Öz Ortodoksluk doktrinleri ve emanetleri

AZİZLERİN HAYAT HIKAYELERI

 

AZİZLER, İSA MESİH’İN MUCİZELER YARATAN GÜCÜNÜN SIRRINI AÇIĞA VURUYORLAR

Azizlerin hayatları, İsa Mesih’in mucizeler yaratan gücü için kutsal ispatlardırlar. Havariler olduğu kadar, Azizler de İsa Mesih’in şahitleridirler. O ki çarmıha gerildi, yeniden dirildi ve göklere çıktı. Ebediyete kadar yaşıyor. Azizler, kurtuluş İncil’inin şahitleridirler. O ki, hâlâ nesilden nesile, kutsal amellerle yazılmaya devam ediyor. Çünkü İsa Mesih, ki asırlar boyunca aynıdır, sürekli olarak, aynı ilâhî güçle, Azizler aracılığıyla mucizeler yaratıyor.

Havariler ve de daha sonraki Azizler, İsa Mesih’in insanî isteği tarafından insanlar için kurtuluş şahitleridirler. Onların (Azizler) hayatları ise, İsa Mesih’in İncil’inin ebedî ve canlı şahitlerini teşkil ederler. Yeni bir hayat gibi, mübarek bir hayat, ilâhî ve insanî, erdem dolu, dolayısıyla, mucizeler yaratan ve gerçek, İsa Mesih’in hayatının ta kendisi de gerçek olduğu gibi.

Azizlerin hayatları, kendine özgü bir Ortodoks Ansiklopedisi gibi tanımlanabilirler. Çünkü, bu dünyada, ebedî adalet ve ebedî Gerçek için susamış ve acıkmış olan bir ruh, bunlarda lâzım olan her istediği şeyi bulabilir. İlâhî ölümsüzlük ve ebedî hayat için acıkmış ve susamış bir ruh. Eğer imana susamışsan, Azizlerin Hayatlarında bol bol bulacaksın. Ruhunu da, hiçbir zaman acıkmamacasına doyuracaksın. Eğer sevgiyi, gerçeği, adaleti, umudu, hoşgörüyü veya herhangi bir erdemi yahut ameli arzu edersen, Azizlerin Hayatlarında bir sürü Aziz öğretmenler bulacaksın. Her amel ve erdem için de bağışlanmayı alacaksın.

Azizlerin hayatları, çok ama her zaman kesin kurtuluş, aydınlanma, kutsanma, biçim değiştirme, İsa Mesih’leşme ve ilâhlaşmanın yollarını gösterirler. İnsan tabiatının, günahı, ihtirası ve ölümü yenmenin tüm yollarını gösterir. Burada her günah için ilâç vardır. Her ihtiras için tedavi vardır. Her ölümden yeniden diriliş. Her şeytandan kurtuluş. Kötülüklerin tümünden de kurtuluş. Azizlerin Hayatlarında gösterilmeyen ihtiras veya günah ve de onu yenmenin, öldürmenin ve kökünden kazınma usulünün olmadığı ihtiras veya günah yoktur. Bunlarda, manevî ölümden sonra, İLÂHÎ güçle yeniden diriltilmiş ve gök yüzüne alınmış olan İsa Mesih’in ilâhî gücüyle yeniden dirilme imkânsızlığının olmadığı açık olarak görülmektedir. Bir sıkıntı, keder, üzüntü veya başa gelen bir belâ yoktur ki, Tanré’ya imanın verdiği güçle, onu yavaş yavaş veya birden, sakin ve huşu veren bir sevince çeviremesin.

İlgili Maddeler

 

 

9-4-2008. tarihinde yazéldé.

1-11-2012 tarihinde güncellenmiştir.

SAYFA BAŞINA DÖN