سه شنبه مقدس و بزرگ؛ درباره خصوصيات گمراه كنندگان


(متی 22: 15-23: 39 و متی 24: 36-26: 2)

 

 

خداوند در گفتار خود درباره آخرالزمان ، اولین چیزی که نسبت به آن هشدار می دهد این است: "مراقب باشید مبادا کسی شما را فریب دهد" (متی 24: 4). همیشه گمراه كنندگان وجود خواهند داشت و در هر زمان ویژگی های خاص خود را دارند. اما یک چیز مشترک برای همه وجود دارد ، که در آن خداوند به تازگی فریب دهندگان زمان خود را ، که خودشان را "روى صندلى موسی" آراسته اند، نکوهش کرده است.

 

اولاً ، همیشه لازم است كه كلام را از عمل و عمل را از گفتار تشخیص دهیم و هر دو را جداگانه ارزیابی كنیم. به عبارت دیگر ، "هر آنچه به شما می گویند مشاهده کنید ، مراعات كنيد و انجام دهید. مطابق اعمال آنها رفتار نکنید." هیچ انسان کاملی وجود ندارد و باید مراقب وسوسه رد این آموزه بود ، با حیله گری به این واقعیت اشاره می کند که خود واعظ از آن به خوبی پیروی نمی کند. همچنین شما می توانید یک کلمه حكيمانه را از شخصى ناخوشایند بشنوید.

 

اما وقتی آنها در تلاش براى بارگيرى "مسوليتهاى سنگين و غير قابل تحمل " بر ما هستند، اين همیشه باید هشدار دهنده باشد، وقتى آنها نمى خواهند قدرت و توانايى هاى ما را ببينند. شما کتاب دیگری می خوانید و ناامیدانه می گویید: "اگر همه چیز اینگونه باشد ، پس نجات يافتن غیرممکن است!" اما پس از خواندن انجیل ، آیا چنین می گویید؟ در انجیل - روح محبت زنده است. خداوند رحمت می خواهد ، "و نه قربانی" (متى. 9 ، 13). خيرات ، نه يك از ده؛ و برای شروع - حداقل یک کاسه آب سرد (متى 10: 42). بنابراین هر آنچه خوانده و شنیده می شود باید با روح انجیل مقایسه شود.

 

خداپرستی نيز باید هنگامى كه زياد در ديد است، هشدار دهنده باشد. خداوند بارها و بارها گفته است که خداپرستى واقعی همیشه پنهانى است ، همیشه فقط برای پدر آسمانی است. اگر همه چیز در دید آشكارا مورد تأکید قرار گیرد ، در این صورت لزوماً نوعی علاقه شخصی پشت هر چيز پنهان است. پشت همه چيز از نظر ظاهری بسیار جذاب ، می توان "استخوان های مرده و انواع نجاست ها" را پشت تابوت های نقاشی شده پنهان کرد.

 

نبايد فريب فعالیتهای مبلغى فزاینده را خورد، وقتی آنها به "دریا و خشكی می روند تا حداقل یكی را تغییر دهند". در واقع ، این تنها می تواند منجر به تبدیل شدن نوكيش "به یک پسر جهنم ، دو برابر بدتر" از خود مبلغ شود. فرقه گرایان آرام نمی نشينند ، آنها به در خانه ها می آیند و در خیابان مى چسبند آزار می دهند. برای هر آموزه دروغین که نتواند سود واقعی به پیروان خود برساند ، معمولاً در همه جهات برای جذب هرچه بیشتر اعضای جدید در دام خود، تلاش مى كنند.

 

خداوند همچنین در برابر کسانی که دوست دارند با کلمات رفیع: "معلم"! "استاد"! "پدر"!، خودستايى كنند هشدار می دهد. به عنوان مثال ، کسی که عجله دارد خود را "پدر روحانى" شما معرفی کند. عجله نکنید که کسی را چنین بخوانيد. گاهی اوقات زمان زیادی می برد تا مشخص شود که چه کسی واقعاً پدر روحانى شما در عیسی مسیح ، در تنها پدر آسمانی ماست.

 

خداوند می گوید: "مواظب باشيد کسی شما را فریب ندهد." و گمراه كنندگان نه تنها می توانند خود را به عنوان شخصی بزرگ قلمداد کنند. آنها همچنین می توانند خودپسندى و پوچی را در ما بیدار کنند. بنابراین ، فریسیان با آرزوی تحریک عیسی مسیح در یک قضاوت عجولانه ، اعطای خراج به سزار یا نه ، ابتدا چاپلوسى او را کردند: استاد! ما می دانیم که تو عادل هستی و حقیقتاً راههای خدا را تعلیم می دهید و به دنبال خشنودى كسى نيستى." چقدر آسان است که بعد از این کلمات با عجله چیزی نابخردانه، به تخریب خودتان بگوييد!

"آمدن پسر انسان" ناگهانی همه چیز را آشکار می کند ، همه چیز را در جای خود قرار می دهد. بنابراین آهنربا دانه های آهن را از زمین می رباید: دو نفرى كه در مزرعه مى باشند: یکی گرفته می شود و دیگری می ماند. دو نفرى كه آسیاب می كنند: یکی گرفته می شود و دیگری می ماند. "و ، البته ، از دو پرستنده كه وجود خواهد داشت ؛ از دو واعظ ؛ دو معلم ؛  و از دو نفر كه " پدر" خوانده می شوند. شاخ و برگ گیاهان سرسبز است ، اما هیچ میوه ای وجود ندارد. "آقا، من می آیم "، اما من خودم نرفتم.

و دوباره - سخنان خداوند ، به شما این امکان را می دهد که عظمت واقعی را بشناسید ، و هم از فریب و هم از خود فریبی پرهیز کنید: "بزرگترین شما خادم شما باشد. زیرا هر كه خود را بزرگ جلوه دهد ، خوار و ذلیل خواهد شد؛ اما هر که خود را فروتن سازد ، بالا برده خواهد شد. "

 

~ اسقف اعظم وياچسلاو رزنيكوف