ایمان و زندگی اورتودکس
خلاصۀ اصول اعتقادات

                                بخش 1  -  ایمان یک مسیحی اورتودکس

                                         فصل 17 -  صعود مسیح

  

در طول آخرین ملاقات عیسی با شاگردانش، دقیقاً چه اتفاقی رخ داد؟

لوقای انجیل‌نگار در پایان انجیل خود به‌طور خلاصه، و در ابتدای اعمال رسولان با کمی جزئیات، تمام امور شگفت‌انگیزی را که رخ داد، برایمان روایت می‌کند. خداوندگار چهل روز پس از رستاخیز خود، از شاگردانش دعوت کرد که به کوه زیتون که خارج از اورشلیم قرار دارد، بیایند. 

در آنجا برای خدمتی که به ایشان محول کرده بود، آخرین راهنمایی‌ها و دستورات لازم را ارائه کرد، یعنی بشارت پیغام شادی‌بخش نجات، یا انجیل به اقصا نقاط جهان. همچنین به ایشان فرمود که هرچند با چشمان جسمانی‌ خود قادر به دیدن او نخواهد بود، اما همواره با ایشان و تمام ایمانداران از تمامی قرون و اعصار خواهد بود و تا پایان این عصر از ایشان حمایت خواهد کرد. بدین‌ترتیب به ایشان دلگرمی و تسلی بخشید. به‌علاوه، وعده داد که ایشان قدرت و مساعدت خدا را دریافت خواهند کرد و ظرف چند روز، روح‌القدس بر ایشان خواهد آمد. عیسی پس از گفتن این سخنان، در حالی که ایشان می‌نگریستند، به بالا برده شد و ابری او را از مقابل چشمان ایشان برگرفت (اعمال ١ :۹). هنگامی که ایشان داشتند با احترام و شادی، خداوندگار را می‌نگریستند که به بالا برده می‌شد و در آسمان ناپدید می‌گشت، دو فرشتۀ سفیدپوش بر ایشان ظاهر شده و گفتند: همین عیسی که از میان شما به آسمان بالا برده شد، بازخواهد آمد، به همین‌ طورى که او را به سوى آسمان روانه ديديد (اعمال ١ :۱۱). همانطور که دیدید عیسی به آسمان بالا رفت، به همین شکل با جلال بازخواهد گشت.

ما با ماده‌های شش و هفت از اعتقادنامۀ نیقیه، ایمان خود را به بازگشت خداوندگار ابراز می‌کنیم: و بر حسب کتاب‌مقدس، روز سوم رستاخیز نمود و به آسمان صعود کرد و به دست راست پدر نشسته است و بار دیگر در جلال خواهد آمد تا زندگان و مردگان را داوری کند و سلطنتش را پایان نخواهد بود.

 

 

 

 

فهرست مطالب