و سه شاگردش پس از تبدیل هیئت او، از کوه فرود آمدند، او بقیه شاگردانش را دید که توسط جمعیت بزرگی احاطه شده بودند. سپس یک پدر شکسته دل به پای عیسی افتاد و به او گفت: خداوندا، بر پسر من رحم کن، زیرا مصروع است و به شدت رنج می برد؛ چنانکه بارها در آتش و مکرر به آب می افتد "(آیه 15).

 

اعتقاد عام آن زمان (که احتمالا در این پدر نیز بود) این بود که دوره های خاصی از ماه می تواند منجر به علائم صرعی که برخی افراد از آن رنج می برند، شود. حتی در روزگار ما کسانی هستند که هنوز هم چنین چیزهایی را باور دارند. به هر حال این تفکر اشتباه است. بسیاری از مطالعات علمی و پزشکی در مورد هزاران نفر مبتلا به صرع انجام شده است و تایید شده است که هیچ ارتباطی با ماه وجود ندارد. این نتیجه گیری قبلا توسط هیپوکرات (پدر طب) در قرن پنجم قبل از میلاد، و حتی بعد از آن توسط قدیس یوحنای زرین دهان در قرن چهارم میلادی حمایت شد. غم انگیز است که هنوز امروزه مردمی (نه تنها در بخش های توسعه نیافته دنیا، بلکه حتی در جوامع مدرن) هستند که عملاً به جادوگران، ساحران، شامان ها و دیگران برای درمان علائم صرع مراجعه می کنند.

 

ما مسیحیان ارتدوکس باید بدانیم که دو علت اصلی برای این پدیده های مضر وجود دارد. شایع ترین علت، برخی آسیب های فیزیکی به بدن انسان، مغز یا جای دیگر است که علم با هر وسیله ای که در دسترس دارد آنرا درمان می کند. علت دیگر این عمل روح شیطانی است، درست همانطور که خداوند ما خودش به ما نشان داده است. هنگامی که کودک مصروع را در مقابل خداوند ما آوردند، متوجه شد که چنین روحی او را شکنجه می دهد. بلافاصله "عیسی دیو را نهیب داده، دیو از وی بیرون شد؛ و در ساعت آن کودک شفا یافت "(آیه 18).

 

ما از کتاب مقدس می دانیم که پیش از آنکه خداوند ما عیسی مسیح به عنوان انسان به زمین بیاید، شیطان حاکم این جهان بود. بسیاری در تسخیر دیوهای شیطانی بودند. دیوهای شریر وارد آنها می شدند و آنها را مجبور می کردند تا همانطور که به آنها فرمان می دهند، عمل کنند. اناجیل مقدس مان با نمونه هایی از مردمی که توسط شیاطین شکنجه شدند، پر شده است. و این دقیقا یکی از دلایلی است که چرا پسر خدا، انسان شد. انجیل نویس و رسول مقدس یوحنا در نامه اول خود می نویسد: "از این جهت، پسر خدا ظاهر شد، تا اعمال ابلیس را باطل سازد" (3: 8). در اناجیل مقدس، اغلب اظهار می شود: "آنها بسیاری از دیو زدگان را به نزد او آوردند و او ارواح را با یک کلمه بیرون کرد "(متی 8:16). بعداً او این کار را به شاگردانش سپرد: "این دوازده را عیسی فرستاده و به آنان دستور داده، گفت:" ... ابرصان را طاهر سازید، ... دیو ها را بیرون نمایید " (متی 10: 5 و 8). از آن به بعد، مسیح، از طریق کلیسا، که او "سر" آن است، این کار رهاسازی را ادامه می دهد و توانایی هر مؤمن تعمید یافته را فراهم می کند، نه تنها برای جلوگیری از تحت سلطه شیطان درآمدن، بلکه همچنین برای شکست او. پولس رسول در نامه خود به رومیان می نویسد: "و خدای سلامتی، در کوتاه مدت شیطان را زیر پاهایتان خواهد سایید" (رومیان 16: 20). به همین ترتیب، یوحنا نگارنده انجیل در نامه اول خود می نویسد: "ای جوانان، به شما نوشتم، از آن جهت که توانا هستید، و کلام خدا در شما ساکن است، و بر شریر غلبه یافته اید" (اول یوحنا 2: 14) .

 

برادران و خواهران من، با تمام این اطمینان ها در کتاب مقدس مان، ما به عنوان مسیحیان ارتدوکس، که در زندگی کلیسایی مشارکت داریم، هیچ ترسی از شریر و از افرادی که به عنوان ابزار خود از آنان استفاده می کند، نداریم. لزومی ندارد که ما خودمان را در مورد او نگران کنیم، که سعی دارد توجه ما را از عیسی مسیح دور کند تا خودمان را با او سرگرم کنیم. خود را از خرافات دور نگه دارید. هیچ طلسم، هیچ چشم بد، و هیچ ترفند دیگری از شیطان نمی تواند ما را لمس کند. همیشه توجه خود را به سمت خداوند عیسی مسیح نگاه داریم. نگرانی اصلی ما باید این باشد که چطور می توانیم با زندگی خود، خدا را خشنود سازیم. و پس از آن می توانیم مطمئن باشیم که خداوند از طریق فرشته نگهبان مان همانطور که در دعای مربوطه می گوییم ما را "از هر گونه نفوذ شیطانی" محافظت می کند و در خواست ما در مناجات یکشنبه انجام می شود: "ای پدر ما که در آسمانی ... ما را از شریر رهایی ده "(متی 6: 13). آمین.

 

~ متروپولیتن پیسیدیه، ساتیریوس

 

ترجمه از: خادم خدا