Öz Ortodoksluk doktrinleri ve emanetleri AZİZ PEDERLERİN SESİ

 

KELAM IÇIN YOLU HAZIRLAYAN SES…

Augustinus (354-430)

 

           

Yahya sesti, ama Rab başlangıçta Kelam’dı. Yahya, bir süre için bir sesti. Mesih İsa başlangıçta Kelam’dı, ezeli ve ebedi Kelam’dı. Sözü kaldırırsan, ses nedir ki? Anlaşılacak bir şey olmadığı zaman, boş bir titreşimdir. Söz olmayınca ses kulağa yansır, ama kalbi iyice aydınlatmaz;

Ama aydınlatmamız gereken kendi kalbimizde nelerin oluştuğunu inceleyelim. Söylediklerimi düşünüyorsam, söz şimdiden yüreğim­dedir; ama seninle konuşmak istediğim zaman, kalbimdekileri nasıl senin yüreğine geçirebileceğimi düşünüyorum.

Şimdiden kalbime olan sözün sana nasıl ulaşabileceğine ve yüreğinde nasıl yerleşebileceğine bakalım. Ben sesi kullanıyorum ve bu sesle seninle konuşuyorum. Ses, sözdeki düşünceyi sana ulaştırır. O zaman sesin kaybolduğu doğrudur; ama sesin sana ulaştırdığı söz artık kalbindedir ve aynı zamanda benim kalbimdedir.

Söz sana ulaştığı zaman, ses şöyle demiyor mu? Onun büyümesi gerek ve benim de azalmam. Görevini yerine getiren ses duyuldu ve ardından kayboldu. Sanki şöyle dedi: "Benim sevincim tamdır." Söz bizde kalsın, içimizde oluşan sözün yok olmasını önleyelim.

Kelam’ın Tanrısallığı sürerken, sesin nasıl uzaklaştığını görmek istiyor musun? Yahya’nın vaftizi şimdi nerededir? O görevini ta­mamlamış ve yok olmuştur. Şimdi Mesih İsa’nın vaftizi çoğalmaktadır. Mesih İsa’ya hepimiz inanıyoruz; Mesih İsa’da kurtulmayı umut ediyoruz. Ses bunu söylüyordu.

Sözü sesten ayırt etmek güçtür ve bu nedenle Yahya’nın Mesih İsa olduğu sanılmıştır. Sesin söz olduğu sanılmıştır; ama ses, söze bir engel oluşturmamak için kendini tanıtmıştır. "Ben Mesih değilim, İlyas değilim, Peygamber değilim." Ona yanıt veriyorlar: "Kimsin, kendin için ne diyorsun?" O yanıt veriyor: "Rabbin yolunu düzeltin diye çölde yükselen sesim." Çölde yükselen ses, sessizliği bozan sestir. Rabbin yolunu düzeltin, bunun anlamı şudur: Ben, Rabbin kalbe girmesi için ses veriyorum; ama yolu düzeltmezseniz, O oraya gelmek lütfun da bulunmayacaktır.

Yolu düzeltin, bu sözlerin anlamı nedir? Gerektiği gibi dua edin demek değil mi? Yolu düzeltin, bu sözlerin anlamı nedir? Düşün­celerinizde alçakgönüllü olun, demek değil mi? Yahya size bir alçakgönüllülük örneği veriyor. Onun Mesih olduğunu sanıyorlar, o da olmadığını söylüyor. Kendini göstermek için başkalarının yaptığı yanılgıdan faydalanmıyor. O şöyle deseydi: Ben Mesih’im, ona kolayca inanırlardı. Çünkü o konuşmadan önce bile Mesih olduğuna inanıyorlardı. O bunu yadsıdı. Kendini tanıttı, kendini tanımladı, kendini küçülttü.

O kurtuluşun nerede olduğunu gördü. Kendisinin salt kandil olduğunu anladı ve kibir rüzgarı ile kandilin sönmesinden çekindi.
        


              
                     

28-2-2011 tarihinde yazéldé.

28-2-2011 tarihinde güncellenmiştir.

SAYFA BAŞINA DÖN