مقدمه اى بر آكاتيست


 

 

آكاتيست چیست؟                              

سروده های آكاتيست یکی از محبوب ترین جلسات پرستشی در کلیسای ارتدوکس هستند. اگر چه بحث هایی در مورد جزئیات نویسندگی آن وجود دارد، بسیاری از محققان با سنت مقدس موافق هستند که بیان می کند که آكاتيست در شهر امپراطوری قسطنطنیه، "شهر باکره"، توسط قدیس رومانوس آهنگساز شکل گرفته است، که در سال 556 در گذشت. سروده آكاتيست ثابت کرده است که بسیار محبوب بوده است زیرا که بسیاری از سرودهای دیگر به دنبال فرمت آن، به ویژه در کلیسای ارتدوکس روسیه نوشته شده است. اینها شامل آكاتيست ها به خداوند ما عیسی مسیح، به صلیب، به قدیسین مختلف و غیره است.

کلمه "آكاتيست" به معنای واقعی کلمه یعنی "ننشستن" یعنی ایستادن است؛ به طور معمول همه شرکت کنندگان در حالی که دعا می کنند ایستاده اند. این سروده از 24 بند تشکیل شده است که متناوباً بلند و کوتاه است. هر بند کوتاه (کونتاکیون) با آواز "هللویاه" به پایان می رسد. هر بند بلند (ایکوس) با برگردان: "شادباش، عروس همیشه باکره"، به پایان می رسد.

اکثر این سروده از ستایش هایی که به مادر خدا معطوف است ساخته شده است، و همیشه با تهنیت فرشته مقرب گابریل آغاز می شود: "شاد باش". در هر یک از آنها، یکی پس از دیگری، تمام وقایع مربوط به تجسم خداوند ما را در برابر ما برای تعمق مان پیش می برد. فرشته مقرب گابریل (ایکوس 1) از تخلیه الهی او و تجدید خلقت وقتی که مسیح می خواهد بیاید در رحم باکره ساكن شود حیرت زده است. یحیی تعمید دهندۀ متولد نشده (ایکوس 3) نبوتاً شاد می شود. چوپانان (ایکوس 4) مسیح را به عنوان بره بی گناه تشخیص می دهند و از آن شاد می شوند که در باکره "چیزهایی زمینی با آسمانی ها می پیوندند". مجوسیان (کونتاکیون 5) به دنبال نور ستاره، او را برای آشکار ساختن نور جهان ستایش می کنند.

همانطور که سرود پیش می رود، افراد و گروه های مختلف با مسیح و مادرش مواجه می شوند. هر کس نیاز خود را دارد؛ هر کس خواسته یا انتظار خود را، و هر یک نیاز روحانی خاص خود را می یابد و در خداوند ما و در مادر خدا برآورده می شود. پس همچنین، هر نسلی از ارتدوکس و هر شخص خاصی که آکافیست را می خواند، در این سروده ابزار الهام بخش برای ابراز قدردانی و ستایش به مادر خداوند برای آنچه که برای نجات آنها انجام داده است، را می یابد.

به همین ترتیب، باشد كه خوانندگان این سرود، مادر خدا را برای کمک و تسلی روح خودشان به خوبی بیابند.

~ پدر مایکل کارنی

 


در ايام چله روزه بزرگ (لِنت بزرگ)، سروده آكاتيست در چهار بخش خوانده مى شود. از آغاز لِنت در طى چهار جمعه متوالى متن سرود به چهار بخش تقسيم شده (ابتداى هر يك از اين چهار بخش در متن آكاتيست مشخص شده است) و در سرويس دعاى مغرب مخصوصى به مادر خدا خوانده مى شود. و در پنجمين جمعه از لِنت، متن كامل آكاتيست در طى دعاى مغرب خوانده مى شود.دعاى آغازين سروده آكاتيست

كاهن: متبارک است خدای ما، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار.

 جماعت: آمین

كاهن- ای پادشاه آسمانی، تسلی‌دهنده، روحِ راستی که همه جا حاضری و همه چیز را پر می‌سازی، گنجینۀ چیزهای نیکو و بخشندۀ حیات، بیا و در ما ساکن شو. ما را از هر لکه و عیبی پاک ساز و جانهایمان را نجات بده، ای خداوندگار فیاض. 

خواننده- ای خدای قدوس، قدوس قادر مطلق، قدوس فنا ناپذیر، بر ما رحم فرما. (سه بار)

جلال بر پدر، پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار. آمین

ای تثلیث اقدس، بر ما رحم فرما. خداوندا، گناهانمان را ببخشای. ای ارباب، خطایای ما را عفو فرما. ای قدوس به خاطر نامت ضعف‌های ما را ببین و آنها را درمان کن. 

خداوندا رحم فرما. (سه بار)

جلال بر پدر، پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار. آمین

ای پدر ما که در آسمانی، نام تو مقدس باد. ملکوت تو بیاید. ارادۀ تو چنانکه در آسمان است، بر زمین نیز انجام شود. نان کفاف امروز ما را به ما عطا فرما؛ و خطاهای ما را ببخش، چنانکه ما نیز خطاکاران به خود را می بخشیم؛ و ما را در آزمایش میاور، بلکه از آن شِریر ما را رهایی ده.

كاهن- زیرا ملکوت و قوت و جلال از آن توست، ای پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار.

 جماعت- آمین 

برای خواندن آکاتیست اینجا را کلیک کنید