چه باید انجام دهیم وقتی که نمی توانیم عشاء ربانی دریافت کنیم؟

قدیس نیقودیموس از کوه مقدس

 

 

 

 

اگرچه ما نمی توانیم بدن و خون مقدس خداوند خود را بیش از یک بار در روز دریافت کنیم ، با این وجود از نظر روحی و ذهنی می توانیم او را هر ساعت و هر لحظه از طریق زحمات همه فضایل و احکام - به ویژه با نمازهای مقدس- بخصوص با "نماز عیسی" در قلب، دریافت کنیم. (1)

 

با توجه به اینکه خداوند در درون احکام مقدس خود نیز پنهان است ، هر کس که از فضیلتی یا فرمانی اطاعت کند ، بلافاصله در روح خود ، خداوند را که در درون آنها پنهان است ، دریافت می کند. کسی که وعده داده است که او و پدر در درون کسی که احکام او را نگاه دارد، ساکن می شود؛ با این سخن که: "اگر کسی مرا دوست داشته باشد ، کلام مرا نگاه خواهد داشت ، و پدرم او را محبت خواهد نمود ، و به سوی وی آمده و در درون او ساکن خواهیم شد" (یوحنا 14: 23). (2)

 

این همبستگی و اتحاد نمی تواند توسط هیچ مخلوقی از ما دور شود ، مگر فقط با بی تفاوتی یا اشتباهی دیگر توسط ما. و گاهي اوقات ، اين همبستگی بسيار مثمر ثمر و مورد خشنودی خداست! بنابراین ، هرگاه احساس کردید که حاضر هستید چنین ارتباطی را تجربه کنید و خود را بر اساس آن آماده سازيد ، متوجه خواهید شد که پسر خدا، خود مایل و آماده است تا شما را با دست خودش تغذیه کند.

 

بنابراین ، برای اینكه خود را برای این ارتباط ذهنی آماده كنید ، موارد زیر را انجام دهید: ذهن خود را به سمت خدا بگردانید و با نگاهی كوتاه به گناهان خود از یک سو ، و از طرف دیگر به سمت خدا برگردید ، از غم و اندوهی كه باعث ناخشنودی او شديد متاسف شوید. و با تمام فروتنی و ایمان ، از او بخواهید که بپذیرد تا با فیضی تازه وارد روح متواضع شما شود ، تا آن را بهبود بخشد و آن را در برابر همه دشمنان تقویت کند.

 

یا وقتی قصد دارید یک تمرین زاهدانه را انجام دهید تا خود را در مقابل تمایل خاصی مستحكم کنید و یا هنگامی که شما قصد انجام یک عمل جدید از فضیلت را دارید یا می خواهید از یک فرمان خاص پیروی کنید ، تمام این کارها را انجام دهید تا قلب شما برای خدا آماده شود، که همیشه از شما می خواهد آنها را انجام دهید. و سپس توجه خود را به او بسپارید ، او را با اشتیاق فراوان فرا خوانید، باشد که او با فیض خود بیاید تا شما را شفا دهد و شما را از دشمنان رهایی بخشد - تا او به تنهایی بتواند قلب شما را در قدرت خود داشته باشد.

 

یا با یادآوری دعاهای همبستگی با اسرار مقدس، با قلبی که با نور می سوزد بگویید: "خداوندم، چه وقت، یک بار دیگر شما را دریافت می کنم؟ چه زمانی؟ چه زمانی؟" و غیره .. و اگر مایل هستید که ارتباط روحانی را به روشی حتی بهتر دریافت کنید ، افکار خود را هدایت کنید و از شب قبل همه زحمات زاهدانه و اعمال فضایل و هر کار نیکی را که برای این منظور فکر می کنید، مهيا سازید : تا خداوند خود را به لحاظ روحانی دریافت کنید. و صبح که هنگام طلوع آفتاب از خواب بلند می شوید ، فقط فکر کنید ، چقدر شگفت انگیز است! چنین خوشبختی! چه برکتی در جان وجود دارد كه شايسته راز تماماً مقدس عشاء ربانی است! زیرا با آن ، فضیلتهای گمشده بار دیگر به دست می آیند و روح دوباره به زیبایی سابق خود باز می گردد و شریک پاداش مصائب پسر خدا می شود (روح در درون آن ثمرات و پاداش مصائب پسر خدا را سهیم می شود).

 

و هنگامی که از یک همبستگی "رازگونه" به یک همبستگی "عرفانی" عبور می کنید ، به خاطر داشته باشید که از همان بهره ای برخوردار هستید که با راز واقعی عشاء ربانی مقدس همراه است ، و مراقبت باشید که سوزش در قلب خود را به یک میل بزرگ برای دریافت ذهنی و روحی او منتقل کنید. و پس از پر ساختن خود از این آرزو ، به خداوند خود بگردید و بگویید: " خداوندم ، از آنجایی که نمی توانم در این روز تو را با راز مقدس عشاء ربانی دریافت کنم ، تو که قدرت نامخلوق و نیک خواه هستی ، لطفاً به من اجازه بده اکنون تو را از نظر روحانی دریافت كنم ، هر ساعت و هر روز به من فیض و قدرتی تازه در برابر تمام دشمنانم و حتی بیشتر، در مقابل هوای نفس، عطا کن كه با کمک تو با آن مخالفت و جنگ كنم. (3)

 

 

=============================

 

1. از آنجا که همه فضیلت های دیگر در شباهت خود به خدا ، یک مرد با فضیلت را قادر به اتحاد با خدا می کند ، اما او را متحد نمی کنند. با این حال ، نماز ذهنی چنین قدرتی دارد که حتی یکی را به خدا بپیوندد. و به نوعی ، فضائل دیگر شبیه ابزاری هستند که دو تکه چوب را صاف کرده و در کنار هم قرار می دهند، در حالی که نماز شبیه چسب است که این تخته ها را به هم وصل می کند. به همین دلیل است كه اسقف بزرگ گرگوری از تسالونیكی گفت: "قدرت نماز در اوج و اتحاد انسان با خدا نقش دارد ، زیرا این پیوند بین مخلوقات صاحب عقل با سازنده آنهاست" (Philokalia).

 

2. از این گفته ، قدیس ماکسیموس نتیجه می گیرد که هر کس احکام خداوند را بجا آورد، نه تنها خداوند را در روح خود دریافت می کند ، بلکه با او پدرانی را که همراه وی هستند و روح القدس را نیز دریافت می کند.

 

3. اما حتی آنها که خیلی اوقات می خواهند و نمی توانند راز مقدس عشاء ربانی را دریافت کنند - یعنی مسیح را که در درون راز است دریافت کنند - به این دلیل که آنها در مکانی بیابانی هستند که هیچ کاهنی ، محراب و کلیسایی وجود ندارد؛ یا به این دلیل که آنها در دنیا هستند ، اما توسط پدران روحانی خود مجاز نیستند - نه برای خطایی ، بلکه برای عادت فریبنده و گمراه کننده ای که غالب می شود. این موارد، که مایلند و می خواهند مسیح را در آنها دریافت کنند ، اما به خاطر مواردی که گفته شد و به دلایل دیگر نمی توانند او را دریافت کنند ، بگذاريد مسیح را در درون خود از نظر ذهنی و روحانی دریافت کنيم ، همانطور که نیکلاس کاوازیلاس در تفسیر مراسم لیتورجی می گوید؛ زیرا مسیح ، که از نظر عقلی درون اسرار است، و کسی است که حتی بدون ظاهر شدن ، تقدیس مقدسات را به روشی که او به تنهایی می داند، تدارک می بیند.