1-4-2021

12-1-1400

تقويم جديد: روزه سخت

تقويم قديم: روزه سخت

 

با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون های صفحه می توانید درباره آن قدیس، جشن یا مناسبت مطالعه نمایید

بزرگداشت

قديس مكاريوس راهب اعظم

قديس مريم مصرى
 
روز گراميداشت

تقویم جدید :   آوريل

تقويم قدیم  :  14  آوريل

 

قرائت كتاب مقدس

ساعت ششم ؛

اشعيا ١١: ١٠ – ١٢: ٢

سرويس مغرب؛

قرائت عهد عتيق  :  پيدايش ٧: ١١ -٨: ٣

قرائت عهد عتيق  : امثال ١٠: ١- ٢٢

 
دعاى روزانه

خدا را در اعلى عليين جلال و بر روى زمين صلح و سلامتى، و در ميان مردم رضامندى باد! ای خداوند، لب و دهان مرا بگشا تا ستایش تو را اعلام نمايد. 

 

مزمور٨٨؛ 

ای یهوه خدای نجات من، شب و روز نزد تو فریاد کرده ام. دعای من به حضور تو برسد، به ناله من گوش خود را فراگیر. زیرا که جان من از بلایا پر شده است و زندگانی ام به قبر نزدیک گردیده. از فرو روندگان به هاویه شمرده شده ام و مثل مرد بی قوت گشته ام. در میان مردگان منفرد شده، مثل کشتگان که در قبر خوابیده اند، که ایشان را دیگر به یاد نخواهی آورد و از دست تو منقطع شده اند. مرا در هاویه اسفل گذاشته ای، در ظلمت در ژرفی ها. خشم تو بر من سنگین شده است و به همه امواج خود مرا مبتلا ساخته ای. آشنایانم را از من دور کرده، و مرا مکروه ایشان گردانیده ای محبوس شده، بیرون نمی توانم آمد. چشمانم از مذلت کاهیده شد. ای خداوند، نزد تو فریاد کرده ام تمامی روز. دستهای خود را به تو دراز کرده ام. آیا برای مردگان کاری عجیب خواهی کرد؟ مگر مردگان برخاسته، تو را حمد خواهند گفت؟ آیا رحمت تو در قبر مذکور خواهد شد؟ و امانت تو در هلاکت؟ آیا کارعجیب تو در ظلمت اعلام می شود و عدالت تو در زمین فراموشی؟ و اما من نزد تو ای خداوند فریاد بر آورده ام و بامدادان دعای من در پیش تو می آید. ای خداوند چرا جان مرا ترک کرده، و روی خود را از من پنهان نموده ای. من مستمند و از طفولیت مشرف بر موت شده ام. ترسهای تو را متحمل شده، متحیر گردیده ام. حدت خشم تو بر من گذشته است و خوف های تو مرا هلاک ساخته. مثل آب دور مرا گرفته است تمامی روز و مرا از هر سو احاطه نموده. یاران و دوستان را از من دور کرده ای و آشنایانم را در تاریکی.

بعد از مزمور: 

جلال بر پدر و پسر و روح القدس، اکنون و تا ابد و تا جمیع اعصار، آمین. 

هللویاه، هللویاه، هللویاه! جلال بر تو، ای خدا! (۳مرتبه)

 

پنج شنبه، دعا به رسولان مقدس و قدیس نیکولاس

 

تروپاريون ؛

ای رسولان مقدس، نزد خدای رحیمِ ما شفاعت نمایید تا بخشایش گناهانمان را به جان ما عطا فرماید!

 

كونتاكيون ؛

ای خداوند، تو واعظین استوار، آنانی که الهام الهی یافته‌اند، یعنی رسولان مقدس را به آرامش و بهره‌مندی از برکاتت وارد ساخته‌ای. زیرا زحمات و مرگ ایشان را فراتر از هر قربانی سوختنی پذیرفته‌ای، ای تو تنها کسی که از رازهای دلمان باخبری.

 

 

انديشه هاى قديس تئوفان راهب

"كثرت كلام، نمی تواند خالى از گناه باشد" (امثال 10: 19).

 

مسیحیانی که نسبت به خود توجه دارند ، همه احساسات را پنجره های روح می نامند که اگر باز شود ، تمام گرمای درونی را از دست می دهد. اما بازترين دهانه ، درب وسیعى ، که این گرما را به وفور از خود عبور می دهد ، زبانی است که به او اراده داده می شود تا هر اندازه و هر آنچه كه می خواهد صحبت کند.

تمام احساسات موجود در كثرت ضرر زيادى برای توجه و ساختار درونی دارند ، همین امر ناشی از پر گويى است ، زیرا موضوعات تمام حواس را لمس می کند و روح را شكل می دهد ، نا ديدنى ، را مى بيند ، نا شنیدنى ، را مى شنود ، لمس نا كردنى را لمس می کند. آنچه در درون رويا پردازى است ، بیرون گزاف گويى است؛ اما مورد دوم مخرب تر است ، زیرا عملى است و بنابراین تأثیر پذیرتر است.

علاوه بر این ، خود بینی ، گستاخی و خود پسندى در ارتباط نزدیک با اوست - این ویرانگران نظم درونی مانند طوفان ، از عدم حساسیت و نابینایی پيشى می گيرند. بعد از آن چگونه می توان در حضور كثرت كلام از گناه جلوگیری کرد؟

 

مبانى ارتدوكس

تكريم قديسين.

تكريم قديسين شامل موارد زیر است:

1. مطالعه تجربه مبارزه روحانى آنها (از جمله بهبودی از برخی نفسانيات و کسب فضایل و افزایش آنها) ؛

2. سرمشق گرفتن از فضایل آنها (یعنی نه تنها كار برجسته آنها، مبارزه روحانى به عنوان ابزار ، بلکه همچنین ثمرات آن).

3. در ارتباط دعا بودن با آنها (با کلیسای آسمانی). کمک قديسين واقعیتی در زندگی کلیسایی است. یک مورد معروفى وجود دارد که یک چینی در حالى كه داشت  در دريا غرق مى شد، با به ياد آوردن شمايلى از قديس نیکلاس معجزه گر که در جایی در یک ایستگاه راه آهن در روسیه دیده بود ، شروع به فریاد زدن کرد: "نیکلاس ، که در ایستگاه هستى ، به من کمک کن!" قديس آمد و او را از اعماق دریا بیرون کشید.

توسل به قديسين نوعی توسل به خدا است. هنگام خطاب به قديسين ، از آنها مى خواهيم در پیشگاه خدا براى ما دعا كنند. تكريم قديسين، عشق به منبع تقدس است – يعنى خدا؛ اگر خدا را دوست دارم ، پس با افراد نزدیک به او مشارکت دارم. به محض اینکه ما از همسایگان خود درخواست دعا می کنیم ، طبیعی است که از قديسين درخواست کنیم.

توصیه می شود قديس خود را بشناسید (به روز قديسين نام خود مراجعه کنید) ، روزانه زندگی قديسين را بخوانید ، که یاد آنها در آن روز جشن گرفته می شود.

 

 

توصيه عملى

 

اگر در طول روزه بزرگ جشن شخصی وجود داشته باشد ، چه بايد كرد؟

در روزهای روزه داری سخت می توانید جشن را به روز دیگری موکول کنید (آخر هفته یا بعد از روزه دارى). و می توانید غذاهای بدون چربی و خوشمزه بپزید. اگر از شما سؤال شد ، فقط بگویید: "امروز یک روز روزه است ، بنابراین غذا ساده است."

و اگر شما در روزه جايى دعوت شده اید چه؟

قديس فیلارت ، متروپولیتن مسکو ، در زمان روزه در چه ناهارها و شام هایی که به آنها دعوت شد، اما چطور غذا خورد؟ او ظرفى را رد نمی كرد، مکالمه های سرگرم کننده ای انجام می داد ، چیزی را با چاقو و چنگال در بشقاب جابجا كى كرد ، و ... نان می خورد.

قديس جان کرونستات صالح گفت: ”هنگامی که به ملاقات شخصی از نزدیکان یا دوستان خود می روید ، نروید که بخواهید با آنها غذا بخورید و خوب بنوشید ، بلکه یک گفتگوی دوستانه را با آنها در میان بگذارید تا گفتگوی محبت و دوستی صمیمانه احیا شود. روح خود را از شلوغی زندگی دور كنيد، تا با ایمان مشترک دلجویی کنید. رسول می گوید: "من مال شما را طالب نیستم ، بلکه خود شما را طالبم" (دوم قرنتیان 12: 14). "