کانن بزرگ قدیس آندرو از کرت

 

 

مقدمه

(مهمترین چيز در دانستن كانن بزرگ، توضیح در مورد قالب نيايشى کانن است)

توضیحی کوتاه درباره قالب نیایشی کانن بزرگ

کانن بزرگ قدیس اندرو، اسقف کرت، طولانی‌ترین کانن در تمام سرويس هاى ماست، و مربوط به زمان روزه بزرگ است، زیرا تنها زمانی که در کلیسا خوانده می‌شود، چهار شب اول چله روزه بزرگ است (‏دوشنبه پاک تا پنج شنبه پاک ، در سرويس دعای مغرب خوانده مى شود) ‏و در زمان دعای صبح پنج شنبه هفته پنجم روزه بزرگ، كانون به طور کامل خوانده می شود (در این سرويس آخر، کل زندگی قديسه مریم مصرى نیز خوانده می شود).

 

هیچ سرود مقدس دیگری وجود ندارد که با این اثر یادبود مقایسه شود که قدیس اندرو برای عبادت شخصی خود نوشت. هیچ چیز دیگری نوع شناسی گسترده و توضیحات عرفانی کتاب مقدس ، از عهد قديم و جدید را ندارد. تقریبا می توان این سرود را "بررسی عهد قديم و عهد جدید" دانست. از دیگر ویژگیهای بارز آن ، روحیه فروتنی ، امید به خدا و سرودهای سه گانه تمجيدى و زیبای ستایشی به تثلیث اقدس و به مادر خدا در هر قصیده است.

 

کانن گفتگوی بین قدیس اندرو و روح اوست. موضوع در حال انجام یک فوریت برای تغییر زندگی فرد است. قدیس اندرو، همواره به گناهکار بودن خود كه در مجاورت رحمت خداوند قرار دارد، اشاره مى كند و از صدها اشاره به نمونه‌های خوب و بد عهد قديم و عهد جديد برای متقاعد کردن خودش به توبه استفاده می‌کند.

 

کانن یک سرود مقدس مذهبی باستانی ، با فرمت بسیار دقیق و سخت است. از تعداد متغیر قطعات تشکیل شده است که هرکدام قصیده نامیده میشود. بیشتر کانن های متداول دارای هشت قصیده هستند. بیشتر کانن های ندامت و مغرفتى دارای 9 قصیده هستند. برخى کانن ها فقط سه قصيده دارند ، مانند بسیاری از کانن های موجود در "Triodion”که به معنی "سه قصیده" است.

 

در هر صورت، تمام قصاید دارای یک فرمت پایه هستند. هر قصيده با يك  "Irmos" شروع مى شود. این آواز عمومى است و هر ايرموس اشاره به یکی از 9  مقطع کتاب مقدسی دارد که گزیده‌ای از عهد قدیم و جدید هستند که میتوان در ضمیمه هر سروده كامل نيايشى يافت ( کتاب مزامیری که برای خواندن در مراسمات تدوین شده) .تعداد متغیری از "troparia" به دنبال آن می آيند ، که سرودهای کوتاهی در مورد موضوع کانن هستند. اینها معمولا بصورت مناجاتى خوانده می شوند و نه آواز. پس از هر تروپاريا یک "برگردان" خوانده می شود. در پايان هر قصيده، بندهاى تمجيدى و ستايشى به تثليث اقدس و مادر خدا تقديم مى شود.

 

تروپارياى کانن بزرگ در تمام قصیده ها معمولا توسط کشیش در مرکز کلیسا سراییده میشود. گروه کر آوازهای ايرموس و بندهاى تمجيدى و ستايشى را مى خوانند. در مورد تعظیم ها و سجده ها روایات و سنت های مختلفی وجود دارد. پس از هر ايرموس و تروپاريا بعضى سجده و بعضی سه بار تعظيم كرده و علامت صلیب را رسم مى كنند.

 

مهمترین نکته ای كه باید در مورد کانن بزرگ بدانید:

کانن بزرگ توسط یک مرد مقدس نوشته شده است تا به خود راه درست زندگی را تعليم دهد. ما نمی توانیم از این مزیت بهره مند شویم ، مگر اینکه این را در اولویت قرار دهیم که در نماز ، در کلیسا بایستیم و به آن گوش فرا دهیم ، با آرزو و درخواست عظيم از فيض خدا كه ما را تعليم و شفا دهد. الهیات ما الويت دارد و اين در درجه نخست با تجربه و دعا كسب مى شود و نه تنها با "مطالعه کردن".

فهرست


بخش 1 کانن، برای روز اول روزه بزرگ با فایل صوتی
بخش 2 کانن، برای روز دوم روزه بزرگ با فایل صوتی
بخش 3 کانن، برای روز سوم روزه بزرگ با فایل صوتی
بخش 4 کانن، برای روز چهارم روزه بزرگ با فایل صوتی