Öz Ortodoksluk doktrinleri ve emanetleri AZİZ PEDERLERİN SESİ

 

Nazianzus'lu Eren Gregory'nin 39. vaazından bir bölüm

(Vaftiz Bayramé ile ilgili)

 

 

 

Nazianzus'lu Eren Gregory'nin bir vaazından alınan aşağıdaki bölüm, Rabbimizin Vaftizinin Bayramında okunmaktadır. Erken dönem Kilisesi'nin en büyük vaizlerinden biri olan Gregory, bu vaazında Mesih'in kendisi için değil, bizim için vaftiz edildiğine ve gelecek olan tüm kuşaklar için suları kutsal kılıp bir güvercin suretinde O'nun üzerine inen Ruh ve göklerden yankılanan Baba'nın sesi aracılığıyla Kutsal Üçlü'yü dünyaya gösterdiğine işaret etmektedir.

Mesih, ışıkla yıkandı; bizler de ışıkla yıkanalım. Mesih, vaftiz edildi; bizler de Onun ile birlikte suya batıp çıkalım.

Yesua yaklaştığında, Yuhanna vaftiz ediyor. Muhtemelen vaftizcisini kutsal kılmaya geliyor ve elbette günahlı insanlığı sulara gömmeye geliyor. Ürdün Nehrini uğrumuza ve bizim için hazır olsun diye kutsal kılmaya geliyor; ruh ve beden olan O, Ruh ve su aracılığıyla yeni bir yaratılış başlatmak için geliyor.

Vaftizci, karşı çıkıyor; Yesua ısrar ediyor. Sonra Yuhanna şöyle diyor: “Benim Senin tarafından vaftiz edilmem gerekir”. Vaftizci Yuhanna; güneşin huzurundaki lamba, Söz'ün huzurundaki ses, düğün sahibi Güvey'in huzurundaki arkadaş, tüm yaratılışın ilk doğanının huzurunda kadından doğanların en üstünü, rahimdeyken tapılanın huzurunda annesinin rahminde kıpırdamış olan, gelmiş olan ve yeniden gelecek olanın huzurunda öncü ve gelecekte de öncülük edecek olandır. “Benim senin tarafından vaftiz edilmem gerekir”. Bizler bu cümleye “ve senin için” sözcüklerini de eklemeliyiz; çünkü Yuhanna'nın, Petrus gibi temiz kılınması için sadece ayaklarının yıkanması yetmiyor, kan ile vaftiz olması da gerekiyor.

Yesua sulardan çıkıyor ve tüm dünya Onun ile birlikte sulardan yükseliyor. Adem tarafından, onun ve soyundan gelenler için kapanan ve ateşli kılıca sahip Cennete benzeyen gökyüzü ikiye ayrılıyor. Ruh, Mesih'e, kendisine eşit olana gelir gibi geliyor ve Üçlü Birliğe tanıklık ediyor. Kökeninin bulunduğu yer olan gökyüzünden bir ses Mesih'e tanıklık ediyor. Ruh, uzun zaman önce tufanın bittiğini müjdeleyen güvercinin suretinde belirerek göklerden iniyor ve böylece Tanrı ile birlik içinde olan bedeni onurlandırıyor.

Bugün Mesih'in vaftizini onurlandıralım ve bu bayramı kutsallık içinde kutlayalım. Tamamen temizlenin ve arınmaya devam edin. Tanrı'nın her sözünün ve açınlamasının varlık sebebi olan insanların tövbesinden ve kurtuluşundan daha büyük mutluluk yoktur Tanrı için. O, tüm insanlık için yaşam gücü ve bu dünyada parlayan ışıklar olmanızı istiyor. Göklerin ışığı olanın görkeminde yıkandığınız ve yüce ışık olan Mesih'i takip ettiğiniz için parlak ışıklar olmanız gerekir. Kutsal Üçlü'nün saf ve göz kamaştıran ışığıyla sevinmelisiniz; çünkü şimdi tek Tanrı'dan kaynaklanan bu görkemin tamamını olmasa da bir miktar ışığını Rabbimiz Yesua Mesih'te almış oldunuz. O'na asırlar ve sonsuzluklar boyunca övgü ve kudret olsun. Amin.
 


Ey Tann'nın Oğlu bizleri kurtar, sen ki Yuhanna tarafından Ürdün'de vaftiz oldun, sana ilahiler ile ALİLUİYA

Vaftiz ilahisi

(Makam-1)

Ürdün nehrinde vaftizinle Ya Rab, Kutsal üçlemeye secde zuhur etti. Zira Baha'nın sesi, seni sevgili oğul diye isimlendirerek şahadet etmiştir. Ve ruh bir güvercin görünümünde kelamın gerçekliğini teyit ediyor.Sen ki zuhur ettin ve insanlan aydınlattın ey Mesih ilahımız, Sana yücelik olsun.

Giriş ezgisi

Rabbin adıyla gelen kutlu olsun, Rab Allah bizlere göründü. Ey Tann'nın Oğlu bizleri kurtar, sen ki Yuhanna  tarafından Ürdün'de vaftiz oldun, sana ilahiler ile

ALİLUİYA. 

Kındek

(Makam-3)

Bugün dünyaya zuhur ettin Ya Rab, ve nurun üzerinde şekillendi. Bizler ki bilinçle teşbih ederiz, sen ki geldin ve zuhur ettin ey yanına yaklaşılamayan nur.

KİNYONİKON:

İlahın nimeti tüm insanlara kurtarıcı olarak göründü. Aliluiya.

 

 

6-1-2011 tarihinde yazéldé.

6-1-2011 tarihinde güncellenmiştir.

SAYFA BAŞINA DÖN