موعظه در روز یکشنبه قبل از کریسمس


 

 

 

 

 

(22/12/2019)

 

کریسمس می آید! این جشن شادی است برای تمام جهان ، که توسط فرشته خداوند به چوپانان بیت لحم اعلام شده است: "اینک بشارت خوشی عظیم به شما می دهم که برای جمیع قوم خواهد بود. که امروز برای شما در شهر داوود، نجات دهنده ای که مسیح خداوند باشد متولد شد "(لوقا 2: 10-11).

 

"چه چیزی باعث می شود که با نزدیک شدن به کریسمس احساس شادی کنم؟" این سوالی است که باید هر یک از ما از خودمان بپرسیم. از نظر برخی افراد، شادی کریسمس در تعطیل شدن از کار، مسافرت به مکانهای دلخواه و گذراندن وقت کافی در کنار خانواده و دوستان است. کودکان در تعطیلات مدرسه و هیجان وعده های غذایی فراوان، و در حال و هوای آواز خواندن کریسمسی و دریافت هدایا خواهند بود. البته مسیحیانی نیز هستند که در کریسمس در مراسم لیتورگی الهی کریسمس شرکت می کنند و در کنار اقوام و دوستان جشن می گیرند. همه این موارد خوب است ، اما آیا این منبع "شادی عظیمی" است که فرشته به چوپانان اعلام کرد؟

 

"شادی عظیمی" که فرشته از آن صحبت می کند، بخاطر روز تولد مسیح نجات دهنده است. خوشحالی کسی را تصور کنید که مدت طولانی در یک زندان بوده و به دست اسیر کنندگان خود به طرز وحشتناکی رنج برده است. ناگهان، یک رهایی دهنده قدرتمند فرا می رسد، اسیر کنندگان را شکست می دهد و مقهور می سازد، و زندانی آزادی کسب می نماید. این نوعی از شادی است که احساس می شود، ما که تحت سیطره شیطان بودیم و با آمدن مسیح نجات دهنده، رهایی یافته ایم. یا می توانیم به شخصی نگاه کنیم که به اعدام محکوم شده است، اما در آخرین لحظه با رحمت از اعدام نجات می یابد. این دقیقاً همان کاری است که مسیح با آمدن خود انجام داده و ما را از مرگ ابدی آزاد می کند. مسیح با آمدن خود به زمین، ما را از سرطان گناهان مان پاک می کند، همانطور که یک فرد بیمار توسط پزشک معالج از بیماری بهبود می یابد. این همان چیزی است که فرشته به یوسف قدیس گفت: "او پسری خواهد زایید، و نام او را عیسی خواهی نهاد، زیرا که او امت خویش را از گناهانشان خواهد رهانید" (متی 1: 21). این همان شادی است که ما ایمانداران با نزدیک شدن کریسمس آن را احساس می کنیم: برای نجات یافتن از مرگ، و رهایی یافتن از استبداد شیطان و گناهان مرگبار خود!

 

یک نکته وجود دارد که باید در همه این موارد تأکید شود و آن ضرورت تلاش هر شخص است. افراد باید به پیشنهاد آزادی ، جاودانگی و رستگاری که مسیح برای ما در نظر گرفته است پاسخ دهند. ما باید بخواهیم مسیح را به عنوان نجات دهنده خود بپذیریم. بخواهیم که به او نزدیک شویم، و کلام او را در تلاش برای پیروی از قدمهای او بپذیریم. ما باید بخواهیم که نور مسیح در طول زندگی مان بر ما بتابد. اگر ما گناهانمان را در درون نگه داریم، مسیح نمی تواند ما را از گناهانمان نجات دهد. اگر از گناهان خود توبه نكنیم و در برابر پدر روحانی خود اعتراف نكنیم، چطور می توانیم نجات یابیم؟ چگونه می توانیم از شر بردگی شیطان رهایی یابیم اگر همچنان روح خود را به جستجوی لذت، منافع مادی و حرص و طمع مشغول بداریم؟ این همان "بت پرستی" است که خداوند آن را محکوم می کند (کولسیان 3: 5). برای کسانی که آرزوی توبه را ابراز می دارند، نزدیک شدن کریسمس تغییراتی در قلب و ذهن ایجاد می کند، و هر خودخواهی و خواست نفسانی که ما را از خدا دور می کند را ریشه کن می سازد! در داخل غار بیت لحم، رمز و راز بزرگ تجسم خداوند به عنوان رمز و راز عشق، آزادی و احیا شدن آشکار شده است. آنچه آشکار است این است که خدا با ما است: "اینک، باکره آبستن شده پسری خواهد زایید، و نام او را عمانوئیل خواهند خواند ، که ترجمه اش این است" خدا با ما "(متی 1 :23).

 

برادران و خواهران عزیزم، با تولد او، مسیح به زمین آمد تا هر یک از ما را با محبت و عشق ملاقات کند و چنین برکاتی را به بشریت عرضه کند. بیایید اجازه دهیم که خودمان از شر خودخواهی و هر گناه دیگر رهایی یابیم. بیایید از طریق عشق خود نسبت به همنوعان خود به عمانوئیل نزدیک شویم. به این ترتیب، قلب ما آماده خواهد شد تا به عنوان یک آخور دیگر، تولد نوزاد الهی را با شادی غیرقابل تصور بپذیرد!

 

~ متروپولیتن پیسیدیه، سوتیریوس